Pogledajte rezultate konkursa za izgled srpskih tradicionalnih kuća
Ministarstvo građevinarstva i urbanizma objavilo je rezultate konkursa za izradu idejnog arhitektonskog rešenja modela porodičnih stambenih objekata zasnovanih na arhitektonskim principima tradicionalnog graditeljskog nasleđa Srbije.
Do roka predviđenog za predaju radova 4. oktobra, na adresu Ministarstva građevinarstva i urbanizma, predato je ukupno 41 konkursni rad. Autori učesnici na konkursu su obradili ukupno 51 model konkursnih rešenja-porodičnih stambenih objekata, piše eKapija.
Za prve nagrade dodeljen je iznos od 70.000 dinara, za druge od 50.000, za treće 40.000, a za treći 30.000 dinara.
Pogledajte idejna rešenja koja su nagrađena na ovom konkursu.
Za vojvođansku kuću prvu nagradu su osvojili autor doc Miloš M.Komlenić, dipl.inž.arh. i saradnica Maja S.Stanojević, dipl.fpud.
Druga nagrada pripala je Jasni Drakulović, Katarini Živković i Vladimiru Stevanoviću.
Treća nagrada pripala autorskom timu koji si činili Veljko Ćirić, dipl.master inž.arh., Milan Španjević, dipl.master inž.arh.
Dodeljena su i dva otkupa: autorki Kosani Rošulj, dipl.inž.arh. iz ateljea „Kosana“ i njenom saradniku Nenadu Zoriću, kao i timu Nikola Bojanić, dipl.inž.arh, Iva Ivas, dipl.inž.arh. sa saradnikom Ivanom Vadanjelom, dipl.inž.arh.
Za moravsku kuću prva nagrada je dodeljena je istom timu koji je pobedio za vojvođansku kuću, a druga i treća nagrada nisu dodeljene.
Dva otkupa dodeljena su autorskom timu koga su činili Dušan Đ. Tešić, dipl.inž.arh, Zlatibor S. Stanković, građ.inž. i Miloš Z. Stanković, dipl.inž.arh, kao i Igoru Štiliću, dipl.master inž.arh.
Prvu nagradu za šumadijsku kuću dobio je autorski tim – Marija Jovin, dipl.inž.arh, Branislav Jovin, dipl.inž.arh, Siniša Temerinski, dipl.inž.arh.
Druga nagrada dodeljena je Vladimir Stanković, dipl.inž.arh, a treću nagradu osvojio je tim koga su činili Gočobija Milan, dipl.inž.arh, Zoran Milošević, dipl.inž.građ.
Katarini Dubljanin, dipl.inž.arh. sa saradnikom Markoom Gavrilovićem, apsolventom arhitekture, i autorskom timu Dušan Đ.Tešić, dipl.inž.arh, Zlatibor S.Stanković, građ.inž, Miloš Z.Stanković, dipl.inž.arh radovi su otkupljeni.
Za kuću brvnaru prvu nagradu dobio je autorski tim Stefan Radošević, master. arh, Luka Višnjić, student arhitekture, Lazar Stanojčić, student arhitekture.
Druga i treća nagrada nisu dodeljene.
Dva otkupa dobili su: Saobraćajni institut CIP (autor Tijana Kostić, dipl.inž.arh. i saradnici – 3D vizuelizacija: Zdravko Spasojević, dipl.inž.arh. i tehnička podrška: Milan Mašala), kao i autori Danilo Furundžić, dipl.inž.arh, Jelena Marić, dipl.inž.arh.
Tuga i jad….
Bare, slažem se…
Ako ovo predstavlja SRPSKU TRADICIONALNU KUCU onda treba svi ucesnici treba da vrate svoje diplome i licence .Sramota za struku !!!! Slazem se sa gosp. Stanisavljevicem i gosp. Barisicem.
A da li ste vi koji kritikujete ucestvovali na konkursu!?
Ako niste, vi definitivno imate ogromnih problema sa moralnim nacelima po kojima se upravljate.
Nisam ucestvovao na ovom veoma vaznom konkursu, i zato ne dajem pravo sebi da kritikujem izabrana resenja, bas iz tog razloga sto je konkurs tako vazan i sto nema opravdananja za ne ucestvovanje!
ovi projektanti kao da su žineli u … nemam pojma gde
Na šta liče ove zgradurine?
Da nije možda država naumila da se samo te kuće mogu u buduće graditi ? 🙂 🙂 🙂
Ma vlast može sve
Većina kolega je bojkotovala ovaj konskura, pa su i rezultati takvi. Sama ideja da se naprave tipske kuće po ugledu na tradicionalne je pogrešnja. KUĆE SE PROJEKTUJU PREMA KONKRETNOJ LOKACIJI, ZA POTREBE ONIH ZA KOJE SE GRADI. VAŽAN JE TEREN, ORIJENTACIJA, MIKRO KLIMA, VETROVI………Svaka kuća je drugačija i priča za sebe, kao što je svaki čovek posebna ličnost.
Pokušaj da se postojeći problemi u izgradnji novih kuća reše izradom i poklanjanjem tipskih projekata je kontra produktivan. Ljudi će uzimati besplatne projekte da bi dobili dozvolu, a onda graditi po svome. A najveći broj kolega koji se bave projektovanjem će ostati bez posla.
[…] idejna rešenja srpskih kuća koja smo nedavno […]
Nisam ucestvovao na konkursu ali smem da imam svoje malo licno misljenje. Ne dopada mi se skoro nista od pokazanog. Naravno da se mogu (smatram i treba)praviti kuce po ugledu na tradicionalne. Gde su ideje slicne npr Mitrovicevim, gde Radovic, gde su mlade arhitekte, gde masta, ako se bezi od tradicije gde su svetski trendovi. Ovo je manje vise tuzno, a narocito sto ce finansiranjem svega mozda neko i praviti ove rugobe.
Заиста сам збуњен изгледом ових идејних решења тзв. српских кућа. Мени је животна жеља да имам кућу у старом српском стилу са великим двориштем и осталим пратећим објектима, али ми је у глави кућа која није налик ни на једну од ових на овим сликама. Моја кућа је оно што сам видео у реалности, по селима, старим деловима вароши, старим деловима градова, … интересантно је то што ја не видим овде ни један позитивни коментар, а још интересантније ми је питање: ко је чинио комисију која је дефинисала критеријуме за одлучивање за доделу награда и избор предложеног решења? Заиста у земљи Србији ништа не може бити и остати аутентично српско.
[…] Pogledajte kako izgledaju predloženi projekti za tradicionalne kuće. […]
Meni vecina ovih niskih krovova lici na turske kuce!
Naj zalosnije je kad neki Beogradjanin dodje na Zlatibor i izgradi kucu sa turskim krovomi misli da je to „srpski stil“! i to jos sa crvenim mediteranskim crepljikama na lokaciji gde se tradicionalno gradjeni krovovi pod minimalnim uglom od 60 stepeni sa drvenim creplikama koje vremenom potamne.
pocetkom 20-og veka dolazi ‘biber’ u mnoga podrucja tako da se ugao krova promenio na nesto manji ugao ali nikako na one ruzne orijentalne kuce koje ni u juznoj Srbiji nisu skladne, brzo se pod tezinom snega ovi krovovi slezu sto je samo dokaz da to nikako nije moglo biti ‘srpski’ stil.