Stadion koji klija iz zemlje: Ovako će izgledati najveći sportski objekat u Saudijskoj Arabiji
Inspirisan lokalnom topografijom, stadion projektovan za više od 92.000 gledalaca biće okružen brojnim drugim sadržajima namenjenim sportu i rekreaciji.
Nakon stadiona dizajniranog na krovu jednog od segmenata megastrukture The Line, globalna arhitektonska firma Populous predstavila je ovih dana i master plan za Stadion kralja Salmana, sportsku arenu koja će imati najveći kapacitet u Saudijskoj Arabiji, a ujedno će biti i glavna baza fudbalske reprezentacije ove zemlje.
Novi projekat studija sa sedištima u Kanzas Sitiju, Londonu i Brizbejnu razvijen je u saradnji s Kraljevskom komisijom za grad Rijad i saudijskim Ministarstvom za sport. Izgradnja stadiona planirana je na severu Rijada, u blizini parka kralja Abdulaziza, dok se završetak radova najavljuje za kraj 2029. godine.
Stadion kralja Salmana najavljen je kao jedna od glavnih lokacija za Svetsko prvenstvo u fudbalu 2034, koje će organizovati Saudijska Arabija. Kroz ovu kandidaturu planira se izgradnja 11 novih stadiona i renoviranje četiri postojeća.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
Projektovan za više od 92.000 gledalaca
Dizajn stadiona, inspirisan lokalnom topografijom, prati simbolički koncept svakog novog objekta unutar glavnog plana, zamišljenog kao seme koje klija i razbija tlo, otkrivajući novo mesto koje je ukorenjeno u svom prirodnom okruženju.
Bruto kapacitet stadiona iznosi više od 92.000 gledalaca, te će po izgradnji postati najveći sportski objekat u zemlji. Prema projektu, stadion će sadržati i kraljevsku ložu, luksuzne skyboxove i salone, kao i 300 VVIP i 2.200 VIP sedišta.
Sadržaji uključuju i atletski stadion, terene za fudbalske treninge, centar za vodene sportove sa olimpijskim bazenom i višenamensku zatvorenu sportsku dvoranu.
Master plan Stadiona kralja Salmana obuhvata širi potez oko samog objekta stadiona, kako bi se organizovao celokupan prostor koji će posetiocima pružiti prijatan i udoban boravak tokom posete radi raznovrsnih događaja, ali i svakodnevnih aktivnosti tokom cele godine.
U okviru ovog prostora naći će se različiti sportski i rekreativni sadržaji, uključujući atletski stadion, terene za fudbalske treninge, centar za vodene sportove sa olimpijskim bazenom i višenamensku zatvorenu sportsku dvoranu.
Sadržaji usmereni na zajednicu obuhvataju parkove i terene za košarku, odbojku i padel, povezane devet kilometara dugom sportskom stazom koja se provlači kroz Park kralja Abdulaziza. Uređena šetališta povezaće različite objekte, pretvarajući se u živahne komercijalne i rekreativne zone tokom dana bez događaja.
Ujedinjenje sporta sa prirodom
“Osim što stvara savremene sportske objekte, ovaj razvoj ima za cilj da ujedini sport i prirodu, inspirišući sve koji se povezuju sa njim. Kako bi to postigao, dizajnerski tim je direktno crpeo inspiraciju iz obrazaca i elemenata prirode. Dizajnerska filozofija posvećena je najnovijoj infrastrukturi, uz istovremeno odavanje počasti suštinskoj povezanosti održivog razvoja, ljudskih aktivnosti i prirodnog sveta”, objasnila je za ArchDaily Širin Hamdan, generalna menadžerka Populousove kancelarije u Rijadu.
U svom planu za organizovanje Fifinog Svetskog prvenstva u fudbalu 2034. godine, Saudijska Arabija je najavila izgradnju novih 11 stadiona širom zemlje i to u Rijadu, Džedi, Al Kobaru, Abi i još uvek neizgrađenom Neomu.
Među njima su još dva stadiona koje će arhitektonski oblikovati Populous – Stadion princa Mohameda bin Salmana, planiran u četvrti Kidija u Rijadu, te Stadion Aramko u Al Kobaru, koji bi trebalo da bude završen do početka kupa Azijske fudbalske konfederacije 2027. godine.