Jugoslav Janjić potpisuje novi projekat u Beogradu na vodi pored Savskog mosta
Na javnom uvidu našla se šesnastospratnica od skoro 50.000 kvadrata sa 260 stanova i bazenom koju je projektovao poznati beogradski biro DA Dizajn arhitektura.
Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Republike Srbije podnelo je u ime investitora Belgrade Waterfront d.o.o. zahtev za potvrđivanje urbanističkog projekta za izgradnju stambeno-poslovne šesnaestospratnice, planirane u Hercegovačkoj ulici u naselju Beograd na vodi.
Nosilac izrade predmetnog urbanističkog projekta je Aula d.o.o. iz Beograda, dok idejno rešenje projekta arhitekture potpisuje poznati beogradski biro DA Dizajn arhitektura na čelu sa arhitektom Jugoslavom Janjićem kao odgovornim projektantom.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
Parcela od blizu 5.000 kvadrata
Lokacija nove zgrade je u okviru Beograda na vodi u ukupnoj površini od 4.857 m² na mestu gde je ranije bio predviđen luksuzni hotel W od kojeg se očito odustalo.
Novi projektom predviđen je je stambeno-poslovni objekat, ukupne bruto površine od 49.861 m², od čega na nadzemni deo otpada 41.648 m², a na podzemni 8.213 m².
Objekat ukupne spratnosti Po1+Po2+P+M+16 oivičen je promenadom na obali Save, zelenim pojasom ispred Starog tramvajskog mosta, Ulicom br. 4 i Hercegovačkom ulicom.građevinsku liniju ka Savskoj promenadi.
Pristup lokaciji je obezbeđen preko Hercegovačke ulice na istočnoj strani parcele, koja je paralelna sa rekom Savom.
Arhitekturu potpisuje poznati beogradski biro DA Dizajn arhitektura na čelu sa arhitektom Jugoslavom Janjićem.
Prema idejnom rešenju, osnova novoprojektovane zgrade je približno oblika latiničnog slova U sve do trećeg sprata odakle osnova postaje oblika latiničnog slova L.
Na 14. etaži se javlja povučeni sprat, pomeranjem svih fasada po obimu ka unutrašnjosti zgrade. Istureni deo zapadne fasade se kaskadno povlači ka unutrašnjosti zgrade, od 14. do 16. sprata.
Funkciji stanovanja namenjene su sve etaže osim dela objekta koji je namenjen poslovanju u prizemlju, garaže koja se prostire od podrumske etaže -2 do prvog sprata i dela spa zone sa bazenom koji je projektovan u funkciji stanovanja i nalazi se na drugom spratu.
299 parking mesta
U garaži objekta projektovano je ukupno 299 parking mesta, od čega je 16 parking mesta projektovano za invalide, 10 parking mesta sa elektropunjačima i ukupno 28 parking mesta za motore.
Prizemlje je podeljeno u dve zone, jedna u službi stanovanja i druga sa garažom sa međunivoom.
U stambeni deo na prizemlju postoje dva ulaza, jedan iz Hercegovačke ulice i drugi preko platoa sa Savske promenade. Svaki poslovni prostor ima svoje zasebne ulaze.
Projektovanjem nadstrešnice oformila se zona za privremeno zaustavljanje za stanarske korisnike.
Sa obe strane ulaza se nalaze lift lobiji sa po tri lifta. Svi liftovi staju na svakoj etaži. Desna grupa liftova se koristi za pristup spa zoni.
U prizemlju se još nalaze prostorije u okviru glavnog ulaznog lobija sa recepcijom i to: ostava za bicikle, prostorija namenjena kućnim ljubimcima, prostorija za odlaganje kolica, prostorija sa sandučićima.
Iznad glavnog ulaza u objekat, sa strane Hercegovačke ulice, projektovana je nadstrešnica i time se oformila zona za privremeno zaustavljanje za stanarske korisnike.
Projektovano 260 stambenih jedinica
Rezidencijalni deo sadrži 260 stambenih jedinica različitih struktura i funkcionalne organizacije. Na prvom i drugom spratu projektovano je po 12 stanova. Spratovi od trećeg do 16. su namenjeni isključivo smeštajnim jedinicama.
Na drugom spratu u levoj zoni se nalaze stambene jedinice, dok je u desnom delu etaže projektovan spa centar sa plivačkim i hidromasažnim bazenom.
Prvi je ukupne površine od oko 119 m² i dubine 1,2 m, dok je drugi kružnog oblika, ukupne površine od oko 5 m² i dubok 0,9 m.
U hidromasažnom bazenu predviđeno je šest masažnih mesta i ukupno 20 masažnih mlaznica – osam za hidro i 12 za aero-masažu.
Na javnom uvidu do 14. februara
Zainteresovana lica mogu tokom javne prezentacije da izvrše uvid u urbanistički projekat, kao i da svoje primedbe i sugestije na planirana rešenja u pisanoj formi dostave Sekretarijatu za urbanizam i građevinske poslove Beograda, najkasnije do 14. februara 2024. godine.
Bože, kako je ovaj BW primer kako ne treba, za svaki aspekt našeg posla. Jedino stoji da je DA tehnički jako potkovan biro.
Primer kako se gubi etika, primer kako se sprovode procedure (zašto UP, tj kako zbudžiti što više kroz UP), primer kako ne postoji autorska arhitektura, primer kako se ide niz dlaku neukim investitorima, primer kako se menja namena tek tako, jer je tu koliko se sećam trebao da bude hotel. Primer kako se kao nude lux stanovi, ali to ne bi trebale biti dnevne sobe širine 3.5m i spavaće od 12m2, ali jesu. Stanovi po JUS-u nisu luks.
Eh…
u početku kad je počela izgradnja ovoga ne znam kako da ga nazovem valjda „naselje“ beograd na vodi, jer de facto nije naselje (zna se u arhitekturi šta je naselje ) ovo mi je bila prava srpska burleska, a sad je kako se zahuktava u nešto gde se ne vidi kraj uz ovakve objekte ogavno i groteskno!
ono kad arhitekta dobije zadatak da isprojektuje nešto jeftino nabrzaka… onaj hotel što je bio pre tu je bio svemirski brod spram ove kante koju je isprojektivao DA
Bolje za Jugoslava da ga nije potpisao…Pa ovo nije ni ruzno, ovo je strasno….
Tu se ne živi nego iznajmljuje, prespava, rasproda i preproda. Stanovi kao roba, u rinfuzi.
Balkoni su miniaturni…..pa bolje onda da ih ne prave…glupost.
Balkon od 1.m2
Jj arhitekta, strašno
Dobro ovo izgleda. Podseca me na njujorsku arhitekturu. Koja bi po meni odgovarala Beogradu.