Bačvasti krov podignut iznad neobarokne fasade po projektu čuvenog Herzog & de Meurona
Bela metalna opna nadvija se nad fasadom koja je jedina zadržana sa stare kuće koja je stradala u požaru.
Smešten u gradu Bregencu u Austriji, na trgu u blizini Bodenskog jezera, Kornmarktplatz je zanimljiv arhitektonski objekat sa bačvastim krovom koji se proteže iznad neobarokne fasade.
Zgrada je široka samo osam metara i nalazi se na mestu koje je ranije zauzimao objekat iz 17. veka, a koji je pak izgoreo u požaru.
Projekat potpisuje renomirani švajcarski arhitektonski studio Herzog & de Meuron, koji je u lučnom objektu formirao stan i manji hotel.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
Sačuvana samo fasada stare zgrade
Osim bačvastog svoda obloženog belim metalom, primarna karakteristika objekta je i istorijska fasada stare zgrade, koja je i jedini sačuvani element nekadašnje strukture.
„Zidovi i lučni krov su ujednačeno obloženi, formirajući belu metalnu opnu koja je usklađena sa postojećom fasadom, koju krase svetloplavi tonovi sa belim ornamentima,“ objasnili su iz studija.
Zgrada je široka samo osam metara i nalazi se na mestu koje je ranije zauzimao objekat iz 17. veka, a koji je pak izgoreo u požaru.
Stan je smešten na poslednja dva nivoa objekta koji ima ukupno pet spratova. Ulaz je pozicioniran centralno, te na poslednjem spratu ova zona razdvaja lučne stambene prostore duple spratne visine.
Sa jedne strane nalazi se dnevna soba koja gleda na trg i Bodensko jezero, dok su sa druge strane kuhinja i trpezarija sa terasom, koja gleda na planinu Pfender.
„Velike staklene površine omogućavaju pogled na jezero i preko gradskih krovova sve do grebena Pfendera, dok su stambeni prostori i hotelske sobe usmereni prema užim stranama zgrade,“ navode arhitekte.
Kružni otvor u krovu
Stepenište iz dnevnog boravka vodi do krovne terase, odakle se pruža pogled na okolinu kroz kružni otvor u krovu.
Tri spavaće sobe, kancelarija i kupatilo, kao i parno kupatilo, smešteni su na donjem nivou stambenog prostora.
Na prizemlju objekta Kornmarktplatz organizovani su lobi hotela i prostorija za događaje.
Ovaj prostor se pokretnim pregradama može odvojiti na zone ili može ostati u otvorenom planu, kako bi se pružio pogled na dvorišni vrt kroz čitavu dubinu zgrade.
Hotelske sobe su organizovane na prvom i drugom spratu, a neke od njih imaju balkone koji su postavljeni iza fasade postojeće zgrade.
Trenutna neobarokna fasada potiče iz perioda sa početka dvadesetog veka, kada je objekat funkcionisao kao banka.
Prema rečima arhitekata iz Herzog & de Meuron, originalna zgrada je više puta adaptirana kako bi se prilagodila različitim funkcijama.
Trenutna neobarokna fasada tako potiče iz perioda sa početka dvadesetog veka, kada je objekat funkcionisao kao banka.
Primeri „kulisa“ u Srbiji
Podsetimo, sličan primer možemo videti u Novom Sadu, gde Pupinova palata odaje počast nekadašnjoj zgradi Novosadske banke tako što je u prizemnom delu nove strukture, poput kulisa, dodata fasada originalnog objekta.
Takođe, zgrada na uglu Cara Dušana i Višnjićeve u Beogradu je interesantan primer gde se kombinuje stara fasada i savremeno oblikovan objekat koji se nadvija nad njom.