Dupli burger i dupla spratna visina: Ovako izgleda restoran BH Bros u Novom Sadu
Skraćivanjem ploče i ostvarivanjem velike spratne visine prizemlja nekadašnji kancelarijski prostor na dva nivoa postao je atraktivniji, sa drvenom galerijom kao najdominantnijim elementom.
Nakon što smo vam nedavno predstavili nenametljivi enterijer restorana GIG na Novom Beogradu, osvrćemo se na još jedan kvalitetno izveden projekat beogradskog Studija Fluid, a u pitanju je ugostiteljski objekat brenda Burger House Bros (BH Bros) na Bulevaru Mihajla Pupina u Novom Sadu.
Zadatak je bio projektovanje enterijera kao nastavka već postojeće franšize, ali sa novim elementima koji će moći da se koriste u budućnosti pri projektovanju restorana na različitim lokacijama. Takođe, naglašeno je da restoran ne bi trebalo da bude klasičan „fast food“ restoran, ali pritom ni „fine dining“ restoran. Evo kako im je to pošlo za rukom!
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- Enterijer restorana GIG u Beogradu koji dopunjuje sva čulna iskustva
- Bistro Mali Pijac / Studio Fluid
Visoko prizemlje presečeno galerijom
Restoran se nalazi u centru grada, u poslovnoj zgradi sa velikom spratnom visinom prizemlja koja je presečena galerijom povučenom ka zadnjoj fasadi objekta.
Prethodno je prostor bio izdeljen na zatvorene kancelarijske prostore za potrebe banke koja je bila zakupac.
Oblikovanje je bilo određeno projektnim zadatkom, zatim prostornim kontekstom i, na kraju, senzibilitetom autora.
„U našem projektu smo zadržali kolorit postojećih lokala sa redizajnom nameštaja prema našem senzibilitetu“ – kažu iz Studija Fluid za Gradnju.
Da bismo dobili atraktivniji prostor, u delu ka fasadi na bulevaru ukinuli smo delimično ploču, čime je ostvarena dupla spratna visina.
Za razliku od potreba banke za zatvorenim prostorom, u restoranu su otvoreni prostori mnogo prijatniji za boravak, zbog čega je prvi korak u dizajnu bio objedinjavanje sitnih kancelarija u jedan veliki prostor.
“Pre naše intervencije ceo prostor je bio podeljen na dva nivoa. Da bismo dobili atraktivniji prostor, u delu ka fasadi na bulevaru ukinuli smo delimično ploču, čime je ostvarena dupla spratna visina. Enterijer je tako postao deo izloga, s obzirom da je fasada staklena celom visinom” – navode iz beogradskog studija.
Objedinjeno prirodno osvetljenje
U delu gde je zadržana podela na dva sprata, nalazi se galerija koja se, takođe, sagledava sa bulevara, dok su ispod nje smešteni toaleti za goste kao i deo kuhinjskog servisa i pripreme koja je vidljiva iza šanka kroz veliki skrin.
Veliki stakleni zidovi koji celom visinom prizemlja zatvaraju prostor između stubova na frontalnoj fasadi, kao i fiksni prozori galerije na zadnjoj fasadi su, u prostoru, takođe, objedinili prednje i zadnje prirodno osvetljenje.
Ispod galerije, prostoru sa najmanje dnevnog svetla, su formirani servisni sadržaji, kuhinja i toaleti za goste.
U nivou prizemlja nameštaj je diskretno postavljen po prostoru, dozvoljavajući korisniku da oseti kubaturu prostora još sa ulice.
Od materijala zastupljeni su betonski zidovi, beli plafoni, keramički podovi kao monolitna opna u koju su umetnuti detalji u kombinaciji tamnosive i drveta.
Veliki komadi stakla na fasadi odgovaraju velikom formatu keramike na podu, kao i ukrupnjenim podelama na betonskim zidovima i drvenim oblogama.
U duploj spratnoj visini je korišćena opšta rasveta koja je postignuta sa reflektorima na šinama, dok su niži prostori osvetljavani intimnije sa definisanim pozicijama i prigušenim svetlom.
Galerija kao topliji i ušuškaniji ambijent
U nivou prizemlja nameštaj je diskretno postavljen po prostoru, dozvoljavajući korisniku da oseti kubaturu prostora još sa ulice i laku orijentaciju u prostoru, bilo da se uputi ka sedenju u prizemlju, šanku ili galeriji.
Najdominantniji element enterijera je drvena galerija koja je umetnuta u brisan prostor. Galerija je osmišljena tako da bude topliji i ušuškaniji ambijent s obzirom na visinu galerije kao i korišćenje materijala.
Klupe su nezaobilazan detalj restorana, jednostavno prislonjene uz zid ili u formi „vagon“ sedenja.
Materijal koji preovladava na galeriji je drvo u boji hrasta, koje se kao nagoveštaj svoje dominantnosti na galeriji pojavljuje još u prizemlju u vidu monumentalnih drvenih stepenica sa drvenom ogradom koje vode na galeriju.
Pored klasičnog restoranskog sedenja za stolovima, bilo kružnim ili pravougaonim/kvadratnimm, nezaobilazan detalj restorana sa burgerima na meniju su klupe, jednostavno prislonjene uz zid ili u formi „vagon“ sedenja.
Foto-galerija
Faktografija
Burger House Bros, NS
Studio Fluid (Nevena Pivić, Vanja Otašević, Zorana Vasić, Tijana Vitomir)
200 m2
Novi Sad
2021.
2021.
Jovana Rakezić
odlično
Realizovani 2021 pa bas ovako sveza vest, a drugo reportaža u slici i reči u najmanju ruku toliko opsirna kao da se otvorio metro a ne restoran nezdrave hrane.