Prvonagrađenim projektom predviđene su minimalne intervencije sa maksimalnim poštovanjem nasleđene strukture i fizionomije prostora, kulture i karaktera mesta.
Žiri međunarodnog urbanističko-arhitektonskog konkursa za urbanu obnovu i rehabilitaciju prostorne kulturno-istorijske celine „Vojno-tehnički zavod u Kragujevcu“ doneo je prošle nedelje odluku o raspodeli nagrada u okviru nagradnog fonda od osam miliona dinara.
Tako je, nakon kontroverznih vesti o obustavljanju konkursa, zvanično saopšteno da je prva nagrada u bruto iznosu od 4.000.000 dinara dodeljena autorskom timu koji čine Katarina Petrović, Marina Ilić i Nevena Balalić iz biroa DJEVE Collective i dr Aleksandra Đorđević iz Studija Petougao.
Osnovni cilj konkursa Arsenal – koji je raspisao Grad Kragujevac u saradnji sa Udruženjem urbanista Srbije – bio je da se izabere najkvalitetnije urbanističko-arhitektonsko rešenje, koje korespondira sa okruženjem i prilagođeno je vrednostima ambijenta zaštićene prostorno kulturno-istorijske celine, a do predviđenog roka predato je ukupno 14 konkursnih radova.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- Obustavljen konkurs Arsenal Kragujevac: Reagovalo Udruženje urbanista Srbije
- Raspisan međunarodni konkurs za idejno rešenje sportske hale na Cetinju
Četiri osnovna principa
Prvonagrađeno konkursno rešenje polazi od četiri osnovna principa koji imaju za cilj stvaranje autentičnog, lokalno specifičnog i samoodrživog kulturnog distrikta. Principi razvoja su: (1) Senzitivnost i istorijska slojevitost, (2) Umreženost i kontinuitet prostora i programa, (3) Nova priroda i (4) Fazna realizacija.
Senzitivnost i istorijska slojevitost se posmatraju kao polazište, odnosno kao polazna vrednost za promišljanje prostora – minimalne intervencije sa maksimalnim poštovanjem nasleđene strukture i fizionomije prostora, kulture i karaktera mesta.
Zatečena vegetacija se posmatra kao deo urbane strukture, čija funkcija prevazilazi nivo ekološkog komfora i elementa vizuelnog identiteta
Osnovne analize planske dokumentacije i integrisanosti urbane matrice pokazale su neophodnost za boljom umreženošću prostora i programa, ostvarivanjem vremenskog kontinuiteta i podsticanjem socijalne integracije.
Nova priroda, kao treći element, podrazumeva odgovornost prema prirodi i ljudima, i kao takva usmerava intervencije ka globalno definisanim ciljevima održivog razvoja (SDG).
Zatečena vegetacija se posmatra kao deo urbane strukture, čija funkcija prevazilazi nivo ekološkog komfora i elementa vizuelnog identiteta, te omogućava i podstiče ekonomsku i društvenu vitalnost.
Jasne i funkcionalne celine
Poslednji princip se odnosi na posmatranje faznosti kao elementa prostorno-ekonomskog koncepta, čime se nastoji doprineti finansijsko-logističkoj izvodljivosti projekta.
Faznost na nivou koncepta podrazumeva testiranje funkcija u manjem prostornom obuhvatu – Prototip zoni, pre implementacije na širu celinu.
Projektom je predviđeno formiranje 11 prostorno-programskih zona, koje imaju dvojaku funkciju – stvaranje jasnih funkcionalnih celina i usmeravanje fazne izgradnje prostora usled mogućnosti samostalnog funkcionisanja.
Eksperimentalni objekti služe kao specifična vrsta “showrooma” Vojno-tehničkog Zavoda.
Ovakav model omogućava planiranje, testiranje, ali i evaluaciju nakon određenog vremenskog perioda (tri godine) i potom implementaciju na nivou celine.
Redosled razvoja ostalih zona se utvrđuje na osnovu kriterijuma vlasničke strukture nad zemljištem i objektima, procenjenih troškova investicije, stepena zaštite ali i socio-ekonomskog učinka u okviru Prototip zone.
Kao jedan od osnovnih elemenata koncepta, izdvaja se formiranje eksperimentalnih objekata koji služe kao specifična vrsta “showrooma” Vojno-tehničkog Zavoda, ali i kao prostori socijalne participacije i visoke aktivnosti koji imaju funkciju generatora razvoja u okviru pojedinačne zone.
Okvir za zadržavanje u prostoru
Eksperimentalni paviljoni podrazumevaju eksperiment na nivou programa, ali i u svojoj pojavnosti, s obzirom da dozvoljavaju testiranje novih materijala, novih tehnologija i metoda građenja u maloj razmeri.
Na mikroplanu, rešenjem je ostvarena programsko-prostorna veza između objekata Radionice Kulture/Arsenal trga i Muzeja Stara Livnica.
Upuštanjem platoa definisanog volumenom objekta Radionice Kulture, kao i ekstenzijom samog objekta i sadržaja na denivelisani Trg, kreiran je okvir za socijalizaciju, zadržavanje u prostoru, i poligon za manifestacije.
Novoprojektovane tribine, čiju materijalizaciju prati karakter kamena koji definiše prostor Trga Arsenal, doživljava se kao produženi deo Muzeja Stara Livnica i Radionice Kulture.
Ostale nagrade i elektronski katalog
Žiri kojim je predsedavao kragujevački arhitekta Ivan Radulović doneo je odluku da drugu nagradu u bruto iznosu od 2.000.000 dinara dodeli radu koji potpisuje „Arco projekt“ d.o.o. iz Beograda.
Treća nagrada u bruto iznosu od 1.000.000 dinara pripala je timu u sastavu Milena Vukmirović, Andreja Berić, Milutin Folić, Aleksandar Ćopić i Nadica Perović.
Elektronski katalog konkursa možete pogledati ili preuzeti na ovom linku.
Neka da rešenje ona mala što je konstruisala 50 000 kvadrata u Moskvi