Pogledajte sve nagrađene radove na 6. Crnogorskom salonu arhitekture
Žiri je odlučio da Grand Prix salona dodeli projektu Crnogorska akademija nauka i umjetnosti, koji potpisuje tročlani autorski tim iz podgoričkog Studija Grad.
Šesti po redu Crnogorski salon arhitekture održan je u periodu od 5. do 11. decembra 2024. godine u holu tehničkih fakulteta u Podgorici, a u sklopu ove manifestacije organizovana je izložba radova, dodela nagrada kao i predavanja autora nagrađenih radova.
Na salonu koji organizuje Savez arhitekata Crne Gore (SACG) u partnerstvu sa Inženjerskom komorom Crne Gore (IKCG) ove godine bilo je izloženo 85 radova iz 7 kategorija i to: realizacija, projekat, enterijer, istraživanje, publikacija, konkursi i studentski radovi.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
Dobitnici nagrada i pohvala
Stručni žiri u sastavu Ivan Jovićević i Dušan Đurović iz Crne Gore, Dušica Totić i Marko Korošec iz Srbije, Idis Turato i Saša Begović iz Hrvatske, te Vasa Perović iz Slovenije, odlučio je da Grand Prix salona dodeli projektu Crnogorska akademija nauka i umjetnosti, čiji su autori Branislav Gregović, Veljko Radulović i Đorđe Gregović iz Studija Grad iz Podgorice.
Nagrada za realizaciju pripala je projektu E blok, čiji je autor podgorički studio DVARP, dok je Pohvalu za realizaciju dobio projekat Objekat dnevnog boravka za starije, autora Nine Simović, Sonje Milićević, Jovana Balandžića, Danila Đurišića i Nikole Radovića.
Nagradu za enterijer dobio je projekat Zgrada Tehničkih fakulteta, koji kao autori potpisuju Ema Alihodžić Jašarović, Nemanja Milićević, Sanja Paunović Žarić, Svetlana Perović i Veljko Radulović, a Nagradu za istraživanje projekat Scenery under construction, autorke Milene Delević Grbić.
Nagrada za publikaciju pripala je publikaciji Arhitektura u Crnoj Gori u XIX i XX veku, autorke Slavice Stamatović Vučković, dok je pohvala u istoj kategoriji dodeljena radu Modernism in the Petrified landscape: Architecture in Montenegro 1945-1980, čiji su autori Slavica Stamatović Vučković i Danilo Bulatović.
Tema Urban Echo se fokusira na načine na koje urbani prostori reflektuju i odgovaraju na društvene, ekološke i kulturne dinamike.
„Salon arhitekture je platforma za predstavljanje i promociju crnogorske arhitektonske scene, ideja, projekata i inovacija. To je mesto gde arhitekti, investitori i javnost mogu razmeniti mišljenja, iskustva i inspiracije“, kaže predsednik Saveza arhitekata Crne Gore Nikola Radović.
Tema ovogodišnjeg salona bila je Urban Echo, a kako je objašnjeno, sama tema se fokusira na načine na koje urbani prostori reflektuju i odgovaraju na društvene, ekološke i kulturne dinamike. „Urban Echo nas podseća da privilegiju i odgovornost koju kao arhitekte imamo i da sve što izgradimo u prostoru može kreirati način života i mišljenje budućih generacija“, naveli su organizatori.