Građevinarstvo, Izdvojeno

Bez prekida operativnih zahvata: Složena operacija dogradnje bolnice Kamenica 3 sa PET centrom

Doktori, inženjeri i majstori paralelno rade na gradilištu u Sremskoj Kamenici. Saznajte koji su izazovi bili na primeni HI bond tavanica i megašipova kao i kada će sve biti završeno.

Institut za onkologiju Vojvodine (IOV) u Sremskoj Kamenici je visoko specijalizovana zdravstvena, obrazovna i naučno-istraživačka ustanova iz oblasti onkologije u kojoj se obavljaju najsloženije specijalizovane, preventivne, dijagnostičke, terapijske i rehabilitacione metode i postupci. Kamenica 3 je od velikog značaja za sve stanovnike Vojvodine i sam zdravstveni sistem, a zadovoljiće potrebu za povećanjem svih usluga ove bolnice u narednih nekoliko decenija.

Objekat „Kamenica 3 sa PET centrom“ je u završnoj fazi. Za izvođenje radova na ovom kompleksnom objektu, bila je angažovana novosadska građevinska kompanija „GAT“ Novi Sad po projektu novosadskog biroa „Đorđe Bajilo arhitekti“.

Kompleksnost ovog projekta i paralelno odvijanje svih medicinskih procedura predstavljalo je izazov za sve zaposlene na gradilištu. Evo kako je to postignuto!

Srodni članci na portalu Gradnja:

Radovi na ovom objektu bili su izazovni iz razloga omogućavanja neometane komunikacije pacijenata i zaposlenih i njihovog kretanja u objektima.

Park instituta u Sremskoj Kamenici obuhvata prostire se površini 35,71 hektara. Na objektu „Kamenica 3 sa PET centrom“ (pozitronska emisiona topografija) radovi su izvođeni u dve faze. Faza I završena je 2022. godine i objekat (PET centar) od oko 2.500 m2 stavljen je u upotrebu.

Faza II je obuhvatila nadogradnju 4 sprata postojećeg objekta Centra za imidžing dijagnostiku i Službe za polikliniku instituta za onkologiju Vojvodine. Ovim projektom obezbeđeno je oko 9.500 m2 novog prostora za korisnike usluga Instituta u Kamenici. Trenutno su u toku radovi na rekonstrukciji objekta „Kamenica 1“.

Paralelno su se odvijali građevinski radovi i operativni zahvati

U toku izvođenja odvijali su se procesi dogradnje postojećeg objekta Centra za imidžing i dijagnostiku (CID) uz rušenje i uklanjanje postojećeg veznog dela ka Kamenici 1 i nova gradnju u istim horizontalnim gabaritima objekta spratnosti Po+SU+P+4. Postojeći objekat CID-a, koji se dograđivao bio je lepezastog gabarita, pre svega iz želje da se postigne to da sobe Magnetne rezonance „ne gledaju“ u sobe Glavnog objekta Kamenica 1.

Taj objekat spratnosti prizemlje i suteren sa mogućnošću nadogradnje još 3-4 etaže, pri čemu je konstrukcija (temeljna ploča i armirano-betonska platna) bila dimenzionisana za još minimum 3 etaže. Na oba nivoa (prizemlje i suteren) objekat magnetne rezonance je toplom vezom bio povezan sa Glavnim objektom Kamenica 1. Prostorija sa magnetnim rezonatorom bila je postavljena centralno i oko nje koncentrično raspoređene ostale prostorije. Objekat koji se dograđivao je fundiran na temeljnoj kontra ploči ojačanoj temeljnim gredama. Postojeći vezni deo bio je skeletna konstrukcija koja nema potrebnu nosivost za nadogradnju.

Kamenica 3 sa PET centrom; Foto: Gradnja.rs

Prostorija sa magnetnom rezonancom korišćena je neometano, dok su se izvodili građevinski radovi na nadogradnji četiri sprata.

Projektom je predviđeno rušenje postojećeg veznog dela objekta. Da bi se omogućila neometana komunikacija između objekata Kamenice 1, PET centra i objekta Kamenica 3 izvedena je topla veza na formiranim osloncima. Topla veza je čelična konstrukcija sa zidovima i krovom od termoizolacionog sendvič panela. Nakon ovih radova, pristupilo se demontaži krovne konstrukcije i rušenju dela objekta koji je postojeća veza sa glavnim objektom Kamenica 1.

Prema rečima inženjera Petra Salatića, radovi na ovom objektu bili su izazovni prvenstveno iz razloga omogućavanja neometane komunikacije pacijenata i zaposlenih i njihovog kretanja u objektima. Prostorija sa magnetnom rezonancom korišćena je neometano, dok su se izvodili građevinski radovi na nadogradnji četiri sprata. Nakon dogradnje objekta, urađena je rekonstrukcija postojećih prostorija CID-a.

Na gradilištu Instituta u Kamenici bilo je angažovano oko 300 radnika, a bruto površina objekta koji se izvodi bila je oko 9.500 kvadrata. Radovi na ovom objektu su počeli u maju 2022. godine, a završeni su u februaru tekuće godine.

Ploča na objektu nije primala opterećenje od dogradnje

Na početku izvođenja radova, demontirana je krovna konstrukcija. Da bi se neometano odvijale sve procedure u bolnici Kamenica, postojeće ploče nad prizemljem nisu na sebe primale opterećenje od dogradnje. Skidanjem svih slojeva sa krova ove ploče su bile  u potpunosti rasterećene i kao takve ostaju u daljoj eksploataciji objekta. Prenos opterećenja dogradnje na postojeću konstrukciju objekta vršen je sistemom zid na zid preko betonskih jastuka, jedinstvene visine 48 cm.

Pre betoniranja betonskih jastuka probijani su ankeri  B 14/100cm u postojeću AB ploču na mestu AB jastuka gledano po dužini. Ovi ankeri su onemogućili smicanje dograđenog objekta u odnosu na postojeći usled dejstva seizmičkih sila. Osim ankera, smicanju će se suprotstaviti i trenje na spoju novi – stari beton.

PET centar je gotov 2022. godine; Foto: Gradnja

HI bond tavanica nosi samu sebe i nije prenosila nikakvo opterećenja na postojeću AB ploču nad postojećim prizemljem.

Betonski jastuci služili su kao oslonac novoj podnoj ploči ispod prvog sprata. Izvedeno je optimalno rešenje HI bond tavanica. HI bond tavanica je primala opterećenje sveže betonske mase bez pojave ugiba, i nije joj bilo potrebno dodatno podupiranje. Ona nosi samu sebe i nije prenosila nikakvo opterećenja na postojeću AB ploču nad postojećim prizemljem. Na ovaj način sagledavanja konstrukcije svo gravitaciono opterećenje nadograđenog dela se prenosi na postojeće zidove.

Novi vezni deo objekta isprojektovan je u klasičnom armiranobetonskom skeletu. Objekat je fundiran na temeljnoj ploči debljine 50 cm i sa svim međuspratnim punim armiranobetonskim pločama debljine 20 cm.

Ono što je zanimljivo jeste da je obezbeđenje temelja rađeno megašipovima na rasteru od 1,5 metar.  Megašipovima se obezbeđenje vrši u vidu spuštanja dubine fundiranja glavnog objekta na kotu ispod budućeg iskopa za fundiranje veznog dela na dilataciji gde će biti dve podzemne etaže. Nakon završetka svih kampada (na kontaktnoj ivici postojećeg objekta i novog iskopa) izvodili su se megašipovi  Φ219.1×6.3.

Podzemni deo objekta oivičen je armiranobetonskim zidovima debljine 20 cm. Osnovni vertikalni noseći elementi su AB stubovi različitih dimenzija poprečnog preseka. Seizmičko ukrućenje objekta postignuto je armiranobetoinskim seizmičkim platnima debljine 20 cm i 25 cm. Raspored ovih zidova dao je potrebnu krutost objektu na horizontalne uticaje.

Na objektu je izveden ravan krov sa svim potrebnim slojevima hidro i termo izolacije.

Radovi će biti završeni 2025. godine; Foto: Gradnja

Rekonstrukcija starog objekta

Na gradilištu u Kamenici u toku su radovi na rekonstrukciji krova i fasade starog objekta. Radovi na rekonstrukciji podrazumevaju zamenu oko 1.400 prozorskih otvora i skidanje klima.

Projektovano je 25.000 m2 nove fasade koja predstavlja kombinaciju demit fasade i ventilisane fasade. Na krovu će biti postavljeno 17 klima komora, 2 gasna generatora i 3 toplotne – čiler pumpe. Takođe i radovi na parternom uređenju su u toku.

Prema rečima izvođača, kompletni radovi treba da budu završeni sledeće godine.

Izabrali smo za vas...

Postani deo Gradnja zajednice

Najnovije vesti s našeg portala svakog petka u vašem sandučetu.

Srodni tekstovi

Ostavite odgovor

Obavezna polja *