Kome treba arhitekta još: Onlajn konfigurator za oblikovanje montažnih kuća
Prilikom prilagođavanja dizajna, kuća zadržava istu formu, ali postaje duža ili kraća i sa izmenama unutrašnjeg rasporeda, kako bi odgovarala potrebama klijenta.
Predstavljen na ovogodišnjem Designblok festivalu u Pragu, Cake Houses je modularni koncept kuće koji omogućava klijentu da dizajnira svoj dom po meri putem onlajn konfiguratora.
Osmislili su ga češki kreativci Matjaš Švejdik, Pavel Špringl i Šimon Marek, članovi tima koji svoj projekat opisuje kao „arhitektonski recept za modularne drvene kuće“.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- EcoTerra po projektu Remorkera: Domaće modularne kuće od 3D štampanog betona
- Naselje od A-frame montažnih kuća u Americi po projektu domaćih inženjera
Prilagođavanje različitim potrebama
Projekat je zamišljen kao kuća sa kosim krovom koja se može prilagoditi različitim potrebama. Tokom festivala, Cake Houses je predstavljen na interaktivnom displeju, te su posetioci mogli da se igraju kako bi kreirali različite varijante svog potencijalnog doma.
Cilj je da ovaj sistem, inače nagrađen Velikom nagradom na Designbloku, postane alternativna opcija za „kataloške projekte“, koje karakterišu standardizovani dizajn i brza izgradnja, ali im nedostaje izgled objekta rađenog po meri.
„Glavna ideja koncepta Cake Houses počiva na uverenju da ako dođete do dobrih osnovnih i prostornih građevinskih principa, možete brzo i pouzdano doći do promenljivih i individualnih dizajnerskih rešenja zahvaljujući standardizaciji“, rekao je Matjaš Švejdik.
Naime, prilikom prilagođavanja dizajna, kuća zadržava istu formu, ali postaje duža ili kraća i sa izmenama unutrašnjeg rasporeda, kako bi odgovarala potrebama klijenta.
Zahvaljujući onlajn konfiguratoru moguće je napraviti na stotine varijacija rasporeda i primenjenih unutrašnjih i spoljašnjih završnih obrada.
Kako navode iz tima koji stoji iza Cake Houses, moguće je napraviti na stotine varijacija rasporeda i primenjenih unutrašnjih i spoljašnjih završnih obrada, zahvaljujući korišćenju onlajn konfiguratora, dok se čitav dizajn realizuje kroz drvenu konstrukciju kreiranu od prefabrikovanih delova.
„Mejnstrim izgled i ukupni kvalitet dizajna porodičnih kuća u Češkoj je uglavnom loš, a razlog je činjenica da su te kuće obično kataloški projekti, bez identiteta i primenjenog dubljeg kreativnog razmišljanja“ – objašnjava Švejdik i dodaje.
„Za većinu ljudi, ovaj način izgradnje sopstvenog doma je lakši, jeftiniji i sigurniji od rada sa arhitektom i to na više nivoa. Uspeli smo da osmislimo projekat koji objedinjuje prednosti dobre arhitekture i standardizacije.“
Autori tvrde da je „prototip“ kuće ispao prilično dobro i baš onako kako su je zamislili, a u nekim segmentima čak i bolje.
Određeni aspekti se održavaju u svim varijantama konfiguracije, poput izbegavanja dugačkih mračnih hodnika i primene velikih prozora koji povezuju unutrašnje prostore sa baštom.
Do sada je izveden jedan projekat Cake Housea, koji odlikuju kosi krov i drvena obloga, a smešten je u mestu Okruhla u Novjeho Boru na severu Češke Republike.
Prema rečima autora, ovaj „prototip“ je napravljen tako što je drveni građevinski materijal primenjen na licu mesta za izgradnju konstrukcije, dok će se u budućnosti koristiti montažni elementi, kako bi se smanjili troškovi i vreme izgradnje.
Autori takođe tvrde da je kuća svakako ispala prilično dobro i baš onako kakvom su je zamislili, a u nekim segmentima čak i bolje.
Češka tradicija sa modernom estetikom
Projekat Cake Houses je stvoren imajući na umu stanovnike Češke, ali je Švejdík objasnio da se u budućnosti može kreirati više tipologija koje će odgovarati uslovima različitih sredina.
„Odlučili smo se za to da prvi tip Cake Housea dizajniramo na tradicionalan način za češko okruženje, ali sa modernom estetikom, što je za nas bilo značajno jer smatramo da se takva kuća može uklopiti u različite kontekste u Češkoj“ – rekao je Švejdik i na kraju dodao:
„Svakako bismo želeli da dizajniramo više tipova porodičnih kuća ili različitih tipologija koje se takođe mogu prilagoditi. Možemo da zamislimo široke mogućnosti, od malih kuća do kuća u nizu, pa čak i nebodera, ili možda čak i promenljivih prostornih konstrukcija ili izbegličkih kampova.“
Hvala za naslov