EcoTerra po projektu Remorkera: Domaće modularne kuće od 3D štampanog betona
Uz 3DCP tehnologiju postižu se visoka preciznost i brzina gradnje, a na lokaciji je potrebno samo obezbediti odgovarajuće temelje i osnovnu infrastrukturu.
Beogradski studio Remorker Architects čest je gost na stranicama našeg portala, a poslednji susret s njihovim radom imali smo početkom avgusta, kada smo vam predstavili projekat arhitektonskog oblikovanja rezidencijalnog objekta Vila Romb u Bariču.
Ovog puta, arhitekte iz Remorkera dobile su mnogo izazovniji zadatak – stvaranje novog koncepta modularne kuće izrađene od štampanog betona – poveren im od strane kompanije Extrudia koja posluje u oblasti proizvodnje 3D štampača betona i primene tehnologije konstrukcije od štampanog betona.
A koje su zapravo sve prednosti 3DCP (3D Construction Printing) tehnologije, koja tek počinje da se afirmiše kako u Srbiji, tako i širom sveta, te na koji način su iz beogradskog studija odgovorili na zahteve klijenta i sa kojim su se izazovima tom prilikom susretali, za portal Gradnja objašnjava arhitekta Milan Katić.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- Vučji ranč: Armija robota gradi najveće naselje sa 3D štampanim kućama u Americi
- Bez oplate, bez armature: Prvi na svetu 3D štampani TV studio
Maksimalno korišćenje potencijala 3DCP
Kako navodi naš sagovornik, na samom početku razvoja projekta arhitekte iz Remorkera su analizom tehnologije 3DCP prepoznale da se tek od skora počinju javljati prvi primeri izgrađenih objekata.
“Uočavamo da mnogi faktori utiču na izvodljivost takvih konstrukcija, i na osnovu toga smo izveli zaključke koje smo integrisali u koncept naše kuće, sa ciljem da maksimalno iskoristimo potencijal ove tehnologije”, objašnjava Katić.
Dodaje da tehnologija 3D štampe omogućava kreiranje specifičnih i složenih elemenata bez potrebe za klasičnom oplatom.
“Elementi 3D štampanog betona mogu postati deo konstrukcije putem integracije čeličnih ili drugih armatura na određenim tačkama, naknadnih betonskih punjenja ili prednaprezanjem celog sistema. Sa tom idejom mogu se kreirati elementi koji su prefabrikovani, uklopivi i laki za transport”, navodi arhitekta.
Koncept je inspirisan savremenom tehnologijom i ima za cilj promociju novog modela prefabrikacije i modularne gradnje
Kada je u pitanju “EcoTerra”, čiji je generalni izvođač radova beogradska kompanija Modulor, naš sagovornik ističe da je koncept za oblikovanje kuće inspirisan savremenom tehnologijom i ima za cilj promociju novog modela prefabrikacije i modularne gradnje.
“Brzina izgradnje, optimizacija strukture i konstrukcije, težnja ka ekološki odgovornom pristupu, sve su faktori koji su nas inspirisali da pronađemo nove puteve za unapređenje ovog procesa. Sama tehnologija prefabrikovane gradnje koja je bila veoma zastupljena u arhitekturi stanovanja, u današnjem vremenu je izgubila masovnu primenu”, kaže Katić.
Moduli prema potrebama korisnika
Arhitekta iz Beograda objašnjava dalje da se kuća sastoji od različitih modula koje korisnici mogu izabrati prema svojim potrebama ili tipu kuće.
“Svaki modul se sastoji od prefabrikovanih, unapred definisanih elemenata koji već sadrže sve potrebne instalacije, konstrukciju, otvore i druge enterijerske elemente, potpuno spremne za montažu”, navodi Katić i dodaje;
„Ovim pristupom postižemo visoku preciznost gradnje i brzinu, uz smanjenje vremena izvođenja radova i potrebne opreme na gradilištu. Na lokaciji izgradnje kuće, potrebno je samo obezbediti odgovarajuće temelje i osnovnu infrastrukturu“.
Finalna obrada 3D štampanog betona ostaje vidljiva kako unutar objekta, tako i na njegovoj spoljnoj fasadi i krovu.
Kako dalje saznajemo, prefabrikovani paneli zidova i krova su projektovani tako da omoguće stabilnu konstrukciju, imaju ulogu oplate na mestima dopunskog livenja betona, ali i integraciju prozora, vrata, instalacija za kuhinju, kupatilo i druge elemente.
„Finalna obrada 3D štampanog betona ostaje vidljiva kako unutar objekta, tako i na njegovoj spoljnoj fasadi i krovu. Površina fasade se posebno tretira kako bi sloj 3D štampanog betona postao vodootporan“, objašnjava Katić.
Dodaje da modularni sistem omogućava jednostavno prilagođavanje kuće korisničkim potrebama ili specifičnostima objekta, bilo da se radi o samo dva modula ili većem broju.
Četiri osnovna tipa kuća
Arhitekte su konceptom predložile četiri osnovna tipa kuća – S, M, L i XS. Tipovi kuća S, M i L predstavljaju varijacije klasičnih kuća, konfigurisanih od 3, 4 i 5 modula, koji se mogu dodatno prilagoditi različitim tipovima modula.
„Kuća tipa XS, s druge strane, spada u kategoriju mikro-kuća i sastoji se od samo dva modula. Unutar ovog tipa kuće, postoje dve različite konfiguracije: jedna sa tradicionalnim krovom i druga sa ravnim krovom i krovnom terasom“, navodi sagovornik Gradnje.
Ubrzana gradnja uz visok nivo ekološke održivosti
Pri kraju predstavljanja projekta, naš sagovornik dodaje da i eksterijerski dodaci takođe mogu biti integrisani kao prefabrikovani elementi.
„Ti sistemi mogu biti solarni krovni paneli, elementi vertikalne bašte i vertikalni zeleni zidovi. Ovi sistemi mogu da omoguće integraciju pasivnih sistema, proizvodnju električne energije, hlađenje kuće ili integraciju sa okruženjem“, kaže Katić.
Kao zaključak, arhitekta iz Remokera navodi da ovaj inovativni pristup gradnji ne samo da doprinosi smanjenju emisije CO2 putem optimizacije količine betona i smanjenja potrebne građevinske opreme, već i ubrzava izgradnju i omogućava visok nivo ekološke održivosti.