Bazeni od mikrocementa: Prirodnog izgleda, lako se održavaju, a gotovi za nedelju dana
Upotrebom mikrocementa nije vam potrebna hidroizolacija, a zgodna stvar je što se ovaj materijal može naneti i preko starog bazena od pločica ili mozaika.
Mikrocement je svestran materijal koji zbog svojih karakteristika nalazi široku primenu u uređenju i enterijera i eksterijera. Pored upotrebe u unutrašnjim prostorima – na podovima, stepeništima, zidovima, u kupatilima ili na kuhinjskim radnim elementima, mikrocement se takođe koristi i za aplikaciju na spoljašnjim površinama – stazama, platoima, terasama, fasadama i površinama koje su stalno potopljene u vodu – bazenima i fontanama.
Upotreba mikrocementa u bazenima je posebno interesantna jer je to relativno novo rešenje za finalno uređenje bazena kojim se dobija jedinstven izgled bazena uz ispunjavanje svih tehničkih zahteva karakterističnih za tu namenu.
Bazeni urađeni mikrocementnim sistemom imaju prefinjen prirodan izgled i lepotu neprekinute kontinualne površine jer ne postoje fugne kao kod upotrebe keramičkih pločica ili mozaika, čime je poboljšana i lakoća održavanja.
Srodni članci na portalu Gradnja:
Koristi se dvokomponentni mikrocement koji je je izdržljiv i otporan na vlagu, vremenske uticaje, UV zračenje, soli, hlor i ostala hemijska sredstva.
Za oblaganje bazena se koristi namenski dvokomponentni mikrocement koji je je izdržljiv i otporan na vlagu, vremenske uticaje, UV zračenje, soli, hlor i ostala hemijska sredstva, tako da se može koristiti u bazenima sa slanom i slatkom vodom, kaže za naš portal Vukašin Zlatek iz firme Epoks.
Nanosi se u nekoliko faza i slojeva, a debljina celog sistema na kraju izrade je oko 4-5mm. Granulacija završnog sloja može da se bira što zavisi od potreba i zahteva konkretnog projekta.
“U najvećem broju slučajeva se koristi srednja granulacija koja omogućava nesmetano održavanje, čišćenje poda bazena sa robotom usisivačem i istovremeno daje dovoljnu protivkliznost na plaži i rubovima oko bazena, čak i kada na njima ima vlage.” – dodaje naš sagovornik.
Pored granulacije završnog sloja može da se bira i boja i sjajnost (mat, polumat i sjaj) mikrocementa.
Pogloga može biti i stari bazen obložen keramičkim pločicama što je još jedna prednost jer se značajno skraćuje vreme izrade.
Mikrocement se ugrađuje na bilo koju stabilnu i kompaktnu površinu što je najčešće betonska konstrukcija, ali može biti i stari bazen obložen keramičkim pločicama što je još jedna prednost jer se značajno skraćuje vreme izrade i pojeftinjuje celokupan proces.
“Uslov je, naravno, da postojeće pločice budu čvrste i stabilne.” – kaže Vukašin Zlatek.
Ne zahteva hidroizolaciju
Ono što takođe treba istaći jeste da za ugradnju mikrocementa nije potrebno prethodno ugraditi hidroizolaciju kao kod upotrebe keramičkih pločica.
“Mikrocement za bazene je vodootporan u samoj svojoj masi i završni lak se koristi samo zbog otpornosti na hemijska sredstva, hlor i soli a ne kao vodena membrana. To značajno pojednostavljuje i pojeftinjuje proces izrade.” – kaže naš sagovornik.
Dodaje da je ipak bitno da se pri izradi bazena ugradi hidroizolacija koja će sprečiti prodore vlage u samu konstrukciju bazena iz spoljašnjeg prostora i time sprečiti negativan pritisak vlage sa zadnje strane mikrocementa.
Kako se nanosi mikrocement za bazene
Izrada uvek počinje sa pripremom podloge. Pošto je to uglavnom beton, on se blago brusi dijamantskim alatom da bi se uklonilo cementno mleko sa površine i otvorile pore u betonu čime se dobija podloga koja osugirava najbolju adheziju mikrocementa sa betonom. Pre nanošenja slojeva mikrocementa takođe je potrebno popuniti sve eventualne rupe, pukotine i neravnine u betonu, izravnati sve izbočine i ukloniti delove armature ukoliko postoje. Površina mora biti glatka, ravna i suva.
“Na ivice bazena i stepenice se mogu postaviti ivične lajsne pre ugradnje ali ih mi uglavnom ne koristimo nego sve ivice zaoblimo čime se dobija prirodniji izgled.” – kaže Vukašin iz firme Epoks.
Na pripremljenu površinu se nanosi podloga na koju se zatim nanose slojevi mikrocementa. Svakom sloju je u zavisnosti od debljine i vremenskih uslova potrebno oko 4-8 sati da bi se dovoljno osušio za dalju obradu. U zavisnosti od zahteva svaki sloj se može brusiti pre nanošenja sledećeg sloja.
Za mikrocementne bazene male i srednje veličine za ličnu upotrebu nisu potrebne dilatacije.
Poslednji sloj je moguće ugraditi tehnikom “mokro na mokro” gde se završni sloj ugrađuje na prethodni polusuv sloj čime se dobija glatkija završna tekstura.
“Poslednji korak je premaz zaštitnim premazom nakon čega treba sačekati nekoliko dana pre punjenja bazena vodom.” – dodaje naš sagovornik.
Za razliku od drugih vrsta mikrocementa koji se koriste na većim površinama i površinama sa ugrađenim grejanjem, za bazenski mikrocement nisu potrebne dilatacije za bazene male i srednje veličine za standardnu ličnu upotrebu.
Sve gotovo za nedelju dana
Prilikom ugradnje i tokom radova uslov je naravno da ne bude kiše ukoliko je bazen na otvorenom. Takođe treba izbegavati ugradnju na visokim temperaturama preko 30C.
“Pošto se bazeni na otvorenom uglavnom rade leti, najbolje je radove počinjati rano ujutru kada temperature vazduha i podloge na koju se nanosi mikrocement nisu visoke.”
Ceo sistem se može ugraditi relativno brzo i ukoliko vremenski uslovi dozvole može se završiti za nedelju dana.
Održavanje bazena je standardno bez nekih posebnih zahteva, a uzimajući u obzir da fugna nema samim tim će ovaj postupak biti još lakši.
“Izgled tako gotovog bazena je jedinstven, dobija se malo umetničko delo nalik nekoj elegantnoj skulpturi.” – konstatuje Vukašin Zlatek.
Cena bazena od mikrocementa
Cena ugradnje mikrocementa u bazene sa pripremnim radovima i materijalom se kreće od 65-75€/m2.
Uzevši sve navedeno u obzir, mikrocement će u godinama koje dolaze sigurno postati prisutniji kao završna obloga u bazenima i pogotovo na plažama oko bazena.
Ne treba hidrolacija pise X puta u clanku a posle, e pa ipak je bitno uraditi hidroizolaciju..