Arhitektura za komšije: Priručnik zbog kojeg ćemo više ceniti naše stare zgrade
Svi smo svedoci nemarnog odnosa prema arhitektonskim biserima Beograda, pa ova brošura stiže u pravi trenutak da edukuje stanare koji u njima žive.
Autorski dvojac kojeg čine Vladimir Dulović i Milan Milovanović su za izdavačku kuću Tačka Komunikacije, uz podršku Ministarstva kulture i informisanja i Sekretarijata za kulturu grada Beograda, izdali brošuru „Arhitektura za komšije“ koja će se deliti stanarima zgrada u užem centru Beograda. Osnovna ideja ovog projekta jeste da se stanarima vrednih a zapuštenih modernističkih zgrada u Beogradu približi njihov značaj i vrednost za istoriju arhitekture ali i same kulture življenja. Brošura je došla iz velikog rada na terenu.
Naime, oni su pre tri godine odlučili da u pet centralnih beogradskih opština postave što više panoa preko kojih će stanari i posetioci moći da se informišu o istorijatu te zgrade, njenom prvobitnom izgledu, o tome šta je na njoj arhitektonski značajno i o njenom autoru i njegovim drugim delima.
Nakon 28 obrađenih zgrada, Dulović i Milovanović napravili su rekapitulaciju urađenog kroz brošuru „Arhitektura za komšije“ koja će biti podeljena stanarima tih zgrada, kao i svim zainteresovanim.
Brošura opisuje bitne fasadne i enterijerske elemente zgrada koja su česta žrtva nadogradnji i adaptacija.
Detalji čine suštinu
Uvodni tekst bavi se beogradskim stanom, kao neizbežnom činiocu stambene arhitekture u međuratnom periodu, dok se na kraju brošure nalazi rečnik manje poznatih pojmova. Centralni deo brošure čine obrađene zgrade koje su predstavljene crtežima ali i osnovama karakterističnih stanova preuzetih iz Istorijskog arhiva Beograda.
Najinteresantnija je svakako slika fasade s razjašnjenim detaljima koji su karakteristični za dati objekat: šta je to plitka lođa, šta je francuski balkon, ili šta je erker i zbog čega su svi oni bitni elementi u arhitekturi jednog objekta. Takođe, brošura opisuje i enterijerske elemente koji su važni za modernističko nasleđe, kao što su karakteristične stepenišne ograde, mozaici u podu, rasvetna tela i svi oni filigranski detalji koji su danas česta meta raznih nestručnih adaptacija i rekonstrukcija.
Komšija, osvesti se!
Važnost brošure „Arhitektura za komšije“ je zaista velika jer se jedino ovakvom edukacijom stanara oni mogu podstaći da više cene objekte u kojima žive. Svedoci smo da naš glavni grad stalno propada raznim nadogradnjama, zastakljivanjem terasa i žvrljanjem fasada pa verujemo da ova brošura može pomoći da više cenimo modernistički Beograd ali i naše celokupno životno okruženje.
Brošura je procesu štampe, a u međuvremenu možete je besplatno prelistati ovde.
Foto: Arhitektura za komšije
Nisu dovoljno cenili unutrašnji prostor. Užasno su raspoređene sobe. Predsoblje je veće i od kuhinje i od „sobe“!
Prvo to je bio odraz duha vremena i načina života, a drugo predsoblje možda nije adekvatan naziv, već je to bila centralna prostorija u stanu, uglavnom trpezarija korišćena kao današnji dnevni boravci odnosno mesto okupljanja cele porodice