Novo sedište BIG-a: Da li je ovo najbolja arhitektonska kancelarija na svetu?
Ovo se zove total dizajn: od sitnih detalja kao što su ručke na vratima do elemenata poput 20 metara dugih betonskih greda – sve je zamišljeno u glavi Bjarkea Inglesa i njegovog brojnog tima zvanog BIG LEAPP.
Proslavljena danska arhitektonska praksa BIG ponudila je javnosti uvid u svoje novo sedište u Kopenhagenu, koje treba da bude završeno ove jeseni.
Proces projektovanja započeo je 2017. godine, fokusirajući se na povezivanje zgrade sa industrijskom istorijom susedstva i pomorskom infrastrukturom.
Zauzimajući površinu od oko 4.800 kvadratnih metara, zgrada ima za cilj da dobije DGNB Gold sertifikat, a možda i titulu najbolje arhitektonske kancelarije na svetu.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- 80.000 biljaka na zgradi koju potpisuju Bjarke Ingels i Karlo Rati
- 50 kraljica: BIG-ova skulpturalna instalacija ističe važnost rodne ravnopravnosti
Dizajnerski pokriven svaki aspekt
Da bi se podržala održivost, projekat uključuje Uni-Green, novi beton koji su zajedno razvili BIG i kompanija Unicon. Ovaj materijal nudi smanjenje ugljenika od oko 25%, što rezultira niskim CO2 otiskom od 11,3 kg CO2 eq/m² godišnje.
Sveobuhvatni dizajnerski napori, predvođeni BIG LEAPP-om (timovi za pejzažno uređenje, inženjering, arhitekturu, planiranje i proizvode u BIG-u), obuhvataju svaki aspekt, od malih detalja kao što su ručke na vratima do značajnih elemenata kao što su betonske grede duge 20 metara i staklene opne.
Takođe, obnovljivi izvori energije, uključujući solarne i geotermalne sisteme, doprinose da se 60% BIG-ovog sedišta u Kopenhagenu oslanja na obnovljivu energiju.
Smela geometrija i ekspanzivni zastakljeni otvori formiraju međusobnu igru svetlosti i senki.
Kada gosti i zaposleni uđu u zgradu Bjarke Ingels grupe, stupaju u prostor koji podseća na Piranezijev arhitektonski stil. Unutrašnjost nudi dijagonalne vidike koji se protežu sve do poslednjeg sprata.
U srcu prostora, kameni stub izgrađen od šest različitih vrsta stena pruža strukturnu podršku, prelazeći od gustog granita u podnožju do čvrstog mermera na vrhu.
Smela geometrija i ekspanzivni zastakljeni otvori formiraju međusobnu igru svetlosti i senki. Ova interakcija dodatno pojačava dramatični efekat, pozivajući na kretanje i istraživanje.
Živa veza od prizemlja do vrha
Otvoreno stepenište prolazi kroz svaki nivo, stvarajući živu vezu od prizemlja do vrha. Svaki sprat omogućava direktan pristup balkonu, besprekorno povezanom sa balkonima iznad i ispod, formirajući neprekidan otvoreni put u dužini od 140 metara.
“Krećući se od krova do keja, ova spiralna traka u spoljašnjim prostorima osmišljena je tako da podseća na planinsku stazu”, objasnili su za DesignBoom iz Bjarke Ingels Group.
U nastavku pogledajte kratak pregled eksterijera koji je studio podelio u postu na Instagramu, kao i foto-galeriju.
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram
U Antverpenu postoji http://www.mas.be sličnog dizajna