Na obali kod Napulja otkrivena vila stara dve hiljade godina s podovima u pločicama
Objekat sa deset velikih prostorija i dobro očuvanim panoramskim terasama zadivio je arheologe svojim složenim stilom gradnje zidova.
Projekat izgradnje dečijeg igrališta i rekreacionog prostora u obalskom području južno od Napulja, doveo je nedavno do zanimljivog arheološkog otkrića – ruševine zidane kuće stare 2.000 godina.
Sagrađen u prvom veku, objekat u gradiću Bakoli bio je panoramska vila sa pogledom na ostrva Iskija i Pročida, a sada su pronađeni njegovi ostaci koje zapljuskuju talasi Tirenskog mora.
Stručnjaci veruju da je to moglo biti nekadašnje raskošno prebivalište Plinija Starijeg, legendarnog pisca, prirodnjaka i komandanta rimske ratne flote koja je bila stacionirana u ovom području.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
Podovi i zidovi u pločicama
Na lokaciji je otkrivena struktura sa debelim obodnim kamenim zidovima, koji okružuju objekat sa deset velikih prostorija sa podovima i zidovima sa pločicama, a vidne su i dobro očuvane panoramske terase.
Tokom perioda u kom je izgrađena, rezidencija se nalazila unutar rimske luke Misenum, gde je tokom četiri veka flota od 70 brodova kontrolisala Tirensko more, čija je bezbednost bila od ključnog značaja za očuvanje zapadnog krila Rimskog carstva.
„Verovatno je da je ova veličanstvena vila imala pogled od 360 stepeni na Napuljski zaliv i to iz vojnih, strategijskih razloga. Verujemo da iskopavanje dubljih slojeva može dovesti do otkrića više soba, pa čak i fresaka, a potencijalno i dragocenih nalaza“, rekla je za CNN Simona Formola, glavni arheolog Napulja.
Kameno pristanište ispod nivoa mora
Istraživači su bili iznenađeni složenim stilom gradnje zidova, koji su izvedeni od blokova od tufa (krečnjaka) i postavljani u dijamantsku šemu oko 70 centimetara ispod površine zemlje.
Na lokaciji se može videti da se struktura vile spušta ka obali do malog kamenog pristaništa koje se sada nalazi oko četiri metra ispod nivoa mora.
Ovaj segment kao i drugi delovi vile su sada pod vodom zbog fenomena „negativnog bradiseizma“, termina koji se koristi za opisivanje postepenog spuštanja površine zemlje u more u područjima izloženim čestim vulkanskim aktivnostima.
Osim što se veruje da je vila služila kao osmatračnica, pretpostavlja se i da je bila korišćena za zabavu.
Planirano je da se iskopavanja nastave u narednim mesecima, pri čemu se gradske vlasti nadaju da će dodatno razotkriti ne samo oblik ove plažne vile, već i širu strukturu života u Misenumu, jednoj od najvažnijih kolonija u Rimskom carstvu, o kojoj se do sada zna veoma malo.
Osim što se veruje da je vila služila kao osmatračnica, pretpostavlja se i da je bila korišćena za zabavu. Istraživači misle da je Plinije na privatnom pristaništu dočekivao svoje važne goste, koji su morem dolazili na raskošne zabave.
Zna se da su se mnogi antički Rimljani okupljali u Bakoliju i okolnim područjima kako bi uživali u svojim letnjikovcima , kao i termalnim kupalištima i spa prostorima.
Zid koji govori
Bakoli se nalazi unutar takozvane „Vatrene ravnice“, prostora koji je ispresecan prirodnim gejzirima i malim kraterima, a u ovoj oblasti su i dalje česti zemljotresi.
Zbog užarenih prizora i sumpornih para, antički Rimljani su verovali da je ovo područje ulaz u podzemni svet, te su ga nazivali „Ustima pakla“. Pretpostavlja se da je Plinije Stariji zaista iz svoje vile mogao i da posmatra erupciju Vezuva 79. godine.
Iako su se arheolozi, navodno, iznenadili ovim otkrićem, već dugo postoji lokalna legenda o postojanju podzemnog blaga na ovom mestu. Na plaži, pored novootkrivenih zidova vile, postoji i veliki zid od opeke koji su meštani nazivali „zid koji govori“, jer je prema njihovom verovanju dokazivao postojanje velike rezidencije.
Lokacija je trenutno u fazi pretvaranja u otvoreni muzej, te se ostaci rimske vile čiste i ograđuju drvenim ogradama, kako bi se meštanima i posetiocima omogućio pogled na ruševine ovog prelepog antičkog objekta.