Betonski blok u zagrljaju s prirodnom stenom
Koncept nazvan Kuća u pustinji ima za cilj da ukaže na dualnost pejzaža kao i na odnos prirode i arhitekture.
Nakon predstavljanja prethodna dva koncepta kuća nazvanih House Inside A Rock i Rock House 3, arhitekta Amey Kandalgaonkar izložio je javnosti najnoviju ideju kroz koju dovodi objekat u direktnu vezu sa prirodnim pejzažem. Njegova arhitektonska intervencija se obmotava oko prirodne stene, stvarajući utisak kao da je objekat grli. Ovakav koncept, inspirisan radovima arhitekte Lebbeusa Woodsa i konceptualnog umetnika Spartha, istovremeno skreće pažnju na postojanost i krhkost prirodne formacije.
Ova arhitektonska intervencija obmotava se oko prirodne stene, stvarajući utisak kao da je grli.
U ovom konceptualnom projektu predstavljene su dve strukture iste visine od kojih je jedna gruba i čiju formu je priroda klesala hiljadama godina, dok je druga glatka, veštačka betonska kutija koja kao da je sletela u ovaj ekstremni pejzaž, piše Designboom.
Zaštita od erozije
Njen vijugavi produžetak se proteže kako bi premostio jaz među ove dve strukture. Upravo je u ovom volumenu organizovan stambeni prostor.
Iako prirodno i veštačko postoje u jakom kontrastu, vijugavi deo izgrađene strukture štiti stenu izloženu eroziji.
Monolitna priroda objekta
Otvorenost strukture u vidu prozora ostvarena je jedino kroz uske i dugačke otvore, kako bi se izgrađena struktura prilagodila pustinjskom vetru. Na ovaj način dodatno je istaknuta monolitna priroda objekta i njen kontrast sa okolinom.
Otvorena krovna terasa namenjena je za okupljanja tokom večeri i posmatranje pustinjskog neba.
Osnova kuće:
Rendering: Amey Kandalgaonkar
Kad ste već ovde…