Zavirili smo u novu zgradu RTV sedam i po meseci pre otvaranja
U našem obilasku jednog od najvećih gradilišta u Novom Sadu saznajemo kako će izgledati veliki TV studiji i ulazni atrijum koji će dominirati prostorom ali i da li će deo srušene zgrade moći da se iskoristi.
„Ovo je zaista ogromno!“ To je bio prvi utisak kada smo ušli u Studio 1, najveći od pet planiranih studija u novoj zgradi Radio-televizije Vojvodine u Petrovaradinu. Iako se posmatrano s novosadske strane može naslutiti veličina objekata, tek kada se u njega uđe shvati se zapravo o kolikom građevinskom poduhvatu se zaista radi. Između 800 i 1.000 zaposlenih i oko 200 saradnika radiće u novoj zgradi od preko 17.000 kvadratnih metara bruto koja će zahvaljujući najsavremenijim tehnološkim rešenjima u pogledu televizijskih standarda, uključujući i HD tehnologiju, postati centar za celo Podunavlje.
Ali odakle potreba za novom zgradom? Kao što je dobro poznato, kompleks RTV u Petrovaradinu, građen od 70-ih do 90-ih godina prošlog veka, značajno je oštećen u bombardovanju 1999. godine pa je radio-televizijski dom privremeno premešten i raseljen na nekoliko lokacija u gradu. Izgradnja nove zgrade počela je 22. novembra 2017. godine, a sada šuma majstora, pod vođstvom SMB Gradnje iz Subotice, užurbano radi na završnim građevinskim i instalaterskim radovima kako bi se ispoštovao ambiciozni rok zacrtan za 25. novembar 2019. kojim bi zaposleni u ovoj medijskoj kući RTV konačno dobili svoju zgradu.
Zatvoreni atrijum okupan svetlom, prostire se celom visinom objekta, a završava se kaskadnim krovom.
Zgrada na Mišeluku izvodi se prema prvonagrađenom rešenju na konkursu čiji su autori Dragoljub Kujović, Riste Dobrijević i Danijela Milojević iz Beograda, a na osnovu kojeg je Euro Gardi Group iz Novog Sada izradio projekat za građevinsku dozvolu. Glavni projektant je arhitektica Zorica Florić Čanadanović, a tehničku kontrolu projekta je izvršio FTN Univerziteta u Novom Sadu.
Kao što se moglo videti i na maketi, objekat je funkcionalno organizovan u tri povezane celine. Prva celina obuhvata produkciono-tehnološki blok, druga poslovno-administrativni blok, a treća predstavlja zatvoreni atrijum, odnosno, toplu vezu između dva bloka. Ovaj atrijum (Su+Pr) nas je dočekao na samom ulazu i on će sigurno biti najimpresivniji deo zgrade jer se prostire celom visinom objekta, a završava se kaskadnim krovom koji zajedno sa velikim zastakljenjim čelima obezbeđuje prodor velike količine svetlosti u njegovu unutrašnjost. Njegovu vertikalnost prekidaju čelični mostovi koji povezuju dva bloka, a sa kojih će se pružati najbolji pogled na ovaj monumentalni ulaz kojeg će krasiti i veliki ekrani, ogroman sat ali i instalacija u obliku logoa RTV. Zatvoreni atrijum dimenzija 12,3×46,5 metara fundiran je na temeljnoj ploči, a konstrukciju čini armirano betonska platna kao i međuspratna konstrukcija s montažnim prednapregnutim pločama koje su monolitizovane. U suterenu ove celine nalaziće se veliki muzički dramski studio.
Impresivna prostorna rešetka
Dok se za poslovno-administrativni blok (Pr+3+povučena etaža) planiraju uglavnom kancelarijski prostori sa pratećim opslužujućim prostorima za administraciju i upravu, nama je najinteresantniji bio produkciono-tehnološki blok u kojem će se naći samo srce televizije. Pored režija za emitovanje TV i radio programa, u ovom bloku (S+Pr+3) naći će se pet televizijskih studija od kojih je najveći Studio 1 od čak 600 kvadrata visine 11,2 metara. U dominantno armirano betonskoj zgradi, prostorna čelična rešetka odmah upada u oči, a ona pored toga što premošćava veliki raspon, služi i za kačenje dela rasvete. Iznad ovog ogromnog studija naći će se centralni desk za proizvodnju informativnog programa uključujući web, montaže kao i prostore za urednike i sastanke odvojene staklenim pregradama. Predviđeno je i emitovanje kraćih emisija i priloga iz samog deska sa radnim prostorom kao scenografijom.
Akustični enterijer
Enterijersko rešenje zgrade RTV potpisuje arhitekta Nikola Martinović, a iako smo imali prilike da pogledamo rendere budućeg enterijera, nismo u mogućnosti da ih objavimo. Možemo samo reći da će se raditi o savremeno dizajniranom prostoru u kojem će akcenat biti stavljen na funkcionalnost ali i na tehničke potrebe televizije. Tako će betonski zidovi u produkcionom delu biti obloženi kamenom vunom na čeličnoj potkonstrukciji s gumenim distancerima na koju će se kačiti gips-kartonske ploče i apsorberi zvuka.
4.000 kvadrata suterena srušene zgrade će po svemu sudeći moći da se pretvori u magacin scene.
Za razliku od poslovno-administrativnog bloka gde su primenjeni temelji samci i kontragrede, produkciono-tehnološki blok fundiran je na temeljnoj ploči. Ostatak konstrukcije čine AB zidovi, stubovi platna kao i međuspratna konstrukcija koja je napravljena kao puna AB ploča debljine 20 centimetara. Kao što je poznato armirani beton je bio primarni građevinski materijal i za izgradnju srušenog objekta, međutim nije toliko poznata činjenica da će jedan deo objekta najverovatnije moći da se spasi. Naime, 4.000 kvadrata suterena srušene zgrade će po svemu sudeći moći da se pretvori u magacin scene, a konačna odluka o ovoj transformaciji biće donesena zajedno s profesorima s Katedre za građevinske materijale pri Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu. Ova ogromna armirano-betonska konstrukcija, na koju pogled puca sa zadnje strane novog objekta, svedoči o jednom vremenu za nama ali i o izdržljivosti ovog neprevaziđenog materijala.
Orijentir i simbol zgrade
Zgrada RTV je u arhitektonskom smislu kubusni objekat svedene forme čiju će jednostavnost jedino razigrati fasada koja se izvodi u kombinaciji staklenih panela u antracit boji i keramičkih ploča u sivkastoj boji. Dominantni reper će zapravo biti antenski stub visine 44 metara s protivpožarnim stepenicama koji se naslanja na produkciono-tehnološki blok. Antenski stub biće reper civilnom vazduhoplovstvu i budući simbol raspoznavanja nove zgrade. On je sastavljen od tri jednaka segmenta, a unutar prva dva predviđeno je četvorokrako stepenište koje vodo do platforme sa penjalicama, dok poslednji segment čini čelični kružni deo. Svetlosna signalizacija na vrhu kao i bojenje antenskog stuba je u svemu izvedena prema uslovima Direktorata civilnog vazduhoplovstva RS.
Otvaranje za 70. rođendan?
Mi smo u našem obilasku gradilišta kroz koji nas je vodila arhitekta Marijana Divljak, direktorica direkcije za upravljanje nepokretnostima RTV, zajedno sa Miroslavom Grahovcem, inženjerom za izgradnju i tekuće održavanje, mogli da se uverimo da velike grupe majstora rade na građevinskim i instalaterskim radova pod budnim okom šefa gradilišta Nikolom Kocićem, iz SMB Gradnje. U toku su zidarski, fasaderski, suvomontažni radovi ali i radovi na elektroinstalacijama, grejanju, klimatizaciji, kao i na sprinkler instalacijama sa gašenjem požara gasom. Kao što smo rekli, rok zacrtan za 25. novembar, na dan kada je počelo emitovanje programa Radio Novog Sada, deluje ambiciozno, ali verujemo da će RTV uspeti da se useli u novu zgradu za njihov 70. rođendan.
Pogledajte i video iz marta 2019. napravljen iz drona:
Pogledajte celu fotogaleriju:
Fotografije: Igor Conić, video: RTV
Kad ste već ovde…