Tri kamene kuće, jedno domaćinstvo: Domaće arhitekte u dalmatinskom zaleđu
Retke su prilike za davanje novog života istorijskim objektima, koji su nosioci vizuelnog identiteta šireg okruženja. Takvu priliku je imao stručni tim iz Beograda.
Ova ambijentalna celina u dalmatinskom zaleđu oživljena je od strane beogradskog studija Pujo Architects & Designers kroz upotrebu autentičnih materijala i formalističko praćenje tradicionalne lokalne arhitekture.
Zapuštenoj i bršljanom zarasloj starini udahnuta je draž minulih vremena pre svega upotrebom autohtonog dalmatinskog kamena čija grubost i tekstura evociraju istrajan i otporan duh podneblja.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
Tri kuće u jednom domaćinstvu
Projektni zadatak je iziskivao promišljanje o tri odvojene kuće objedinjene u okviru jednog domaćinstva. Poseban izazov predstavljalo je kako da se nekadašnja trgovačka kuća uz ulicu sa svojim pratećim pomoćnim objektima transformiše u moderan prostor namenjen savremenim porodičnim potrebama, a da se, pritom, ne izgubi na autentičnosti.
Od izuzetne važnosti bilo je i rešavanje kontakta sa ulicom, kao prvog vizuelnog momenta na ulazu u ovaj kompleks. Ulična fasada je stoga zadržana, a njen portun (glavni motiv pozicioniran uz regulaciju i ekvivalent ajnfortu vojvođanske kuće) oplemenjen kamenom arhivoltom koja postaje inspiracija za celokupan dizajn.
„Ovaj kameni luk postaje čvrst geometrijski ram za ručno rađenu kapiju od kovanog gvožđa i akcenat na strogom uličnom frontu. Tek prolaskom kroz ovaj portal nazire se život unutrašnjeg dvorišta“ – objašnjavaju iz Pujo A&D.
Uvođenje savremenih i modernih elemenata svedeno je na minimum i ograničeno na primenu u statičkom ojačavanju kuće
Rekonstrukcija i adaptacija dve manje dvorišne kuće uključivale su menjanje celokupne krovne konstrukcije i zadržavanje fasadnog prirodnog kamena.
Dizajnerskom odlukom ovi krovni elementi postaju vidni i predstavljaju novi motiv u prostoru, a kroz kontrast kamena i toplog drveta postiže se ravnoteža materijala.
„Uvođenje savremenih i modernih elemenata svedeno je na minimum i ograničeno na primenu u statičkom ojačavanju kuće“ – navode iz beogradskog studija.
Jednostavnost čiste i jasne geometrije dozvoljava isticanje materijalizacije, ali i detalja poput bele lučne bordure.
Dok su kuća uz ulicu i izdužena kuća ka desnom susedu ušuškanije i zatvorenije, leva kuća kvadratne forme svojim položajem i orijentacijom dominira na parceli, pa je oblikovno najizraženija u prostoru. Očitava se polarnost: zatvoreno-otvoreno, puno- prazno, zidano-stakleno.
Interesantna fasadna podeljenost na dve smaknute ravni – masivnu punu i transparentnu laku efektno je razbijena naglašenom arhivoltom koja unosi mekoću u rustični ambijent. „Jednostavnost čiste i jasne geometrije dozvoljava isticanje materijalizacije, ali i detalja poput bele lučne bordure“, ističu arhitekte.
Posebna pažnja posvećena hortikulturi
Pozicioniranje bazena u odnosu na postojeću ubikaciju objekata u dvorištu uslovila je nivelacionu podelu ovog otvorenog prostora. Deo za zabavu sa bazenom i tradicionalnim bunarom upušten je za nekoliko stepenika u zadnji deo parcele, dok je pristupni komunikacioni deo mirniji i izdignutiji.
Posebna pažnja posvećena je hortikulturi ovog nemalog prostora. Svi postojeći četinari su sačuvani i integrisani u novi pejzažni koncept, a vlasnici ovog imanja su iz svog maslinjaka doneli i dve masline.
Enterijer je osmišljen kao zajednički boravak za porodična okupljanja i druženja koji su bili važan aspekt istorijske prošlosti ovog područja.
Boravak u autentičnom prirodnom ambijentu sa porodicom i prijateljima bila je glavna želja klijenata, koja se kroz organizacionu arhitektonsku i dizajnersku intervenciju manifestuje kako u enterijeru tako i u eksterijeru.
Enterijer je zato osmišljen kao zajednički boravak za porodična okupljanja i druženja koji su bili važan aspekt istorijske prošlosti ovog područja, te su osnovne funkcionalne celine kuhinja i dnevni boravak.
Terase brišu jasnu granicu između spoljašnjeg i unutrašnjeg prostora i doprinose kreiranju primorske i letnje atmosfere.
Velika osunčanost građevine tokom godine i gušt Dalmatinaca da ispijaju vino pod hladom obešene vinove loze motiv su za formiranje terasa koje brišu jasnu granicu između spoljašnjeg i unutrašnjeg prostora i doprinose kreiranju primorske i letnje atmosfere.
„Dizajniranje odnosa između ova tri objekta, koji mogu funkcionisati kao zasebne kuće ali i kao celina u kojoj boravi jedna velika porodica, uz naglašavanje njihovih pojedinačnih karakteristika bio je interesantan i izazovan projekat“, navode iz studija.
Krov pokriven mediteranskim crepom
Pažljiv odabir primorskog zelenila, krov pokriven mediteranskim crepom i karakterističan miris kamena u letnjim večerima daju dozu gostoprimljivosti i pozivaju na čašu vina, pršut i sir među kamenim zidovima.
„U savremenoj arhitektonskoj praksi, retke su prilike za davanje novog života istorijskim objektima, koji su nosioci vizuelnog identiteta šireg okruženja. Takvu priliku je imao tim Pujo A&D prillikom rekonstrukcije i adaptacije ovih kuća od kamena u Dalmaciji“ – ističu autori projekta.
Jako lepo. Sve pohvale i investitoru i arhitektama