Uspeh arhitekata u Šapcu: Dom JNA uvršten među 11 najugroženijih mesta nasleđa u Evropi
Međunarodni savetodavni panel ocenio je da ovo značajno mesto treba biti obnovljeno i stavljeno u funkciju društvenog i kulturnog centra za buduće generacije.
Rad inicijative Sačuvajmo Dom JNA, koju je osnovalo je 30 arhitekata poreklom iz Šapca a zdušno podržao i popularizovao portal Gradnja, rezultirao je ovih dana vrednim i veoma važnim priznanjem, koje bi moglo da bude slamka spasa za jedan od najznačajnijih primera posleratne moderne u tom gradu.
Pokrenuta sa ciljem očuvanja objekta nekadašnjeg Doma Jugoslovenske narodne armije u Šapcu i njegove rekonstrukcije u skladu sa uslovima zaštite, inicijativa je u sklopu svojih aktivnosti, naime, arhitektonsko delo prof. dr Vladimira Bjelikova nominovala za program Sedam najugroženijih za 2024. godinu.
Odlukom ekspertskog panela, šabački Dom JNA se sada našao i u užem izboru od 11 spomenika i mesta kulturnog nasleđa u Evropi za ovogodišnje izdanje programa koji organizuju Evropa Nostra, evropski glas civilnog društva posvećen kulturnom i prirodnom nasleđu, i Institut Evropske Investicione Banke (EIB).
Pročitajte još na Gradnja.rs:
Ovo su 11 najugroženijih spomenika i mesta kulturnog nasleđa u Evropi za 2024. godinu:
- Dom JNA u Šapcu (Srbija)
- Arheološko nalazište Muret e Portës, Drač (Albanija)
- Kulturno-istorijski rezervat Amberd (Jermenija)
- Palata Midi, Brisel (Belgija)
- Radnička stambena naselja (courées) u Rube-Turkoan (Francuska)
- Kikladska ostrva, posebno Sifnos, Serifos i Folegandros (Grčka)
- Crkva Svetog Petra u Đesateu, Milano (Italija)
- Sinagoga u Sijeni (Italija)
- Dvorac Štajnort, severna Mazurija (Poljska)
- Grčka pravoslavna crkva Svetog Đorđa, Altınözü / Hatajska provincija (Turska)
- Gvozdena vrata Antiohije, Antakija / Hatajska provincija (Turska)
Izbor je napravljen na osnovu izuzetnog značaja za nasleđe i kulturne vrednosti svake od lokacija, kao i ozbiljne opasnosti kojoj su danas izložene.
Gorepomenuta ugrožena nasleđa su ušla u uži izbor međunarodnog Savetodavnog panela, koji čine stručnjaci iz oblasti istorije, arheologije, arhitekture, konzervacije, projektne analize i finansija.
Izbor je napravljen na osnovu izuzetnog značaja za nasleđe i kulturne vrednosti svake od lokacija, kao i ozbiljne opasnosti kojoj su danas izložene.
Nivo angažmana lokalnih zajednica i posvećenost javnih i privatnih zainteresovanih strana za spasavanje ovih lokacija smatrani su ključnim dodatnim vrednostima.
Još jedan kriterijum za izbor bio je potencijal ovih lokacija da deluju kao katalizator održivog socio-ekonomskog razvoja.
Snažan interes zajednice za očuvanje zgrade
Kako se navodi u saopštenju programa 7 najugroženijih, Dom Jugoslovenske narodne armije (JNA) u Šapcu, osnovan 1962. godine, čini deo bogate lokalne – ali i evropske – istorijske i kulturne tradicije.
Objekat je decenijama funkcionisao kao društveni i kulturni centar i bio mesto raznovrsnih događaja i aktivnosti sa ciljem podsticanja kreativnosti i kulturne razmene, uključujući koncerte, bioskopske projekcije, izložbe i javne diskusije.
„Sprovedene ankete ukazuju na snažan interes zajednice za očuvanje ovog značajnog mesta, kao i na emocionalnu vezanost za objekat koju dele generacije građana“ – ističe se u obrazloženju.
Dom Jugoslovenske narodne armije u Šapcu sjedinjuje zapadnoevropske uticaje u specifičnom jugoslovenskom kontekstu.
Arhitektonski, ovo modernističko remek-delо zauzima jedinstvenu trougaonu parcelu i unapređuje centar grada svojim ikoničnim dizajnom.
Prostorno povezan sa drugim kulturnim objektima, Dom predstavlja evoluciju arhitektonskog stila posleratnog perioda, odražavajući ekonomski napredak i procvat društvenog života epohe.
Kao jedan od primera arhitektonske i kulturne simbioze 20. veka, Dom Jugoslovenske narodne armije u Šapcu sjedinjuje zapadnoevropske uticaje u specifičnom jugoslovenskom kontekstu.
„Aktuelni napori da se objekat zaštiti i obnovi u skladu su sa širim evropskim inicijativama posvećenim očuvanju kulturne baštine i podsticanju međukulturnog razumevanja. Očuvanje Doma JNA u Šapcu prevazilazi obavezu prema lokalnoj zajednici, ono predstavlja posvećenost očuvanju raznovrsne kulturne baštine Evrope i negovanje naše zajedničke istorije“, navodi se u saopštenju.
Savetodavni panel programa Sedam najugroženijih istakao je da „ovo značajno mesto treba da bude obnovljeno i stavljeno u funkciju društvenog i kulturnog centra za buduće generacije“.
Divan objekat. Puno lepih uspomena me vežu za njega.
Za buduce generaciju je izmestanje deponije Vinca, kad vec ne mozemo da spasemo Lepnski Vir i da ne nabrajam sta sve kojim redom, pa do Doma Jugoslovenske narodne armije.Obrnut redosled.
Lokalci su se izborili za svoju stvar sopstvenim zalaganjem i trudom. Ne postoji redosled, samo volja i upornost.
Sada vladaju deca komunista.Mogli bi pored Jevrema i Tita da stavite.Ruši to betonsko ruglo u centru grada.