Nagrade na konkursu za bolnicu na Cetinju arhitektama iz Crne Gore i Srbije
Prva i treća nagrada pripale su autorskim timovima iz Crne Gore, dok su Dalia Dukanac i Stefan Đorđević iz beogradskog studija Taktika dobitnici druge nagrade.
Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine Crne Gore objavilo je rezultate međunarodnog konkursa za Idejno arhitektonsko rešenje bolničkog objekta u okviru kompleksa Opšte bolnice „Danilo I“ na Cetinju, rapisanog početkom novembra 2023. godine.
U predviđenom roku pristiglo je 78 konkursnih radova, od čega su 73 konkursna rada uzeta u dalje razmatranje, a prva nagrada u iznosu od 12.000 evra pripala je radu arhitektonskog tima iz Crne Gore koji sačinjavaju Nemanja Mitrović i Saša Radojković.
Druga nagrada za Taktiku
Druga nagrada (7.000 evra) pripala je radu beogradskog studija Taktika, koji kao autori potpisuju Stefan Đorđević i Dalia Dukanac, dok je treća nagrada (3.000 evra) dodeljena radu podgoričke prakse DVARP + C, čiji tim čine Dijana Vučinić, Tijana Lješković, Anđela Bubanja, Nikolina Đukanović, Tijana Mojsovska i Nevena Ivanović.
Tri jednakovredna otkupa u iznosu od po 1.000 evra pripala su radovima arhitekata iz Turske, dok su posebno priznanje izvan uslova konkursa dobila još tri konkursna rada.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
Senzibilnost prema zatečenom kontekstu
Kako se navodi u odluci žirija, arhitekturu prvonagrađenog rada odlikuje senzibilnost prema zatečenom kontekstu, visok nivo postignutih likovno-plastičnih, oblikovnih vrednosti, i izvesna doslednost u kvalitetu od konceptualnih do funkcionalnih karakteristika rešenja, te posebna pažnja prema detalju i materijalu.
“Kontinuitet konteksta očitava se kroz transformaciju arhitektonskih oblika izraženih na potpuno moderan i originalan način. Vizuelnu pojavnost objekta karakteriše prožimanje duha tradicionalnog i savremenog arhitektonskog izraza, na vrlo vešt i pročišćen način, a sve u interesu očuvanja postojećeg identiteta” – kaže se u izveštaju i dodaje:
„Uspostavljanje dijaloga sa postojećim datostima posebno je prepoznatljivo u odnosu prema zatečenoj situaciji postojeće ‘Dječije bolnice’, odakle autori crpe direktnu inspiraciju, koji se prepoznaje u ukupnom arhitektonskom izrazu i detalju. Prema rečima autora, to je izvestan omaž postojećem objektu“.
Opredeljenost za volumen sa ravnim krovom odraz je stava autora prema kontekstu i predmetnoj tipologiji.
Kada je u pitanju rad arhitekata iz Taktike, žiri navodi da je prepoznao i vrednovao svedenost i racionalnost koje su rezultirale korektnošću odgovora na postavljeni zadatak – uspostavljanje osnovnih elemenata organizacije sa potencijalom za redistribuciju sadržaja u cilju postizanja najbolje moguće operativnosti u odnosu na strukturu prostornih sadržaja i predmetnu lokaciju.
“Krećući se u okvirima definisanim konkursnim zadatkom – strogo data građevinska linija, drugonagrađeni rad rukovodi se svedenošću i racionalnošću. Ove odlike ogledaju se kako u odnosu na neposredno okruženje zadržavajući postojeći zeleni fond, tako i u pristupu oblikovanju i organizaciji prostora“ – objašnjava se u izveštaju.
Dodaje se da kubična svedena forma teži suzdržanoj naglašenosti prisustva na mestu već postojeće zauzetosti prostora i nasleđuje već uspostavljene odnose sa elementima kompleksa i neposrednog okruženja, te zaključuje da je opredeljenost za volumen sa ravnim krovom odraz stava autora prema kontekstu i predmetnoj tipologiji.
Novi objekat kao najoptimalnije rešenje
Da podsetimo, JZU Opšta bolnica “Danilo Prvi” Cetinje ima dugu tradiciju prve crnogorske bolnice za koju je građenje objekta počelo u proleće 1872. godine, a završeno je u maju naredne godine, prema planu francuskog lekara G. Frilleya, ali počinje da služi svojoj nameni tek 1875. godine.
Ime je dobila po knjazu Danilu I Petroviću Njegošu i dograđivana je u više navrata, dok je danas zapuštena i nije u funkciji, čineći deo bolničkog kompleksa u kojem se nalaze još i Dom zdravlja, Hitna pomoć i Zavod za transfuziju krvi.
Što se tiče predmetnog objekta stare Dečije bolnice koja se nalazi u okviru kompleksa i koja je podignuta doprinosima građana Cetinja, uz kontrolu i savete najpozvanijih stručnih kadrova bivše Jugoslavije, ona se takođe se nalazi u zapuštenom stanju i već više decenija nije u upotrebi.
Tako je, u cilju dobijanja funkcionalnog rešenja i objedinjavanja kompletne zdravstvene usluge, doneto najoptimalnije rešenje da se na mestu stare Dečije bolnice u krugu bolničkog kompleksa izgradi novi objekat, koji bi u smislu oblikovnosti i materijalizacije, trebalo da doprinese podizanju estetskih vrednosti kako užeg, tako i šireg gradskog jezgra.