Građevinski blok napravljen od recikliranog soda-krečnog stakla; Foto: MIT
Materijali

Zidanje recikliranim staklom: Ove osmice su čvrste kao beton

Napravljeni od recikliranog stakla, blokovi se mogu razdvojiti i preoblikovati u novu formu, ili se pak staklo može rastopiti i 3D štampati u novi oblik.

Korišćenjem 3D štampača koji radi sa rastopljenim staklom, američki istraživači uspeli su da stvore staklene blokove čija je čvrstoća na pritisak uporediva s betonskim kockama.

Ovi prozirni građevinski blokovi mogli bi imati značajnu ulogu u cirkularnoj gradnji, gde se materijali koriste iznova i iznova.

Staklo kao konstruktivni materijal pomalo ‘lomi’ ljudima mozak. Ovo je prilika da pomerimo granice onoga što je urađeno u arhitekturi” – rekao je Majkl Stern, bivši student MIT-ja, a danas istraživač u MIT-jevom Media Labu i Lincoln Laboratory.

Stern je takođe osnivač MIT-jeve spinoff kompanije Evenline, koja je razvila poseban 3D štampač koji može da vrši aditivnu proizvodnju koristeći rastopljeno staklo kao sirovinu, a možete ga videti na delu u videu na dnu teksta.

Pročitajte još na Gradnja.rs:

Blokovi imaju formu broja osam; Foto: Ethan Townsend

Blokovi sadrže i dva mala žleba pri dnu koja omogućavaju međusobno precizno uklapanje, na sličan način kako funkcionišu i Lego kocke.

Blokovi imaju formu broja osam, što prema rečima istraživača kreira prednost jer se mogu koristiti i za izgradnju zakrivljenih struktura. Takođe, sadrže i dva mala žleba pri dnu koja omogućavaju međusobno precizno uklapanje, na sličan način kako funkcionišu i Lego kocke. 

Nakon što su odštampali blokove, članovi tima su ih stavili pod hidrauličnu presu, kako bi videli koliku silu mogu da podnesu i otkrili su da su ovi stakleni blokovi imaju skoro jednako čvrstoću na pritisak kao betonske kocke. Dodavanjem ukrućujućeg dela od aluminijuma na dnu blokova učinilo ih je još jačim.

Prilikom štampanja, Stern i njegov tim su koristili soda-krečno staklo, koje se koristi u većini radionica za duvanje stakla. Kako bi što verodostojnije predstavili svoj koncept, istraživači sa MIT-ja su napravili i pokazni mali stakleni zid od ovih blokova

Pokazni zid od staklenih blokova; Foto: Ethan Townsend

Ako blokovi iz nekog razloga ne mogu da se koriste na novom projektu, staklo se može rastopiti i 3D štampati u novi oblik.

Blokovi se savršeno uklapanju u etos cirkularne gradnje i to na nekoliko načina. Prvo, napravljeni su od recikliranog stakla. Drugo, nakon što ispune svoju ulogu u građevinskoj strukturi, mogu se razdvojiti i preoblikovati u novu formu. Na kraju, ako blokovi iz nekog razloga ne mogu da se koriste na novom projektu, staklo se može rastopiti i 3D štampati u novi oblik.

“Veoma je uzbudljivo proširenje dizajnerskih i proizvodnih procesa za izazovne materijale sa zanimljivim karakteristikama, poput stakla, a isto tako su zanimljiva njegova optička svojstva i reciklabilnost. Sve dok nije kontaminirano, staklo možete reciklirati gotovo beskonačno puta”, rekla je Kejtlin Beker, asistent profesor mašinskog inženjerstva na MIT-u, koja je pomogla u razvoju blokova.

Izabrali smo za vas...

Postani deo Gradnja zajednice

Najnovije vesti s našeg portala svakog petka u vašem sandučetu.

Srodni tekstovi

Ostavite odgovor

Obavezna polja *