Kuća na parceli od 100 kvadrata koja prkosi lokacijskim uslovima
Na maloj, nepravilnoj i strmoj parceli objekat obložen belom opekom postavljen je u pejzažu u kontrastu s lokalnom arhitekturom.
Okolne zgrade ove zanimljive kuće u Ekvadoru opisuju tri bitne karakteristike: tu je tradicionalna arhitektura, zgrade koje odišu formalnošću koju je nametnula tradicija, ali i deo koji kombinuje red sa neformalnim rastom stanovanja.
U okviru pomenutog konteksta neformalnog rasta na nivou grada San Pedro iskorišćeno je i ovih 100 kvadrata ugaone parcele, po čemu je objekat i dobio ime – House in 100 m2.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- Porodična kuća zamršene volumetrije oblikovana kao transparentni lavirint
- Kuća na Fruškoj gori koja je uslove lokacije pretvorila u svoju korist
Dizajn doveden ka dekonstrukciji forme
Parcela je prvenstveno prepoznata kao nepogodna zbog svojih morfoloških karakteristika, u koje se ubraja njen nepravilan oblik, zajedno sa strmim nagibom i okolnim kontekstom arhitektonskog nasleđa.
Imajući ovo u vidu arhitekte iz firme Hábitat Estudio de Arquitectura su sugerisale kanalisanje svih varijabli kako bi se konsolidovala strategija dizajna koja kontekstualizuje savremeni dom na lokaciji.
Stoga su baš ti isti faktori uslovljavanja doveli dizajn ka dekonstrukciji forme. Odnosno, nepravilnost terena je uslov kojem figura podleže, inače bi ulazak u pravilnost dekontekstualizovao arhitektonski objekat.
Umesto da se unutrašnjost izlaže, ona je zaštićena i zauzima prednost resursa senke koji pomaže toplotnom komforu.
Na ovaj način podignut je jedan volumen i apstrahuju se potrebni delovi koji se, između ostalog, odnose na funkcionalna, strukturna, figuralna, klimatska i iskustvena područja.
„Sa druge strane kuća se obrađuje na nivou scenarija vezanih za dinamiku svetlosti“ – navode autori arhitekture.
Izabran je omotač od opeke, kako bi se regulisao toplotni kapacitet kuće i umesto da se unutrašnjost izlaže, ona je zaštićena i zauzima prednost resursa senke koji pomaže toplotnom komforu.
Rotacija opeka za prodor svetlosti
U odnosu na svetlost i senku, kuća upravlja scenarijima vezanim za njenu vertikalnu cirkulaciju, te se osvetljeni i zasenčeni delovi naizmenično prepliću.
Takođe, prodor svetlosti je u određenim delovima postignut i rotacijom opeka, tako da svetlost ulazi u adekvatnoj količini u unutrašnjost, ali se ne remeti privatnost unutrašnjeg prostora.
U pogledu organizacije prostora, on je uspostavljen sa vizijom navika, a ne primenjenih konvencionalnih prostorija. Naime, nudi se određena prostorna fleksibilnost koja pokazuje promenu načina života ljudi.
Arhitektura bez imitacije, ali sa novim odgovorima
Materijalnost na ovom projektu se može posmatrati kao predlog za sistematizaciju lokalne industrije i radne snage. Naime, bela farbana opeka proizvodi se lokalno.
Glina bi trebalo da razotkrije deo odgovora na kontekst nasleđa i kako savremena arhitektura ulazi u taj kontekst bez imitacije, ali sa novim odgovorima na promenu načina života ljudi i kako se može integrisati sa prirodnim kontekstom nasleđa.
Mi objekata koji prkose lokacijskim uslovima imamo na svakom koraku… 🙂
Šalu na stranu, parcela jeste mala, ali je procenat zauzetosti prilično visok. Ima „lepljenje“ sa jedne strane, a ostale strane su praktično potpuno otvorene i osvetljene. Ne vidim ovo kao posebno težak arhitektonski zadatak, niti mi se čini da je nešto spektakularno rešen.
Sama estetika objekta i kvalitet izvedenih radova mi se ne dopada, to je već stvar ličnog utiska.