Šuma skela: Evo kako GAT izvodi školu u Novom Sadu po ideji Brane Mitrovića i projektu Pro-inga
Složenost konstrukcije, kao i velika visina na kojoj se izvodilo betoniranje predstavljalo je pravi inženjerski izazov pa je primenjena nosiva skela.
Na novosadskom naselju Satelitu u toku je izvođenju novog objekta Osnovne škole „Miloš Crnjanski“ koja se zida odmah pored postojeće škole. Nakon završetka radova na novoj zgradi, stara škola iz 1962. godine u ulici Anđe Ranković biće preseljena u novu. Projektom je predviđeno rušenje stare škole, a na tom mestu biće izgrađeni sportski tereni za novosadske učenike.
Projekat je urađen od strane novosadskog projektnog biroa PRO-ING, na osnovu idejnoj rešenja koje potpisuje Branislav Mitrović. Izvođač radova je novosadska kompanija GAT, a investitor ovog projekta je Uprava za kapitalna ulaganja AP Vojvodine.
Krajem jula posetili smo gradilište ove novosadske škole, koja će đake primiti u svoje klupe, na proleće 2025. godine. Zatekli smo šumu oplate i skela! Evo čemu se radi!
Srodni članci na portalu Gradnja:
Pogledajte dron reportažu:
Prvobitna zamisao bila je da u objektu bude izveden bazen ali je taj prostor zamenjen malom salom.
Gradilište novosadske Osnovne škole „Miloš Crnjanski“ napreduje planiranim tempom. Na gradilištu je u toku izvođenje grubih građevinskih radova, dok se paralelno odvijaju i instalaterski radovi. Zbog obima radova, na gradilištu se u ovom trenutku nalazi više od 150 radnika.
Bruto površina objekta koji se izvodi iznosi 12.678,14 m2 . Projektom je predviđeno da škola bude spratnosti Su+Pr+2. U prizemlju će nastavu pohađati učenici nižih razreda, dok će stariji osnovci nastavu slušati na prvom i drugom spratu.
Prvobitna zamisao projektanta bila je da u objektu bude izveden bazen dubine oko 90cm, ali taj prostor je u konačnoj verziji projekta zamenjen malom salom za učenike nižih razreda i njihove aktivnosti. Na drugom spratu biće smeštena biblioteka iz koje se direktno izlazi na terasu, a koja je projektovana za manje školske događaje na otvorenom.
Masivni stubovi za velike visine
Tip gradnje ovog objekta je skeletni. Sam objekat predstavlja masivnu armirano-betonsku konstrukciju, sa zidanim, gipsanim i staklenim pregradnim zidovima. Ploče se armiraju armaturnim mrežama MA500/560.
Noseći stubovi su armirano-betonski, slobodne visine do 11,5 m poprečnog preseka 50×100 cm. Na stubove se oslanjaju armirano-betonske (gredne) međuspratne konstrukcije i krovne konstrukcije, sa gredama dimenzija 50/120 cm i armirano-betonskom pločom debljine 15 – 25 cm.
Poseban izazov u toku gradnje predstavlja izvođenje radova na konstrukciji fiskulturnih sala. Projektant je projektovao dve sale, jednu visine 11,5 metara, a drugu visine 15,5 metara. Ovakva konstrukcija velike sale je zahtevala masivne stubove i nosače krovne konstrukcije, dimenzije 50/100 cm.
Krovna konstrukcija liči na mostovsku konstrukciju, s obzirom na to da je osovinski raspon između nosivih stubova 22 metra.
Krovna konstrukcija liči na mostovsku konstrukciju, s obzirom na to da je osovinski raspon između nosivih stubova 22 metra. Dimenzije nosivih greda krovne konstrukcije su 50/120 cm na osovinskom odstojanju od 6 m. Preko greda je projektovana ploča debljine 15 cm.
Velika sportska sala je trovisinski prostor omeđen hodnicima koji ostvaruju vizuelni kontakt sa ostalim delovima škole, ali propisno izolovana kako bi se sprečili neželjeni zvučni efekti.
Velika sala zauzima površinu cca 600 m2 i prolazi kroz prizemlje i oba sprata konstrukcije, dok je mala sala površine cca 300 m2 i prolazi kroz prizemlje i jedan sprat konstrukcije.
Nosiva skela
Složenost i masivnost konstrukcije, kao i velika slobodna visina na kojoj se izvodilo betoniranje krovne konstrukcije, predstavljala je izazov za izvođenje sa aspekta estetskog izgleda i opterećenja skele i oplate. Kako bi se osigurao kvalitet i sigurnost izvođenja radova, vršeni su posebni proračuni i dimenzioniranje i skele i oplate.
Na gradilištu je, za potrebe izvođenja, korišten poseban tip građevinske skele: nosiva skela. Nosive skele su skele koje opterećenje sa konstrukcije koja se gradi prihvataju i prenose na podlogu. Ove skele podupiru betonske, zidane, montažne, međuspratne i druge konstrukcije, a mogu biti samostalne konstrukcije podupirača ili u sklopu oplatnih sistema.
Uloga nosive skele jeste da preuzima opterećenje sa oplate ploča i greda.
Za potrebe betoniranja nosivih elemenata na Osnovnoj školi Miloš Crnjanski projektovana je posebna nosiva skela sistema DOKA Staxo 40. Njena uloga je da preuzima opterećenje sa oplate ploča i greda. Na skelu je montirana oplata od prefabrikovanih drvenih elemenata, koja se sastoji od glavnih drvenih I-nosača (tregera) i vodootporne blažujke.
Radovi na manjoj sali su završeni, a radovi na betoniranju velike sale su u toku.
Umesto demita staklo
Ulaz u Osnovnu školu „Miloš Crnjanski“, prema glavnom motivu poznatog arhitekte Branislava Mitrovića, treba da akcentuje unutrašnji prostor trovisinskog hola. Fasada na ulazu, iz ulice Anđe Ranković, projektovana je kao staklena sa visinom od 11,5 metara. Samim tim, prodor prirodne svetlosti u objekat, omogućiće lepši i kvalitetniji boravak za novosadske osnovce.
Bočne fasade objekta, omogućavaju neometano odvijanje nastave i sprečavanje direktnog vizuelnog kontakta sa susednim objektima. Fasadna konstrukcija, na mestima koja nisu ostakljena, biće obložena fibercementnim pločama.
Fasada na ulazu projektovana je kao staklena sa visinom od 11,5 metara.
Na jugoistočnom i delu severoistočne fasade projektovani su vertikalni aluminijumski brisoleji, čija visina iznosi 12,75 metara. Na severozapadnoj fasadi projektovan je fasadni omotač u segmentima od aluminijumskih elemenata.
U većoj fiskulturnoj sali biće postavljen stakleni panel. Krovne lanterne osvetljavaće jedan deo hodnika koji prolazi kroz obe lamele ovog objekta. Deo krovne konstrukcije iznad velike sele biće pretvoren u zelenu površinu, a sama krovna konstrukcija je ravan krov. Značajan doprinos energetskoj efikasnost objekta daje i krovna termoizolacija koja se sastoji od 24cm tvrdo presovane kamene vune.
Gotovo pre roka?
Na gradilištu smo razgovarali sa šefom gradilišta, Petrom Salatićem, dipl.inž.građ. Petar nam je rekao da je planirani rok za završetak objekta bio decembar 2025. godine.
Ipak, radovi na izgradnji nove škole, koje obavlja građevinska kompanija GAT iz Novog Sada, prema njegovim rečima, biće završeni već u martu 2025. godine. Na leto te godine će se pristupiti rušenju stare škole i izgradnji sportskih terena sa zelenim površinama.
Faktografija
Osnovna škola Miloš Crnjanski
Satelit, Novi Sad
PRO-ING
Branislav Mitrović
GAT doo
Uprava za kapitalna ulaganja AP Vojvodine
12.678 m2
Su+Pr+2
2023.
jul 2024.
decembar 2025.
Niz glupih grandomanskih poteza svojstveno siromah koji se dočepao, nako tuđih para.
Kako ništa ne piše o broju učionica, što je valjda osnovno.
Reč dve o salama.
Bazen je izbačen da bi bilo jeftinije u gradnji ali taj novac sigurno nekom ide.
Imate veliku salu visine 15m a površine 600m2 zašto kada je površina potrebna za univerzalnu salu 1000 m2 tek u takvoj se mogu igrati svi takozvani mali sportovi. U takvoj sali širine 25m i dužine 45 se može igrati i rukomet novosadski sport br 1
O dimenzija a male sale tek nema priče jer je minimalna potrebna širina 15 i dužina 28m za košarku i odbojku..Visine su kmpozantne ali glupe jer su tereni pogrešno dimenzjonisani.
I na kraju koja budala ruši objekat star 60 godina kada u gradu još nedostaje i obdaništa i škola samo rasilnivi, lopovi i loši upravljači
Zar nije ovakav objekat mogao biti izgrađen na drugom placu npr na Jugovićevu ako nema bliže?
Spomenik pitomcima sa lažnim kvalifikacijama.
Projektanta treba uzeti za primer glupog i sigurno skupog projektovanjja. A siguran sam da umeju bolje i nisu se smeli obrukati.
Projektant je profesor na Arhitektonskom fakultetu u Beogradu, član SANU ali evo ni takvi izgleda ne valjaju današnjoj ekipi univerzalnih stručnjaka za sve i svašta. Kupio Brana Mitrović diplomu izgleda, dobro da ste nam rekli. Zašto bi zaboga osnovna škola imala halu za rukomet i bazen? Takve sportske objekte nema ni popriličan broj manjih gradova u Srbiji, a i oni koji imaju imaju maksimalno jednu na ceo grad. Obrazovanje treba da bude standardizovano i da pruži svima jednake šanse, pa je stoga jako bitno da svaka škola ima isti propisani program i adekvatan prostor za. U gradu u kojem ja živim 2 od 6 osnovnih škola nemaju uopšte fiskulturne sale, po selima minimum 80% škola nema istu a ovde se lamentira što škola sa dve fiskulturne sale ne može da igra rukomet u sali. Javni prihodi siromašne države poput naše su jako ograničeni i u gradnji objekata socijalnog standarda treba biti štedljiv a prioritet je da svi dobiju jednake uslove i jednake šanse za dobro obrazovanje.
Nema zašto da pominjete Brana Mitrovića kada ovaj izvođač već ne rade po projektu koji je prošao na tenderu?!
Pitanje je samo šta je još zatajeno i na čemu je ušteđeno. A otkrićemo, nadam se pre nego bude nekih novih tragedija.
„Evo kako GAT izvodi skolu…“
Naslov je ovog priloga.
Kako je lepo biti glup.
GATu, Srećni radovi.
GAT renovira školu i u Mladenovcu.Od Mladenoca preko BG do Novg Sada nema ni jedne građevinske firme al za malo.
Za bazen neko se dobro ogradio u uzeo sebi pare u dzep.To sto su oko gradilista unistili put i sto su stanarima u zgradama popucali zidovi nikom nista.Bitno da se peru pare.
Poštovani,
Molim Vas da činjenice oko pucanja zidova u stanovima iznesete javno, možemo i mi. Svakako zbog bezbednosti stanara prijavite nadležnima.
Stari objekat škole svakodnevno pohađa preko 1300 učenika plus svi zaposleni, a niko sebe u Upravi škole ne smatra odgovornim za stanje u njoj. Pišite na FB stranicu „Za zeleno Novo naselje“ ili na e-mail [email protected]. Možete nam poslati i slike pukotina koje su nastale. Garantujemo Vam anonimnost.
Hvala.
Admin tim ZZNN