Ovako izgleda testiranje betona na Međunarodnoj svemirskoj stanici
U uslovima mikrogravitacije naučnici sa MSS-a koristili su specijalno dizajniranu mešalicu za beton – koja nije veća od ljudske šake.
Beton nije prvi materijal na koji se obično pomisli kada govorimo o istraživanju svemira. Niti je on u fokusu većine aktuelnih naučnih istraživanja.
Najčešći građevinski materijal čovečanstvo koristi hiljadama godina. Ali iznenađujuće, još uvek se malo zna o nekim njegovim svojstvima, u velikoj meri zbog ograničenja okruženja u kojima se može testirati.
Sada će najprisutniji materijal za gradnju biti testiran u novom okruženju – u uslovima mikrogravitacije na Međunarodnoj svemirskoj stanici (MSS).
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- Kosmički beton može se napraviti od tla sa Marsa i krvi astronauta
- Nova (sjajna) tehnika za otkrivanje mikroprslina u betonu
Specijalno dizajnirana mešalica
U eksperimentu, koji je deo misije „Kosmički poljubac“, nemački astronaut Matijas Maurer ručno će mešati beton u mikrogravitaciji koristeći specijalno dizajniranu mešalicu koja nije veća od njegove šake i veliku vreću na naduvavanje. To očigledno neće dovesti do velikih količina betona, ali će njegova svojstva biti posebno značajna za naučnike, piše Phys.org.
Zemljina gravitacija igra glavnu ulogu u procesu očvršćavanja betona. Pošto taj proces može da potraje nedeljama ili mesecima, nemoguće je eliminisati efekte gravitacije za to vreme bilo gde na samoj Zemlji. Otuda, dakle, i eksperiment na MSS-u.
Primarne betonske komponente nisu uvek dostupne na Marsu ili Mesecu, ali materijal sa svojstvima poput betona bi bio ključan u izgradnji svemirskih staništa.
Rezultati ovog istraživanja mogu dovesti do mnogo toga – od efikasnijih strategija mešanja do boljih kombinacija materijala. Ali suštinski dugoročni interes mogao bi da leži u korišćenju betonskog analoga za izgradnju samih svemirskih staništa.
Primarne betonske komponente nisu uvek dostupne na Marsu ili Mesecu, ali materijal sa svojstvima poput betona bi bio ključan u izgradnji svemirskih staništa.
Eksperiment “Kosmički poljubac” takođe se bavi korišćenjem lunarnog simulanta kao sirovine za beton da bi se razumelo da li i kako bi se taj materijal mogao koristiti za stvaranje novog, svemirskog brenda očvrslog materijala.
U iščekivanju rezultata
Ovo nije prvi put da se vrši ovakav eksperiment — NASA je eksperimentisala sa betonom još 2019. Rezultati tog ispitivanja dali su informacije o čvrstoći i vremenu očvršćavanja koje su uzete u obzir prilikom osmišljavanja novog eksperimenta.
Ostaje da se vidi da li će projekat “Kosmički poljubac” rezultirati nečim dramatičnim ili ne, ali u najmanju ruku, naučnici će imati nove podatke za razmatranje.
A stanovnici MSS-a će verovatno imati lebdeću loptu od sintetičkog kamena o kojoj će morati da se brinu neko vreme.