Zakrpa sa stilom: Precizno uglavljena čelična pijaca u Biogradu na Moru
Zatečena kakofonija boja, natpisa i različitih intervencija uravnotežena je gustom čeličnom konstrukcijom bele boje koja poziva na korišćenje.
Uprkos svom značaju, prostor pijace i ribarnice u Biogradu na moru bio je zapušten i relativno nepoznat gostima ovog dalmatinskog grada, skriven uličnom zgradom ribarnice i bez značajnijeg vizuelnog kontakta sa ulicom. Prilazi do pijace bili su uski i neprimetni, a prostor i oprema neprikladni za dalje korišćenje.
Projektnim rešenjem zagrebačkog studija SODAA nastojalo se da se pijaca integriše u urbani prostor, te je stoga predloženo uklanjanje postojeće zgrade ribarnice. Pijaca se na taj način povezuje s gradskim tkivom, a posetioci pozivaju na interakciju i istraživanje ponude.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
Relativno neugledan i higijenski neprikladan prostor ribarnice zamenjuje se savremenim prostorom hlađenim ekološkim CO2 sistemom.
Prema projektu čiji je autor arhitekta Vedran Jukić, nova zgrada ribarnice premešta se u dubinu parcele, a njena staklena struktura elipsaste osnove omogućava lakšu cirkulaciju pešačkih tokova u sklopu pijace.
Svojom pojavnošću daje naznaku sadržaja koji udomljava: „Relativno neugledan i higijenski neprikladan prostor ribarnice zamenjuje se savremenim prostorom hlađenim ekološkim CO2 sistemom”, objasnili su iz studija SODAA.
Popunjava prazninu poput zakrpe
Kako dalje navode zagrebačke arhitekte, zajednička nadstrešnica čitavog obuhvata se vrlo precizno uglavljuje između postojećih zgrada i poput zakrpe popunjava prazninu čiji oblik poprima.
„Zatečena kakofonija boja, natpisa i različitih intervencija uravnotežava se gustom čeličnom konstrukcijom bele boje. Pažljivo je planirano zasenčenje i prirodna ventilacija, uz istovremenu zaštitu od kiše”, ističu arhitekte i dodaju:
„Nadstrešnica pijace sadržava sistem odvodnjavanja atmosferskih voda, njen presek omogućava prirodno provetravanje, a obloga pločama od polikarbonata daje dovoljno prirodnog osvetljenja, dok ujedno štiti od UV zraka i stvara senku”.
Stubovi sa vutama koji nose nadstrešnicu ujedno su i rasvetna tela čime se ostvario utisak njenog lebdenja.
Osim toga, prijatnost mikroklime ispod nadstrešnice postiže se cirkulacijom vazduha pospešenom ventilatorima.
„Stubovi sa vutama koji nose nadstrešnicu ujedno su i rasvetna tela čime se ostvario utisak njenog lebdenja”, navode autori.
Fleksibilnost korišćenja prostora
Oprema pijace je mobilna i omogućava jednostavne promene u rasporedu i prilagođavanje za različite prodajne i izložbene potrebe.
„Fleksibilnost korišćenja prostora omogućava pijaci da postane dinamičan prostor koji može po potrebi udomiti različite manifestacije, stvarajući novi živahni gradski ambijent”, zaključuju iz studija SODAA.
Grafički prilozi
Foto-galerija
Faktografija
Tržnica i ribarnica Biograd
Šetalište kneza Branimira 6, Biograd na Moru, Hrvatska
Grad Biograd na Moru
SODAA
2017–2022.
2022–2024.
600 m²
150 m²
Vedran Jukić
Dora Barović, Jure Čudina (autorska saradnja), Vedran Jukić (autor), Diego Kozlović, Lucija Lukić, Antonio Omićević, Vesna Poljančić Terzić, Matija Sedak, Irma Tješić Drinković, Hrvoje Vučković, Klara Zubac
Andrej Marković ULTRA STUDIO (konstrukcija), Mateo Biluš AKFZ (fizika zgrade), Josip Radeljić INSPEKTING (sigurnost), Bojan Vukušić VUKUŠIĆ PROJEKTI (elektroinstalacije), Damir Marinović MECUM (mašinstvo), Josip Lončar CAD PROJEKT (hidrotehnika)
RELIANCE
Jure Živković
ovo izgleda brutalno! svaka cast