Ovo su 5 najčitanijih tekstova na Gradnji u oktobru 2024.
Od pasarele na Dunavu koju će graditi Kinezi, preko pruge do Aerodroma Nikola Tesla, do planova za prostor stare beogradske autobuske stanice.
Mesec za nama portal Gradnja.rs započeo je u velikom stilu – intervjuom sa Rikenom Jamamotom, proslavljenim japanskim arhitektom i ovogodišnjim dobitnikom Prickerove nagrade, koji je izneo vrlo zanimljive opservacije u vezi sa specifičnostima japanske arhitekture, socijalnom stanovanju i istraživanju odnosa između javnog i privatnog.
Nedugo zatim, najavili smo i najuzbudljiviji događaj godine za sve profesionalce i entuzijaste u oblasti stanogradnje – naš BuildUp 2024, konferenciju koja će se pod naslovom „Stanogradnja – od plana, do stana“ održati 11. decembra u Domu omladine Beograda i okupiti na jednom mestu vodeće stručnjake iz oblasti arhitekture, urbanizma, građevinarstva i investicija.
Sredinom meseca, skrenuli smo pažnju javnosti na potrebu za očuvanjem vinskih sela Srbije, a kada su u pitanju projekti u regionu naše stanice bile su urbane sredine kao što su Zagreb, Ljubljana i Banjaluka, ali i lokalitet nadaleko čuvene Đalovića pećine u Crnoj Gori, te malo istarsko mesto Bale, gde je beogradski Studio Autori izveo svoj prvi projekat u Hrvatskoj.
Pomenimo i da je u oktobru na našu Mapu gradilišta uneto 76 novih gradilišta – najviše u Beogradu, Novom Sadu i Nišu – i to pretežno stambeno-poslovnih kompleksa, dok je u naš Adresar upisano 7 novih Premium firmi koje će ovim putem lakše pronaći put do kupaca.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
5. Pasarela u Novom Sadu
Predstavnici srpske vlasti i kineske kompanije Šandong Haj-spid potpisali su početkom oktobra u Novom Sadu ugovor o projektovanju i izgradnji pešačko-biciklističkog mosta koji će spojiti kej na Dunavu sa Petrovaradinskom tvrđavom. Vrednost ovog projekta je 38 miliona evra, odnosno više od 4,4 milijarde dinara.
Osim izgradnje samog mosta, ugovorena je i izgradnja pristupnih saobraćajnica, rekonstrukcija postojećeg tunela i izgradnja liftova do gornjeg platoa Petrovaradinske tvrđave. Kako je tom prilikom najavljeno, izgradnja bi trebalo da počne na proleće 2025. godine, a radovi bi trebalo da budu gotovi 2027. Ceo tekst ovde
4. Pruga do Aerodroma Nikola Tesla
Izgradnja kraka gradske železnice koji će povezati Aerodrom Nikola Tesla i budući Nacionalni stadion u Surčinu sa magistralnom prugom Beograd – Novi Sad, jedan od stvarno korisnih infrastrukturnih projekata vezanih za specijalizovanu izložbu Expo 2027, izazvao je veliku pažnju naših čitalaca sredinom proteklog meseca.
Potpuno nova trasa dvokolosečne pruge, duga 18 kilometara, omogućiće putnički železnički saobraćaj sa tri stajališta i jednom stanicom, čime će konačno najveći i najvažniji aerodrom u Srbiji biti i vozom povezan sa Beogradom. Za potrebe nove linije, iz Kine su naručeni moderni gradski vozovi, čija se isporuka očekuje do kraja 2026. godine. Ceo tekst ovde
3. Rekonstrukcija Beograđanke
Pola veka nakon svečanog otvaranja Palate Beograd, izgrađene prema projektima arhitekte Branka Pešića, ovaj prepoznatljivi beogradski simbol doživeo je novu mladost. Kompanija Marera Properties projekat rekonstrukcije poverila je birou Remorker architects, koji je popularnoj Beograđanki dao nenametljiv autorski pečat.
Naime, članovi Remorkerovog tima shvatili su da je pred njima delikatan posao, ali da postoji više nego dovoljno prostora da ova rekonstrukcija ne bude puka zamena dotrajalih elemenata, već da cela zgrada može dobiti jedan novi umetnički izraz, koji će pratiti sve funkcionalne potrebe jedne savremene poslovne zgrade. Ceo tekst ovde
2. Stan Pop Hill na Popovici kraj Novog Sada
Iako angažovanje arhitekte za uređenje unutrašnjosti sopstvenog doma nekome možda zvuči kao bespotreban trošak, vlasnik ovog stana na Popovici kraj Novog Sada shvatio je na sopstvenom iskustvu da je poverenje dato profesionalnom dizajneru enterijera definitivno vredna investicija.
Želeći da atmosfera u stanu bude prijatna, sa uređenjem koje je moderno, udobno i lako za održavanje, a s obzirom na to da ne žive u Srbiji, vlasnici su kompletan dizajn i izvođenje poverili novosadskoj arhitektkinji Sonji Brstini i, kao što su naši čitaoci mogli da vide, rezultat je zaista impresivan. Ceo tekst ovde
1. Rušenje stare beogradske autobuske stanice
Vrlo brzo nakon što je 27. septembra u Bloku 42 svečano otvorena nova beogradska autobuska stanica, u kompleksu starog BAS-a u Karađorđevoj ulici putnike namernike zamenili su majstori zaduženi za rušenje objekta jednog od najvećih terminala te vrste u Evropi, otvorenog u martu 1966. godine.
Na mestu stare autobuske stanice, kompanija Belgrade Waterfont najavila je izgradnju stambeno-poslovnog kompleksa koji će formirati pet osmospratnih zgrada. Među njima će se nalaziti i zgrada BW Diva sa 148 stambenih jedinica i pogledom na rekonstruisani park Bristol. Ceo tekst ovde
Pasarelu u Novom Sadu grade kinezi koji su radili i železničku stanicu.. dobro je znati.. trajaće kratko.