Otvaramo vrata instituta u Moskvi kojeg su Putevi Užice podigli po projektu biroa Herzog & de Meuron
Neposredno pred otvaranje, naš portal imao je ekskluzivan pristup Skoltechu – novoj zgradi ruskog instituta čiji projekat potpisuje biro koji je dobitnik prestižne Pritzkerove nagrade.
Skolkovo institut za nauku i tehnologiju uskoro će biti spreman da postane centralno mesto za akademska istraživanja u Rusiji. Skoltech povezuje biomedicinu, računarske tehnologije, energetiku i svemirska istraživanja s liderima na tržištu tako što stvara okruženje u kojima nove generacija preduzetnika rešavaju probleme koji se tiču ne samo Rusije već i čitavog sveta. I sve to u novoj zgradi koju je projektovao renomirani arhitektonski biro Herzog & de Meuron, a izvela domaća firma Putevi Užice! Otvaranje ove zgrade zakazano je za mesec dana, a naš portal imao je ekskluzivan pristup ovom objektu koji oduševljava ne samo svojom arhitekturom već i unutrašnjom organizacijom i enterijerom.
Centralni objekat ruske Silikonske doline je Skolkovo institut za nauku i tehnologiju koji se prostire na 64.000 kvadrata
Ukratko rečeno, Skolkovo je ruska Silikonska dolina. U pitanju je privatna inicijativa koja je podržana od strane države s ciljem da se na 16 kilometara zapadno od Moskve na prostoru od 4,8 km2 osnuje novi poslovno-istraživački kvart. Nekadašnja ledina prošarana šumarcima, u blizini sela Skolkovo, po kojoj je i dobio ime, sada je istraživački centar Rusije u kojoj su brojni giganti poput Boienga smestili svoje istraživačke centre. Pored stambenih objekata namenjenih zaposlenim u ovom kvartu, u Skolkovo niču i objekti koji su pravi arhitektonski biseri poput Sberbank Technoparka po projektu Zaha Hadid Architects. Međutim, centralni objekat ruske Silikonske doline zapravo je Skolkovo institut za nauku i tehnologiju čiji projekat potpisuje dobitnik Pritzkerove nagrade i biro kojeg su naši posetioci izabrali za najpoželjni za rad – Herzog & de Meuron.
Zgrada prečnika 280 metara
Kako smo prilazili objektu, shvatili smo da se radi o objektu impozantne površine i fascinantne spoljašnje arhitekture. Struktura od 64.000 kvadratna metra smeštena je u zgradu kružne osnove prečnika 280 metara na dva i tri sprata. Prostor instituta raspoređen je na pravougaone blokove koji su ispresecani i međusobno povezani s dva unutrašnja i jednim spoljašnjim krugom.
Laboratorije su smeštene u blokovima dok je zajednički i nastavni program organizovan u multifunkcionalnim unutrašnjim prstenovima. Pravougaoni blokovi i spoljašnji prsten imaju karakteristične kose krovove koji vizuelno ujedinjuje celu zgradu. U unutrašnjosti, veći broj međusobno povezanih dvorišta služe za javna okupljanja ali i kao pasaži u slučaju požara.
Svedenim oblikovanjem fasade postignuto je da objekat velikog gabarita zapravo izgleda prilično nenametljivo.
Prvi utisak objekat ostavlja svojom dekorativnom fasadom od drveta koja je postavljena ispred stakleno-aluminijumske funkcionalne fasade. Gredice od punog drveta postavljene su uspravno celom visinom fasade čime ovaj objekat oponaša vertikalnost stabala u okolnim šumarcima. Odabirom prirodnog materijala i svedenim oblikovanjem fasade postignuto je da zgrada velikog gabarita zapravo izgleda prilično nenametljivo iako s druge strane svojim kvalitetnom završne obrade i markantnom arhitekturom jasno stavlja do znanja koja je zgrada u Skolkovu najvažnija.
Impresivan enterijer
Odmah pored privremenih objekata Puteva Užice, nalazi se i centralni ulaz u institut. Naš domaćin sproveo nas je do kružnog prijemnog pulta kojeg je krasio zaštitni šlem s logoom pomenute domaće firme specijalizovane za niskogradnju ali im i visokogradnja nije strana. Šlemovi nam nisu bili potrebni jer su grubi građevinski radovi odavno gotovi, a trenutno se izvode završni radovi u enterijeru koji je jednako impresivan kao i spoljašnjost.
Prirodan hrast kontrira hladnim materijalima kao što su beton, teraco ili žičana mreža koja se javlja na stepenišnim ogradama.
Enterijer bi se najjednostavnije mogao opisati kao moderan, funkcionalan, a opet u isto vreme i kao ambijent koji odiše toplinom. To je pre svega postignuto upotrebom prirodnog materijala – hrastovog drveta, prisutnog na zidovima, parketu i nameštaju, koji kontrira hladnim materijalima kao što su beton, teraco ili žičana mreža na stepenišnim ogradama.
Ambijent deluje toplo i zato što u prostoru nema geometrijskih čistih linija već je sve zaobljeno. Prateći krug koja se pojavljuje u osnovi zgrade, arhitekte su predvidele kružna stepeništa, okrugla rasvetna tela, zaobljene zidove kancelarija, nameštaja i klupa. Svaki detalj je zaobljen tako da oštrih ivica u enterijeru zapravo ni nema.
U nastavku pogledajte celu foto-galeriju u kojoj možete pronaći i detalj s Nikolom Teslom:
Kad ste već ovde…