Usidrena u kamenu: Montažna vikendica koja će se vremenom stopiti s terenom
Zbog nepristupačnog terena, do kog ne vodi put, konstrukcija kabine sastavljene od tri međusobno povezana volumena morala je biti sastavljena van lokacije.
Arhitektonski studio iz Osla Line Solgaard Arkitekter potpisuje projekat drvenog bungalova pod imenom Kjerringholmen, podignutog na malom privatnom ostrvu u arhipelagu Hvaler u Norveškoj.
Ova vikendica dizajnirana je tako da se stopi sa okolnim pejzažem koji formira stenovito ostrvo, a izdignuta je od tla pomoću čeličnih stubova kako bi se minimalizovalo remećenje lokacije.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- Mikro kabina Mirka u Zasavici za digitalnu detoksikaciju
- Kabina od materijala pronađenih u krugu od 1km
Pejzaž kao karakteristika kuće
Arhitekte ističu da je osnovni koncept bio stvaranje prostora za beg od gradskog života i povlačenje u prirodu, s obzirom na činjenicu da mnogi Norvežani vikende vole da provode na planinama ili u svojim vikendicama na plaži.
„Cilj je bio da se kabina integriše sa okolinom kroz svoju formu i materijalnost, ali i kroz odnos između unutrašnjeg i spoljašnjeg prostora uzimajući u obzir pejzaž kao karakteristiku same kuće“, rekla je za Dezeen osnivačica studija Line Solgard.
Daske fasade će stariti i dobiti patinu koja će vremenom sve više odgovarati stenovitom terenu.
Vikendica Kjerringholmen sastoji se od tri međusobno povezana volumena, gde svaki nosi po jedan jednovodni krov i velike prozore koji pružaju pogled na more i okolnu prirodu.
Arhitektkinja iz Osla ističe da su pejzaž i lokacija glavna pokretačka snaga ovog projekta u svakom pogledu.
„Daske fasade će stariti i dobiti patinu koja će vremenom sve više odgovarati stenovitom terenu, a objekat će svojim oblikom oponašati formu haotičnih stena na kojima je izgrađen“, dodala je Solgard.
Prefabrikacija pre transporta
Objekat od drvene konstrukcije montiran je van lokacije zbog ograničenog pristupa ovom malom ostrvu.
„Jedan od izazova izgradnje na ostrvu bio je transport svih materijala na gradilište, s obzirom da ne postoji put koji vodi do lokacije. Sve je moralo da bude prefabrikovano što je više moguće pre transporta, te je sve sklopljeno na licu mesta“, objasnila je Solgard.
Arhitekta se nada da će korisnici kabine imati koristi od njene pozicije na izazovnoj lokaciji i integracije sa prirodom.
U unutrašnjosti prostor je organizovan tako da sadrži kuhinju otvorenog plana u odnosu na dnevni boravak i trpezariju koja dalje vodi na centralnu terasu.
Ovaj prostor se nadovezuje i na dva hodnika koji omogućavaju pristup do dva kupatila i tri spavaće sobe.
Arhitektkinja je istakla da se nada da će korisnici bungalova imati koristi od njene pozicije na izazovnoj lokaciji, kao i od njene integracije sa prirodom.
Spektakl prirode tokom godišnjih doba
Solgard smatra da izgradnja u blizini vode predstavlja razvijanje odgovornog razumevanja životne sredine, a nagrada je individualni spektakl prirode tokom promena godišnjih doba.
„Nadamo se da će kabina imati suptilan i blag odnos sa svojom lokacijom“, dodala je na kraju Line Solgard.
Grafički prilozi