Od „prave arhitektonske kasapnice“ do simbola grada: Transamerička piramida kroz novu prizmu
Građani su je ismejavali, kritičari omalovažavali. Danas se ova kula pojavljuje u skoro svakom holivudskom filmu čija se radnja dešava u San Francisku. Ovo je njeno novo izdanje!
Transamerička piramida, ikonični orijentir San Franciska izgrađen 1972. godine, prošla je u poslednje dve godine kroz najznačajniji proces renoviranja u svojoj istoriji, u koji je uloženo čak 250 mliona dolara.
Rekonstruisana prema projektu studija Foster + Partners, brutalistička kula od 48 spratova prvobitno je dizajnirana od strane američkog arhitekte Vilijema Pereire, a gotovo 50 godina bila je najviša zgrada u San Francisku ali i jedna od najomiljenijih.
Međutim, nije uvek bilo tako.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
Arhitektonski kritičar lista San Francisco Chronicle nazvao ju je „pravom arhitektonskom kasapnicom.“
Transamerička piramida nije uvek bila voljena kao što je danas. Kada je dizajn futurističkog arhitekte Vilijema Pereire predstavljen 1969. godine, arhitektonski kritičar lista San Francisco Chronicle nazvao ju je „pravom arhitektonskom kasapnicom.“ Građani su protestovali protiv njene izgradnje noseći kapice za loše učenike, kako bi ismejali njen špicasti oblik.
Gradonačelnik San Franciska Džozef Alioto bio je jedan od njenih najstrastvenijih branilaca. Predvideo je njen uspeh kao znamenitosti i odigrao ključnu ulogu u dobijanju odobrenja za izgradnju.
Transamerička piramida u San Francisku je čuvena po svom jedinstvenom i prepoznatljivom obliku. Sagrađena 1972. godine, predstavlja jedan od simbola grada i jedna je od najpoznatijih poslovnih zgrada na svetu. Njen piramidalni oblik je rezultat težnje arhitekte da stvori zgradu koja će omogućiti maksimalnu količinu prirodne svetlosti da dopre do ulica ispod nje.
Drvored u ulici Marka Tvena će voditi sve do podnožja piramide, gde su smešteni kafići, prodavnice i restorani.
Međutim, godine su prolazile i bilo je potrebno da se zgrada rekonstruiše. Ta čast pripala je proslavljenom birou Foster + Partners čije rešenje imalo za cilj da vrati zgradu stari sjaj i slavu.
Projekat je uključivao renoviranje kancelarijskih prostora u Piramidi, pretvarajući ih u fleksibilna okruženja sa wellnes zonama, salonima i konferencijskim sadržajima.
Osim toga, dva staklom obložena sprata, u centralnoj zoni kule, posvećena su wellnes i zajedničkim prostorima, dok se na pretposlednjem spratu nalaze privatni bar i salon.
Iako se zgrada njihala duže od minute više od pola metra, niko nije bio povređen, a zgrada nije pretrpela oštećenja.
Transamerička piramida je izgrađena da izdrži zemljotrese zahvaljujući svom obliku koji je teži pri dnu, kao i armirano-betonskim temeljima koji dosežu do 16 metara dubine.
Najteži test doživela je 1989. godine kada je zemljotres magnitude 6,9 pogodio grad. Iako se zgrada njihala duže od minute više od pola metra (što je i bilo predviđeno projektom), niko nije bio povređen, a zgrada nije pretrpela oštećenja.
Orijentir i za generacije koje dolaze
Podsetimo, Transamerička piramida prodata je 2020. godine za 600 miliona dolara, što je bila jedna od najvećih komercijalnih transakcija u SAD tokom pandemije Kovida-19. Kako je najavljeno, višefazni projekat renoviranja trebalo bi da pretvori Piramidu u dinamičnu destinaciju kako za stanare, tako i za javnost.
“Transamerička piramida je više od zgrade, jer je ona simbol duha San Franciska. Ovaj projekat renoviranja osigurava da će ona i dalje biti orijentir za generacije koje dolaze, dok će istovremeno stvoriti prosperitetno sedište za preduzetnike i ojačati javni prostor”, rekla je gradonačelnica San Franciska London Brid.