Grad besmrtnika, delo Foster + Partners, ipak će ugledati svetlost dana?
Svaki farmer koji je priložio jedno jutro zemljišta dobio je u okviru novog grada zemlju za stanovanje i prostor za poslovanje u jednom od budućih najzanimljivijih gradova Azije.
U Aziji i Africi ne prestaju sa planovima novih gradova, budući da su im stari prenapučeni i veoma energetski neefikasni, neudobni za život i infrastrukturno neodrživi. A prostora imaju.
Jedan takav konačno će ubrzati svoj dolazak na svet u Indiji, a zove se Amaravati, ili ”Grad Besmrtnika”, i biće prestonica države Andra Pradeš – a delo je slavnih Foster + Partners.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
Raspad države i potreba za novom prestonicom
Prvo malo istorije – Andra Pradeš nije slučajno “u potrazi” za novom prestonicom. a ovo čak nije ni prvi namenski projektovan grad da bude prestonica neke indijske države. Pre nekoliko decenija namerno je sagrađen Čandigar, koji je radio Le Korbizje i on služi kao dvojna prestonica Harajane i Pandžaba – od 2016. pod zaštitom Uneska.
A sada je došlo do političkih potresa koji su doveli do raspada indijske savezne države Andra Pradeš na dve države – Telangana i Andra Pradeš (ono što je od nje ostalo), i ovo je prvi put da se neki separatistički pokret izbori za svoju saveznu državu referendumom.
Godine 1956. postavljene su sasvim nove granice saveznih država koje su se bazirale na lingvističkim kriterijumima, a zanemarivale su kulturne razlike.
Naime, Telangana je dugo želela da se otcepi od ostatka države, sa kojom deli zajednički jezik – telugu, s kojom je bila “nasilno spojena” od 1956. Te godine su postavljene sasvim nove granice indijskih saveznih država koje su se bazirale na lingvističkim kriterijumima (jedan jezik – jedna država, ako je moguće), a zanemarivale su kulturne razlike.
Kako je Telangana, pod imenom Država Hajderabad, bila najveća indijska država pre nezavisnosti Indije, i čak je nasilno pripojena Indiji (nije ni htela da uđe u njen sastav), sasvim je jasno da je separatizam i tvrdoglavost Hajderabada na kraju slomila vladu Indije i 2014. se Telangana odvojila, “odnoseći” sa sobom i glavni grad Hajderabad.
Andra Pradeš ostala je bez prestonice. Morala se tražiti nova. I našli su je – u polju.
Greenfield prestonica!
Kao što postoje greenfield investicije, tako postoje i greenfield gradovi, očigledno, jer je na polju za koje su farmeri dobrovoljno davali zemlju, predviđen je sasvim novi grad, koji je zamišljen kao “efikasniji od Singapura”.
Mesto je izabrano sasvim namerno – pre nekoliko vekova, Amaravati je bio središte budizma i sedište moći drevne dinastije Satavahana, čija je vladavina započela krajem 2. veka pre nove ere i trajala do 3. veka nove ere.
Nova prestonica je predložena na plodnom zemljištu okruženom brdima 300 km od Hajderabada, i na pola puta između današnje “komercijalne prestonice” Andra Pradeša – grada Vidžajavade i njenog poljoprivrednog centra, Guntura.
Nakon što je Naidu izgubio vlast, Amaravati je sledećih pet godina bio još jedan od napuštenih projekata svetskih arhitektonskih biroa i san koji se neće ostvariti.
Tadašnji premijer Čandrababa Naidu je našao zemljište, “verski odgovarajuću” i geografski odgovarajuću lokaciju, a onda je tražio top arhitekte, i našao ih je, gde drugde nego u Londonu – Foster + Partners su završili master plan za Amaravati, još 2017.
Počelo je da se gradi, ali onda je Naidu 2019. izgubio vlast i njegov naslednik je smatrao da su megaprojekti preskupi, te je Amaravati sledećih pet godina bio tek gradić na obali treće najveće indijske reke, Krišne, još jedan od napuštenih projekata svetskih arhitektonskih biroa i san koji se neće ostvariti.
Ali, ove godine je em Naidu ponovo na vlasti u svojoj državi, em premijer Narendra Modi bez njega ne može da sastavi saveznu vladu – a jedan od uslova koji mu je Naidu postavio je – završimo grad!
Master plan zelenog grada “modernijeg od Singapura”
Master plan grada koji su radili Foster + Partners podelio je zamišljenu prestonicu na devet zona, svaka je posvećena nekoj oblasti – u jednom delu planirane su vladine zgrade, u drugom sportski objekti, u trećem bolnice, u četvrtom obrazovne ustanove i studentski grad, a tu su i ”medijski grad”, finansijski centar, kao i Palata pravde i okruženje, i deo predviđen za turizam i za savremene IT i elektronske industrije. Bilo je zamišljeno da se pruža duž čak 22 km obale reke Krišna, gde bi bile najznačajnije ustanove, ali i deo za ”obilazak”.
I kao što se mnogo toga raspoređuje po sistemu ”feng šui”, i kao što na Dalekom istoku vole da prave zgrade u znaku broja 8 (88 spratova ili 8×8=64 sprata i slično), tako ni ovde nije manjkalo ”drevnih znanja”, te je sve usklađeno sa tradicionalnom hinduističkom arhitekturalnom logikom zvanom ”va(a)stu šastra”.
Ni zelenih površina nije manjkalo (manjka ih skoro svuda u Indiji), tako da je planom predviđeno mnogo parkova, inspirisanih Lutjensovom vizijom Nju Delhija ili Central parkom u Njujorku (citiramo Foster + Partners).
Grad je trebalo da ima 13 trgova oko kojih bi se ”okupljala naselja”, biciklističke staze, posebne koloseke za tramvaje i električne autobuse…
Sve u svemu, od 2019. do 2029. trebalo je da se grad u potpunosti završi i da u sebe smesti, u higijenskim uslovima, sa sveprisutnim internetom i hi-tech infrastrukturom, tri i po miliona ljudi.
Trebalo je da ima 217 ili 219 km² i da 61% bude zelenilo (51% površine) ili vodene površine (10%), te da ima 13 trgova (simbolički zbog 13 regija Andra Pradeša) oko kojih bi se ”okupljala naselja”, biciklističke staze, posebne koloseke za tramvaje i električne autobuse, a tu je i projektovana gusta mreža vodenih taksija.
Ako vam odluke parlamenta nisu ispravne, možda je do parlamenta – nije u skladu sa va(a)stuom!
Centralni deo bi bila zgrada Parlamenta Andra Pradeša, postavljena unutar velikog slatkovodnog jezera, a uokvirena sekretarijatima i zgradama iz sfere kulture. Na osnovu va(a)stu principa, javni ulaz je predviđen sa severa, a ulaz za ministre i službenike – sa istoka.
Skupštinska komora – gde se održavaju ministarske debate – smeštena je prema jugozapadnom uglu zgrade, koji se smatra najpovoljnijim po ovom principu. U jugozapadnom, odnosno severoistočnom uglu nalaze se skupštinska sala i sala Veća, sa administrativnim kancelarijama na severozapadu.
Krov prečnika 250 metara sa šiljkom je možda i najupečatljiviji znak ne samo zgrade državne skupštine, nego i grada u celini.
Ukoliko vam se ovo čini neverovatno zahtevno za pojedine grane vlasti i službenike, nemojte potcenjivati drevna znanja – možda ako odluke parlamenta negde u svetu nisu ispravne, to potiče od toga što se stvari nalaze na pogrešnom mestu!
Usko usklađen sa idealima va(a)stua, kažu Foster + Partners, centralni deo parlamenta je projektovan da bude – praznina, slična dvorištu. Krov prečnika 250 m sa šiljkom je možda i najupečatljiviji znak ne samo zgrade državne skupštine, nego i grada u celini.
Kako dalje?
Svaki farmer koji je priložio jedno jutro zemljišta dobio je u okviru novog grada oko 880 m² zemlje za stanovanje i još oko 200 m² za komercijalne objekte. Naravno da farmeri nisu bili sretni kada je novi premijer Džagan Mohan Redi prekinuo gradnju za koju je pre toga Svetska banka obezbedila zajam od 300 miliona dolara, dok se Azijska banka za infrastrukturne investicije (AIIB) obavezala na zajam od 200 miliona dolara.
I konzorcijum Ascendas-Singbridge sa sedištem u Singapuru i Sembcorp Development su se uključili u ceo proces svojevremeno. Zbog toga su farmeri svaki dan vlasti premijera Redija održavali demonstracije sa zahtevom da se grad – konačno izgradi!
Poslednjih pet nedelja je aktivnost grozničava, a kompleksi koji su bili “krenuli pa stali” će biti gotovi za 30 meseci, najavljuju.
Četvrtog juna 2024. je novi-stari premijer Naidu zagrmeo “Amaravati će biti naša prestonica!”. Mašine su se upalile, dizalice počele da rade. Poslednjih pet nedelja je aktivnost grozničava, a kompleksi koji su bili “krenuli pa stali” će biti gotovi za 30 meseci, najavljuju.
Da li će pauza od pet godina produžiti rok završetka grada – ne znamo, ali s obzirom na podršku koju sada ima i od saveznog premijera, možda će kašnjenje biti smanjeno. A kada se završi, biće to jedan od najzanimljivijih gradova Azije.