Dom zdravlja Adice: Pomeranje granica arhitekture u lokalnoj sredini
Uz tehničku podršku kompanije Alumil na pripremi i realizaciji projekta, u Novom Sadu je izgrađen zdravstveni objekat upečatljive arhitekture koji je osvojio brojna profesionalna priznanja.
Od proleća 2022. godine, ova testerasta arhitektonska kompozicija novi je vizuelni reper novosadskog naselja Adice. Ispod njenih pet dvovodnih krovova smešten je lokalni Dom zdravlja, izgrađen prema projektu novosadskog biroa DBA, čije je vlasnik i osnivač arhitekta Đorđe Bajilo.
U videu koji sledi, Bajilo je govorio je o razvojnom putu svoje karijere, o profilisanju DBA kao studija za projektovanje javnih objekata, uključujući i stadione i bazene. Posebno se osvrnuo na inovativni projekat Doma zdravlja Adice, na kome su ugrađeni Alumil fasadni sistemi.
„Čovekomernost je neka nit koja se provlači kroz sve naše projekte. Unošenjem doze tehnološkog napretka i kroz unapređenje arhitektonske forme i funkcionalnosti trudimo se da objekti koji su iza nas budu upotrebljivi, da nekako napravimo iskorak“ – naglasio je Đorđe Bajilo.
Značaj tehničke podrške
Koncept arhitektonske forme objekta je panorama Adica, kao naselja sa skoro isključivo jednoporodičnim objektima s dvovodnim krovovima. Arhitektonski sklop Doma zdravlja sačinjen je kombinacijom dva suprotna geometrijska oblika. Prizemlje projektovano kao zaobljena, prozračna i lagana struktura, a prvi sprat kao zatvoren, šiljati deo koji izgleda kao da levitira.
“Prizemlje objekta je transparentno, zato što smo hteli da pobedimo taj iskonski strah ljudi od doktora i zdravstvene zaštite. Zatalasali smo formu prizemlja i napravili zaobljene pojedine delove objekta. Za to nam je bio posebno bitan i važan aspekt tehničke podrške koji smo dobili od kompanije Alumil tokom pripreme i realizacije ovog projekta. Zajednički napori iznedrili su upečatljiv arhitektonski izraz koji je glavno obeležje ovog objekta“ – objasnio je Bajilo.
Fasada je ispresecana fenestracijom s naglašenim vertikalama sa spoljnom stolarijom kompanije Alumil.
Kompozicija od pet dvovodnih krovova čini jedinstvo i podseća na gustinu izgrađenosti same gradske četvrti. S druge strane, dizajn enterijera je urađen kao jasna veza između unutrašnjosti i spoljašnjosti, gde je korišćena slična materijalizacija i kolorit.
Materijali koji su upotrebljeni i u enterijeru i u eksterijeru su savremeni, izdržljivi i ekološki, a pre svega pogodni za zdravstvene objekte, te je tako, na primer, fasada ispresecana fenestracijom s naglašenim vertikalama sa spoljnom stolarijom kompanije Alumil.
Upečatljiv po svojoj arhitekturi, ovaj objekat je osvojio mnoga profesionalna priznanja. Posebno se izdvaja međunarodna nagrada Architecture Masterprize – koja je Đorđu Bajilu dodeljena 2022. godine za izuzetan doprinos u pomeranju granica arhitekture u lokalnoj sredini.
Ključ je u timu i u ljudima
Na kraju, Bajilo je uputio poruku svojim mlađim kolegama, poručivši im da budu istrajni u svojoj ideji, ali i da u svemu što rade imaju neki osećaj realnosti.
„Morate prvo biti posvećeni struci, fokusirani na struku, da imate dobar i stabilan tim, disperziju različitih investitora i onda nekako kontinuitet dođe sam po sebi. Kad se uhvati niz, to je onda održiva priča, ali ključ je u timu i u ljudima“ – naglasio je arhtekta Đorđe Bajilo.
Svašta je danas pomeranje granica
Može jedna molba, malo manje Djordja Bajila, pomisliće neko da treba da nam bude uzor