Aktuelno, Izvođenje

U Japanu se gradi Nebesko drvo visoko 634 metra

„Nebesko drvo“, koje će biti otvoreno za posetioce nakon tri meseca, uzdiže se 634 metra iznad zemlje i gotovo je dvostruko više od Tokijske kule.

U današnjoj digitalnoj eri starija konstrukcija jednostavno nije dovoljno visoka za postavljanje antena televizijskih stanica – preko kojih stiže program do miliona domaćinstava na ovom zgusnutom urbanom području. Zato će izdavanje čeličnih stubova televizijskim stanicama biti glavni izvor prihoda „Nebeskog drveta“.

Kao i u slučaju Tokijske kule, planira se i naplaćivanje ulaznica za dva do tri miliona posetilaca godišnje.

Tokijsku kulu će sada nadvisiti „Nebesko drvo“ na obali reke, a izgradnja kule koštala je 800 miliona dolara.

 

Zbog cene vožnje do vrha „Nebeske kule“ (oko 40 dolara) neki potencijalni posetioci ostaće bez daha. Oni koji taj novac uplate moći će da vide Tokio sa gornje osmatračke platforme na visini od 450 metara.

Šef službe za odnose s javnošću Saiko Masuda objasnila je posetiocima privremene prodavnice suvenira da će se pogled po vedrom danu prostirati čak 75 kilometara?!

– To znači da ćete moći da vidite planinu Fidži i veliki deo područja Kanto, a to je okolina Tokija. A moći ćete da vidite i Tokijski zaliv i Pacifički okean i planine oko Kantoa. Divan pogled! – najavljuje Masuda.

Kao najistaknutiji dodatak tokijskom horizontu proteklih decenija – kula privlači veliku pažnju. Vlasti kažu možda čak i veću nego što treba, okrivljujući vozače koji gledaju u novu gradsku znamenitost za povećan broj saobraćajnih nesreća.

Kula odolela zemljotresu

Mnogi možda više vole da se drže podalje od kule zbog drugih razloga – zbog straha za njenu budućnost na jednom od seizmički najaktivnijih područja na svetu.

Izgradnja kule završavana je baš u vreme kada je katastrofalan zemljotres pogodio sjeveroistočni Japan. Konstrukcija se ljuljala, ali nije pretrpela oštećenja.

Nova kula je spoj antiseizmičke tehnike i najsavršenije današnje tehnologije.

Centralna cilindrična betonska ljuska „Nebeskog drveta“ odvojena je od spoljnog čeličnog rama da bi se smanjilo podrhtavanje.

– Čelik i beton vibriraju različito, po drugačijem modelu. Prema tome, kada dođe do zemljotresa, ove dvije odvojene konstrukcije poništavaju ljuljanje – navode stručnjaci.

Postani deo Gradnja zajednice

Najnovije vesti s našeg portala svakog petka u vašem sandučetu.

Srodni tekstovi

1 komentar

  1. divna

    dokle vise s tim takmicenjem. Bolje da su toliko drvo posadili

Ostavite odgovor

Obavezna polja *