Pijaca Gruž u Dubrovniku stavljena pod pokretni krov od tekstilnih membrana
Devet istih tendi trouglastog preseka, obmotanih svetlopropusnim platnom, formiraju krov koji se rotira po uzdužnoj osi, omogućavajući optimalnu ventilaciju prostora i prilagođavanje vremenskim uslovima.
Kao mesto mediteranskog karaktera prijatno za boravak i kupovinu, Pijaca Gruž uspešno spaja tradicionalni identitet Dubrovnika s modernim građevinskim rešenjima, te je od aprila ove godine već ostvarila pozitivan uticaj na svakodnevni život zajednice, turizam i urbani prostor ovog istorijskog grada na samom jugu Dalmacije.
Smeštena u jednoj od najprometnijih dubrovačkih četvrti, rekonstruisana Pijaca Gruž nastala je prema ideji splitskog arhitekte Dinka Peračića, uz podršku kompanije Belina. U srcu ovog projekta je inovativan pokretni krov koji, uprkos svojoj masivnoj konstrukciji, funkcioniše jednostavnim pritiskom na dugme.
Ovaj sistem omogućava otvaranje segmenata krova kako bi propustili prirodno svetlo, čime prostor postaje prozračniji i fleksibilniji, savršeno se uklapajući u originalne vizure starog grada – karakteristike koje su ključne za održivu arhitekturu.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
Rotiranje krova po uzdužnoj osi
Odgovorna za izvođenje inovativnog rešenja krova pijace, firma Belina iz Krapinskih Toplica razvila je napredni pokretni krov koji se rotira po uzdužnoj osi, omogućavajući optimalnu ventilaciju prostora i prilagođavanje vremenskim uslovima.
Krov, izrađen od laganih, ali izdržljivih materijala, dizajniran je sa ciljem da pruži prijatan ambijent tokom svih godišnjih doba, te da zadovolji stroge zahteve Konzervatorskog zavoda za očuvanje kulturne baštine, skladno se uklapajući u okolinu.
Rukovodilac projekta iz Beline, Tomislav Fučkar, objašnjava: „Naš angažman na projektu Pijace Gruž svakako možemo izdvojiti kao jedan od najkompleksnijih i izazovnijih projekata na kojem smo učestvovali. Izrada projekta za izvođenje, te izvođenje radova na dinamičkoj prostornoj rešetci dimenzije po uzdužnoj osi od gotovo 22 metra, te okomito na uzdužnu osu gotovo 40 metara, u svakom je slučaju izazovna, a kad se projekat izvodi u Dubrovniku koji vodi računa o očuvanju kulturno-istorijske baštine ‘izazovno’ postaje potpuno nova dimenzija“.
Svaki detalj pomno je planiran kako bi se pijaca skladno uklopila u okolinu, a istovremeno zadovoljila potrebe modernog života.
Da ovaj projekat nije bio jednostavan govori nam i podatak da se Pijaca Gruž nalazi u neposrednoj blizini zaštićenog renesansnog letnjikovca, Gundulićevog vrta, čije očuvanje je od presudne važnosti za lokalnu zajednicu. Tako se izvođenje nadstrešnice pretvorilo u obnovu celog urbanog sklopa.
S jedne strane letnjikovac, koji je svojevremeno zbog izgradnje pijace ostao bez jednog ugla, trebalo je da dobije natrag svoj monumentalni format i neometane vizure. S druge strane pijaca, kao vitalan i važan gradski sadržaj, trebalo je da se rekonstruiše kao značajna i celovita javna građevina.
Povezivanje istorijskih slojeva
Idejni začetnik projekta Dinko Peračić ističe: „Morali smo osigurati da nova struktura ne narušava istorijski karakter lokacije. Svaki detalj pomno je planiran kako bi se pijaca skladno uklopila u okolinu, a istovremeno zadovoljila potrebe modernog života.“
Kako dodaje arhitekta, natkrivanje je trebalo da afirmiše i restaurira baštinu, uredi okolne javne prostore i istovremeno poveže delove pijace koji se nalaze unutar i izvan istorijskih zidova u jednu prostornu celinu.
„Krov je trebalo da ostane dovoljno nisko da se s rive vide povišeni delovi letnjikovca, a da istovremen bude dovoljno visok da prostor bude prozračan, prirodno ventilisan i oblikovan kao savremeni javni sadržaj. Tim jednim krovom nad trgom trebalo je rešiti sve okolne prostorne odnose i povezati njegove istorijske slojeve“ – objasnio je Peračić.
Kombinacija funkcionalnosti i estetske integracije
Belinina realizacija krova i dizajn Dinka Peračića omogućili su jedinstvenu kombinaciju funkcionalnosti i estetske integracije. Devet istih tendi trouglastog preseka, obmotanih svetlopropusnim platnom, postavljene su unutar i izvan konture letnjikovca. Na taj način prostor pijace je celovit – deluje kao jedna kompaktna javna građevina.
Ovo rešenje značajno doprinosi energetskoj efikasnosti i održivosti objekta. Pokretni krov sastoji se od čvrste čelične konstrukcije prekrivene visokokvalitetnom tekstilnom membranom koja filtrira prirodno svetlo, smanjujući potrebu za veštačkom rasvetom i osiguravajući prijatan ambijent.
Ove tkanine su testirane na otpornost prema mediteranskim vremenskim uslovima i osiguravaju dugotrajnu zaštitu uz minimalno održavanje. Automatski sistem krova omogućava optimizaciju ventilacije i smanjenje potrošnje energije za hlađenje, čime se značajno smanjuje ukupni ugljenični otisak zgrade.
Zahvaljujući vizionarskoj ideji projektanta Dinka Peračića i njegovoj saradnji s konzervatorima, kao i angažmanu svih izvođača radova, Pijaca Gruž postala je simbol savremenog urbanog razvoja i održivih građevinskih rešenja u Hrvatskoj, te se ove godine zasluženo našla među nominovanima za prestižnu arhitektonsku nagradu Piranesi.