(Novi renderi) Kako će izgledati dečija klinika Tiršova 2
(Update 17.6.2020) Iz Kancelarije za upravljanje javnim ulaganjima dobili smo najnovije rendere dečije klinike Tiršova 2.
Prilikom oblikovanja fasade, vodilo se računa o umetničkom poimanju prostora u odnosu na dečiju psihu i maštu.
Nastavlja se izgradnja kliničkih centara u Srbiji, a najnoviji od njih je ambiciozan projekat vredan čak 75 miliona evra. Klinika Tiršova 2 čije idejno rešenje potpisuje BEXEL Consulting prostiraće se na 66.171 bruto kvadrata, gde 27.860 otpada na četiri podzemna garažna nivoa, 12.945 je površina dve suterenske etaže i oko 25.365 bruto kvadrata rezervisano je za nadzemni deo objekta.
Tiršova 2 gradiće se u krugu Kliničkog centra Srbije, na delu uz sam autoput, gde se trenutno nalazi samački hotel u sastavu vojne ustanove Dedinje. Zgrada samačkog hotela biće srušena, a na njenom mestu treba da nikne klinika Tiršova 2, piše Beobuild.
Omaž Milanu Zlokoviću
Prilikom oblikovanja fasade, vodilo se računa o umetničkom poimanju prostora u odnosu na dečiju psihu i maštu. U najranijem uzrastu deca prepoznaju osnovne geometrijske oblike: krug, kvadrat, trougao, elipsu itd. Ovi geometrijski oblici primenjeni se kao oblikovni koncept i prepoznatljivi su u osnovama etaža.
Primenjenim proporcijskim odnosima na Univerzitetskoj dečjoj klinici, dat je omaž Milanu Zlokoviću autoru zgrade UDK u Tiršovoj ulici. Projektantskim rešenjem primenjen je oktametarski sistem i podela koja je implicirana kako u horizontalnoj tako i vertikalnoj modularnoj proporcijskoj podeli objekta.
Na dnevnom svetlu, zgrada dominira volumenom i belom bojom, dok noću, podseća na lampion.
Translucentni karakter materijala doprinosi različitoj percepciji zgrade tokom dana i noći. Na dnevnom svetlu, zgrada dominira volumenom i belom bojom, dok noću, podseća na lampion, kojim postaje reper dog dela grada, i autoputa E-75 sa koga se sagledava.
Prorezi celom dužinom fasadne obloge (vizuelno pozicija gde su dva zavoja obmotana oko zgrade) je planiran kao otvoren prostor – prorez od 8-10 cm. Time je postignuto da fasadna obloga nije zatvorila niti blokirala vazdušni prostor. U slučaju izbijanja vatre u nekoj od prostorija, i pojave dima kroz prozor – međuprostor se neće napuniti dimom, već kroz proreze odlazi u slobodan prostor, te se može odmah identifikovati gde se pojavio.
Pozicija
Saobraćajno rešenje je najslabija tačka ovog plana, a prema urbanističkom projektu glavni prilaz je planiran novom vezom sa postojećom petljom kod “Hitne pomoći”.
Građevinska parcela na kojoj će kompleks biti građen sastoji se iz dva dela: prostora koji zauzimaju postojeći objekti i dela zaštitnog zelenila pored autoputa. Prizemlje formira ulazne pjacete prema ulici Dr Koste Todorovića, povučeno je od regulacije, dok su nadzemne etaže manjeg gabarita i razvijene u obliku latiničnog slova H. Dopunsko prirodno osvetljenje i provetravanje suterenskih i prizemne etaže omogućeno je formiranjem četiri atrijuma.
Krov prizemne etaže se planira kao ravan, prohodan i u funkciji je krovne bašte i za igru dece na otvorenom. Iznad prizemlja nalaziće se tehnička etaža, dok će u podzemnoj garaži biti na raspolaganju 524 parking mesta. Bolnički kapaciteti će se u najvećem delu nalaziti na nadzemnim etažama, a kompleks je projektovan za 286 kreveta raspoređenih na 154 bolničkih soba.
Javni uvid
Urbanistički projekat za izgradnju Univerzitetske dečije klinike Tiršova 2 biće na javnom uvidu sedam dana – od 19. do 26. juna. Možete izvršiti uvid u projekat ovih sedam dana u periodu od 09.00 do 15.00 časova, ili uvidom u projekat objavljen na sajtu grada.
Fotogalerija
Kad ste već ovde…
Čekaj, čekaj. Urbanistički projekat još uvek nije prošao javni uvid, a BEXEL je već izradio idejno arhitektonsko rešenje. Kako je to?
Da li neko ko poznaje javne procedure može da pojasni kako je to moguće?
Zar Idejno arhitektonsko resenje nije sastavni deo Urbanistickog projekta? Ne vidim sta je tu nejasno.