Oblakoder od recikliranog otpada stanara
Saradnjom francuskog studija Chartier-Corbasson i britanskog VS izrodio se plan izgradnje oblakodera koji je u celosti sastavljen od đubreta koji su napravili njegovi stanari.
Ovaj „organski“ neboder koji bi trebao da se gradi u Londonu biće obložen pločama od recikliranog papira i plastičnog otpada. Kula bi „rasla“ s vremenom, u zavisnosti od toga koliko stanari proizvode otpada, a arhitekti očekuju da bi fasada trebala biti u potpunosti gotova za godinu dana, piše CroEnergo.
Izgradnjom ovakvog oblakodera nastoji se smanjiti otpad i umanjiti troškove izgradnje. Inicijalni kostur zgrade bio bi napravljen od jevi koji podsećaju na skele od bambusa, a u koje bi se kasnije ugrađivali reciklirani elementi.
Kada se finišira, oblakoder bi trebao da ima izgled uske i visoke piramide ispunjene prozirnim panelima od recikliranog stakla i plastike kako bi se omogućio maksimalni ulazak dnevnog svetla u životni prostor.
Montažne skele rasle bi zajedno sa neboderom te bi se tako osigurao organski rast zgrade u skladu sa potražnjom za stambenim prostorima. Na krovu nebodera postavio bi se pogon za reciklažu, dok bi se u prizemlju nalazilo dvorište za prikupljanje različitih materijala kao što su staklo, plastika i papir.
Sav otpad od stanara biće iskorišćen za izgradnju zgrade u kojoj sami žive.
Cevi koje čini strukturni deo fasade u sebi bi imale ugrađene mini vetroelektrane kako bi oblakoder, osim recikliranja otpada stanara bio u mogućnosti i proizvesti dovoljne količine energije za napajanje liftova, rasvete i drugih delova zgrade.
Pogledajte i kuću koja je napravljena od đubreta.