Arhitektura Igre prestola: Od Dubrovnika preko Frenka Lojda Rajta do Kolosa sa Rodosa
Filmski setovi ne predstavljaju samo lepu pozadinu, već zapravo čine krucijalni deo naracije u seriji čije ćemo veliko finale videti uskoro.
Ovo je trenutak na koji milioni fanova čekaju: Igra prestola se vraća, a internet je prepun priča o usponu Daneris Targarijan, sudbini Sersei Lanister i nedokučivoj hladnoći Ajre Stark. Međutim, niko ne govori o izuzetnoj lepoti živopisnih dvoraca, užurbanih luka i živih gradova. Serija Igra prestola poznata je po bogatoj filmskoj estetici, čija produkcija očigledno nije bila lagana.
U intervjuu sa scenografom i bivšim studentom arhitekture, Deborah Riley je za Architizer ispričala kako izgleda snimati ovako izazovnu seriju. Ona je naglasila da setovi ne predstavljaju samo lepu pozadinu, već zapravo čine krucijalni deo naracije – i tu arhitekti imaju presudnu ulogu. „Veliki je posao pronaći vizuelni ključ koji će poboljšati priču“ – objašnjava Riley. „Uglavnom razmišljam o mestima na koja sam putovala, o zgradama koje sam videla i još važnije, o tome kako sam se osećala u tim prostorima. Psihologija prostora mi je veoma važna.“
Posvećenost detaljima biće bitna i u osmoj sezoni Igra prestola koja počinje večeras, a ova arhitektonska tura kroz Sedam kraljevstva biće sjajna uvertira za poslednju sezonu kultne serije.
Upozorenje: Spoileri u nastavku teksta za one koji nisu gledali prvih sedam sezona!
Kraljeva luka
Glavni grad Sedam kraljevstava i jedna od najčešće snimanih lokacija Igra prestola, inspirisan je Maltom i Dubrovnikom. Dubrovački crveni krovovi od crepa i monumentalni kameni zidovi čine ga idealnim okruženjem za beskrajnu dramu u Kraljevoj luci. Istorijski hrvatski grad i njegova okolina poslužili za za brojna snimanja, dok tvrđava Lovrijenac, smeštena na vrhu stene, je jedna od mnogih realnih postavki za Crvenu tvđavu, gde Sersi trenutno boravi na kultnom Gvozdenom prestolu – za sada…
Zimovrel
Mnoge paralele mogu biti povučene između sivog neba Zimovrela i ruralnih pejzaža Ujedinjenog Kraljevstva, tako da ima smisla da se broj lokacija za ovo severno područje nalazi u Severnoj Irskoj i Škotskoj. Prvo, elegantni dvorac Ward – poluklasični, polugotički objekat koja gleda na najveću britansku uvalu, Strangford Lough – bila je u ranim sezonama predstavljena kao uporište porodice Stark.
Merin
Najseverniji od tri grada-države Zaliva robova, Merin je inspirisan ne samo drevnim majanskim hramovima već i objektima iz 20. veka. Najbogatiji stanovnici žive u veličanstvenim piramidama koje povezuje mreža drevnih kamenih utvrđenja. Da bi se stekao ovaj dojam, mnoge scene snimljene su u hrvatskoj tvrđavi Klis, staroj strukturi staroj 2.000 godina, koja se pojavljuje iz stena u blizini Splita. Međutim, najimpresivnija je palata Deneris Targarijen koja je snimana u čuvenoj vili Frenka Lojda Rajta u Los Anđelesu.
Bravos
Arhitektura slobodnog grada Bravosa inspirisana je mediteranskim lučkim gradovima kao što su Venecija, ali i srednjovjekovnim gradom Šibenikom i rivom sa četiri tvrđave. S druge strane, na ulazu u živahnu luku, monumentalni Titan Bravosa je zapravo oklopljena verzija jednog od sedam drevnih čuda sveta, Kolosa sa Rodosa.
Qarth
Na krajnjoj jugoistočnoj obali Esosa – velikog istočnog kontinenta Igre prestola – živi narod Qarth kojeg oni nazivaju „najvećim gradom koji je ikada bio ili će biti“. Filmska ekipa je ponovo otputovala u Hrvatsku da bi dobila inspiraciju za ovaj veliki trgovački grad. Idealnu lokaciju za snimanje pronašla je u slikovitom manastiru na Lokrumu, slikovitom ostrvu na Jadranu.
Knežev dvor u Dubrovniku odlikuje se prelepim dvorištem, lokacijom u kojoj se Deneris susreće sa Spice Kingom. Ovaj osunčani prostor, okružen arkadama i ukrašenim kamenim stepenicama, dočarava lepotu Quatha i odražava njegov status kao jednog od najbogatijih gradova u svetu Igre prestola.
Kad ste već ovde…