Digitalni alati kao ključ uspeha i prilika da se oblikuje budućnost arhitekture; Foto: FTN Novi Sad
Studentsko ćoše

Studenti se boje novih tehnologija – ali evo zašto su digitalni alati ključ uspeha u arhitekturi

Povezivanje iskustava bivših i budućih generacija arhitekata najbolji je način da se prevaziđu izazovi primene digitalnih tehnika u arhitekturi.

Studenti često osećaju strah od naprednih digitalnih alata, verujući da nemaju dovoljno vremena da ih savladaju. Međutim, iskustva bivših akademaca pokazuju da svaki novi alat kojim su naučili da se služe nije bio samo izazov, već i prilika da ubrzaju svoj rad i olakšaju rešavanje problema. Ovi alati su im omogućili da brže i lakše završe projekte i istaknu se u industriji.

U junu ove godine, u knjižari Zenit u Novom Sadu organizovan je interesantan događaj u okviru kojeg su radovi, nastali tokom desetogodišnjeg rada studenata na specijalizovanim master studijama Digitalne tehnike, dizajn i produkcija u arhitekturi i urbanizmu (DTDP), prikazani na različite načine.

Osim vizuelnih prikaza kroz plakate, video, modele i makete, centralni deo događaja činila je panel diskusija koja je pružila uvid u primenu znanja stečenog na studijama.

Pročitajte još na Gradnja.rs:

Radovi su prikazani kroz plakate, video, modele i makete; Foto: FTN Novi Sad

Digitalni alati najvažnije oružje za uspeh

Kroz svoja iskustva u oblastima arhitektonske vizualizacije i digitalne fabrikacije, bivši studenti su osvetlili kako im je ovaj program omogućio da se istaknu u industriji, koristeći nestandardne i napredne pristupe rešavanju problema kroz digitalne alate i tehnike. Upravo su digitalni alati, koji su na početku delovali kao izazov, postali njihovo najvažnije oružje za uspeh.

U skladu sa stalnim razvojem tehnologije, program DTDP je tokom godina evoluirao u dva nova modula na master kursu Arhitektura na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu – Arhitektonska vizuelizacija i simulacije i Digitalni dizajn i fabrikacija.

Ove specijalizacije omogućavaju budućim generacijama studenata da se usmere ka naprednim tehnikama vizuelizacije, simulacija i proceduralnog modelovanja, ili da dublje istraže oblasti digitalne fabrikacije, robotike u arhitekturi i primene adaptivnih sistema.

Bivši studenti su istakli kako su ove specijalizacije oblikovale njihov profesionalni razvoj i omogućile im da se istaknu u savremenoj arhitektonskoj praksi.

Bivši studenti prenose svoja iskustva tokom panel diskusije; Foto: FTN Novi Sad

Iz iskustva, mogu da kažem da svaki novi alat koji sam savladala kasnije mi je pomogao da brže i lakše rešavam probleme i uradim projekte.

Jedan od ključnih aspekata ovih master programa je široka diversifikacija veština koje studenti stiču, što im omogućava da se upuste u različite oblasti arhitektonskog dizajna i proizvodnje. Takva raznolikost omogućava studentima da istraže različite pristupe i digitalne alate koji su neophodni za uspeh u savremenoj industriji. Bivši studenti su naglasili koliko je ova prilagodljivost bila značajna za njihovu karijeru.

„Studenti se boje naprednih alata jer smatraju da nemaju dovoljno vremena da ih nauče. Iz iskustva, mogu da kažem da svaki novi alat koji sam savladala kasnije mi je pomogao da brže i lakše rešavam probleme i uradim projekte“, rekla je Milica Ivković, bivša studentkinja ovog programa.

Ona dodaje da se često se dešava da znanje koje je stekla na masteru primenjuje u svakodnevnom životu, dok je Nikola Rađenović zaključio da je ovaj master primenljiv na razne stvari, od proširene realnosti za potrebe izvođenja arhitektonskih projekata, do modelovanja i štampanja delova za industrijski dizajn.

Među panelistima našla se i Emeše B. Varga Mesaroš, osnivačica brenda Meshka & Friends, koja je istakla da verovatno ne bi ni krenula sa privatnim biznisom izrade drvenih igračaka da se na ovom masteru nije upoznala sa radom CNC mašine i laserskog sekača.

Čvrst temelj za karijeru u industriji

Integracija naprednih tehnologija u nastavni program pomaže studentima da razviju otpornost i spremnost na usvajanje novih tehnologija, što im daje konkurentsku prednost u industriji. Ovaj pristup razvoju kreativnih rešenja podstakao je studente da preuzmu više rizika i razviju samopouzdanje u sopstvene sposobnosti, što je ključno za rad u konkurentnom okruženju.

U svetlu ovih iskustava, jasno je da program koji pruža teorijsko znanje, kreativni podsticaj i rad sa praktičnim alatima predstavlja čvrst temelj za karijeru u industriji. Studenti koji su prevazišli strah od novih tehnologija sada su lideri u arhitektonskoj praksi, a njihova iskustva pokazuju da su digitalni alati ne samo ključ uspeha, već i prilika da se oblikuje budućnost arhitekture.

Zainteresovani za master programe Arhitektonska vizuelizacija i simulacije i Digitalni dizajn i fabrikacija mogu naći više informacija na ovom linku.

Izabrali smo za vas...

Postani deo Gradnja zajednice

Najnovije vesti s našeg portala svakog petka u vašem sandučetu.

Srodni tekstovi

Ostavite odgovor

Obavezna polja *