Beogradske arhitekte pobedile na konkursu za stadion u Ulcinju
Kvalitet ovog rada ogleda se u svedenoj i arhitektonski zaokruženoj ideji, koja svojom tektonikom definiše izgrađeni prostor, ostavljajući utisak lakoće i harmoničnosti u isto vreme.
Opština Ulcinj objavila je rezultate konkursa za idejno arhitektonsko rešenje gradskog stadiona u tom gradu na crnogorskom primorju, raspisan sredinom januara ove godine sa nagradnim fondom od 40.000 evra.
Među 49 pristiglih radova, žiri kojim je predsedavao Muho Uruči, glavni gradski arhitekta Opštine Ulcinj, proglasio je dobitnike prve i druge nagrade i izabrao tri rada za otkup, dok treća nagrada nije dodeljena.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- Dizajn iz Turske za Kotor: Ovako će izgledati stadion FK Bokelj
- Huk u kamenu: Hala na Cetinju projektovana kao tvrđava sporta
Dvadeset hiljada evra otišlo u Beograd
Da podsetimo, cilj konkursa bio je izbor najboljeg idejnog rešenja sportskog kompleksa novog gradskog stadiona na početku ulcinjske Velike plaže, na osnovu parametara i preporuka preciziranih konkursnim zadatkom.
Od konkursnog rada očekivalo se da predloži funkcionalno i prepoznatljivo rešenje koje će biti osnov za izradu tehničke dokumentacije za realizaciju ovog projekta.
Predloženi koncept stvara elegantnu proѕtornu dinamiku padajućom siluetom.
Prema mišljenju žirija, na konkursni zadatak najbolje je odgovorio rad autorskog tima iz Beograda u sastavu Bojan Jovančević, mia, Aleksandar Ćosić, mia, Sara Petković, mia i Jelena Džinović, mia, kojima je pripala najvrednija nagrada od 20.000 evra.
Preostale nagrade dobili su radovi dve firme iz Prištine, rešenje jednog istanbulskog studija, kao i projekat tima koji čine arhitekte iz Ukrajine.
Utisak lakoće i harmoničnosti u isto vreme
Kako se navodi u obrazloženju, kvalitet pobedničkog rada ogleda se u svedenoj i arhitektonski zaokruženoj ideji, koja svojom tektonikom nedvosmisleno definiše izgrađeni prostor, ostavljajući utisak lakoće i harmoničnosti u isto vreme.
“Predloženi koncept stvara elegantnu proѕtornu dinamiku padajućom siluetom koја se poѕtiže gradacijom visina i logičkim nizanjem adekvatnih sadržaja, proizvodeći prijatan raspored masa” – saopštio je žiri.
Spretnim perforacijama volumena na obodima, stadion je dobio naglašene ulazne partije i nesmetane jasne i pragmatične komunikacije.
Između ostalog, navodi se i da ovo rešenje karakteriše vrlo neuobičajena konstrukcija krovnog prekrivača, zamišljenog tipa „kaseton“ i postavljena celim obodom stadiona, čineći rešenje unificiranim.
“Spretnim perforacijama volumena na obodima, stadion je dobio naglašene ulazne partije i nesmetane jasne i pragmatične komunikacije, gde dovoljnim brojem ulaza i racionalnom distribucijom programa pruža efikasno rešenje u funkcionalnom smislu“ – smatra žiri.
Lepršavo i nekonvencionalno rešenje iz Prištine
Drugu nagradu, u iznosu od 12.000 evra, osvojio je rad prištinske firme Maden Group LLC, a kao autori potpisani su Ideal Vejsa, Msc. Arch, Egzon Dana, BSc. Arch i Hana Gjikolli, BSc. Arch.
Žiri je obrazložio da ovaj rad karakteriše lеpršavо i nekonvencionalno rešenje stadiona sa potenciranom glavnom „saobraćajnicom“ – promenadom koja se, navodi se, „poput plime diže i spušta, vodeći posetioce kroz ponuđeni sadržaj do plaže i obrnuto“.
Rad osvaja svojom originalnošću i prirodno se kontekstualizuje sa ulcinjskim ambijentom.
Navodi se i da drugonagrađeno rešenje svojim arhitektonskim potezom, ujedno razarajući vizuelnu konstrukciju klasičnog prostora, osvaja svojom originalnošću i prirodno se kontekstualizuje sa ulcinjskim ambijentom.
“Rad racionalno promišljа koncentraciju sadržaja u jednoj osi koja čini kičmu prostora, dozvoljavajući јој da se obodom svuda na nesmetan način integriše sa okolinom” – mišljenje je sedmočlanog žirija.
Otkupljeni radovi
Jedan otkup u vrednosti od 4.000 evra otišao je u ruke studija Nous Architecture Design iz Turske, za konkursni rad čiji su autori arhitekte iz Istanbula Cihan Sevindik i Siddik Güvendi.
Preostali deo nagradnog fonda, dva otkupa od po 2.000 evra, dobili su rad desetočlanog tima iz prištinskog studija LSN+Partners, te rešenje koje potpisuju arhitekte iz Ukrajine Ana Zjorova, Florian Šalja i Alona Fedko.
Uskoro i izložba
Povodom završetka konkursa, iz Opštine Ulcinj su obavestili javnost da će u toku juna biti organizovana izložba konkursnih radova, a tačan datum i mesto izložbe biće naknadno objavljeni.
Ocigledno je da je ziri izabrao resenje koje je najjeftinije i najlakse za izgradnju, a tako i izgleda – jeftino. Postoje skladista koja imaju razvijeniju estetiku od ovoga. Otkup 2 i 3 bi mnogo vise ulepsali taj deo grada i dali na znacaju ovoj nameni. A prvonagradjeno resenje je mogao da smisli i bilo koji opstinski arhitekta, tako da ne znam cemu onda raspisivanje konkursa uopste.
Poštovani Antone, ne znam šta ste po profesiji, ali ne slažem se sa vama, jer što je nekome lepo drugome nije i to je vaše apsoluto subjektivno mišljenje. Po meni ovo sjajno izgleda i teže je napraviti svedenu estetiku, i baš zato što deluje lagano i jednostavno, što vi kažete da bi mogo bilo ko da ga isprojektuje, to mu je i najveći kvalitet. Neko sluša Maidene a neko jazz neko etno muziku, isto tako neko voli da ode na pivo a neko u dobru vinariju. Da bi se izbegle neusaglašenosti, i pre svega definisale estetske norme i poteebe, svi konkursi imaju stručni žiri, koji jedini može adekvatno da odlučuje o estetici i da li je zadovoljena, ili funkcionalnosti ili ispunjenosti konkursnog programa a prvonagradjeno rešenje ima sve.
Svako dobro
Pa da!
glupost neopevana, klasična sirotinjska bgd arhitektura, nepostojeći tkz minimalizam koji je kao neki „trend“ godinama , a suštinski čist fijasko, ovo mi liči brat bratu na šoping centar stadion u beogradu
Sve pohvale za autore rešenja. Odličan odnos koncepta, dizajna, siluete, kvaliteta i cene projekta. Kontekstualno se lepo uklapa u ulcinjsku plazu sa svojom drvenom konstrukcijom. Bravo
Svaka čast za nacrt! Meni se jako svidja.
Samo jeftine opcije, a ne arhitektonske.
Možda sledeći put!