Kristal od betona: U Rogaškoj Slatini podignut najviši slovenački objekat
Preko 2.500 kubika betona i više od 400 tona armature bilo je potrebno da se sagradi betonski toranj visine 106 metara sa vidikovcem na vrhu.
Po projektu slovenačkog biroa Korpnik Produkcija iz Celja, u saradnji sa građevinskim inženjerima iz kompanije Ponting, završena je izgradnja betonskog tornja pod imenom Kristal.
Struktura u Rogaškoj Slatini sa zastakljenim vidikovcem i kafićem sa samom vrhu ukupno je visoka 106 metara i predstavlja novi najviši objekat u Sloveniji smenivši Kristalnu palatu u Ljubljani sa svojih 89 metara.
Srodni članci na portalu:
Od konkursa do realizacije
Iz studija su rekli da je cilj projekta, sa kojim su osvojili prvu nagradu na konkursu 2020. godine, bio da kreiraju „pošten“ susret između istorijskog banjskog kompleksa iz 19. veka i modernijeg centra grada u kojem je objekat pozicioniran, piše
„Arhitektonski izazov je bio da se hijerarhijski i sa poštovanjem poveže stara gradska struktura sa novom modernom urbanom celinom. Ovako bi se povezali i različiti arhitektonski stilovi iz različitih vremenskih perioda, u uspešnom suživotu neo-istorijske, moderne i savremene arhitekture.“, rekao je za Dezeen Nande Korpnik osnivač Korpnik Produkcije.
U Rogaškoj Slatini se već duže od 350 godina prave kristalni ukrasi. Odatle i potiče i ime ovog tornja – Kristal.
U osnovi kule, organizovana je trouglasta betonska struktura sa zastakljenim ulazom, u kojoj se nalazi centar za posetioce, prodavnica i toaleti, kao i lift i stepenice sa brz izlazak u slučaju požara.
Na vrhu kule, kafić i vidikovac na dve etaže smešteni su u kristalnoj staklenoj formi, dizajniranoj na način da uputi na dugu istoriju pravljenja stakla u ovom regionu. Iako postoji više od 350 godina, staklara u Rogaškoj Slatini je zvanično osnovana 1927. godine i od tada iskusni majstori sa izuzetnom preciznošću proizvode kristal i staklene ukrase za svetski poznate brendove.
U središtu kafića se nalazi bar, okružen mestima za sedenje sa kojih se može uživati u pogledima ka svim pravcima, dok se preko kružnog zastakljenja na podu može gledati ka osnovi kule.
Preko kružnog zastakljenja na podu može gledati ka osnovi kule… ko sme.
Na vrhu kule je smeštena otvorena terasa koja omogućava neometano i sigurno panoramsko razgledanje okruženja.
Geometrijska betonska i staklena forma su odabrani kako bi se osiguralo da kula ne izgleda kao da daje prioritet bilo kom pravcu, a nudeći poglede na istorijska i moderna područja grada.
„Osnova i ulazni deo su usmereni u jednom pravcu, dok su stakleni deo kafića i panoramski nivo okrenuti u pravcu starog gradskog centra koji je formiran oko istorijskog parka.“
Na vrhu kule je smeštena otvorena terasa, oivičena staklenom ogradom visine dva metra koja omogućava neometano i sigurno panoramsko razgledanje okruženja. Za pravljenje zastakljenog vidikovca upotrebljeno je oko 500 kvadrata stakla.
Kako je izveden toranj Kristal
Osnovu kule čini masivni stepenasti plitki temelj spoljnih dimenzija 14,0 x 14,0 x 3,5 m. Ukupno je u temelje tornja ugrađeno više od 700 m3 betona. Stub tornja sastoji se od 25 segmenata poligonalnog poprečnog preseka, visine 3,85 metra, a betoniran je in situ metodom za šta je potrošeno oko 1.400 kubika betona. Ukupno je potrošeno oko 400 tona čelika za armaturu.
Toranj se sastoji od armirano-betonskih zidova, koji zajedno čine 5-ćelijski monolitni zatvoreni presek. Širina poprečnog preseka stuba je konstantnih 8 metara, dok se visina poprečnog preseka menja promenom oblika poligonalnog preseka po visini. Poligonalni oblik stuba prelazi od trapezoidnog oblika, u temelju, do šestougaonog oblika na vrhu.
Lift od prizemlja do vrha na visini od 106 metara vozi za samo 34 sekunde, a za one koji vole polako tu je 594 stepenika.
Rogaška Slatina sa visine
Kristalni toranj otvoren je 23. maja 2024. godine, a ako želite da pogledate Rogašku Slatinu sa vrha cena ulaznice je 10 evra.
Grafički prilozi
Faktografija
Kristal Observation Tower
Rogaška Slatina, Slovenija
Korpnik Produkcija
Ponting
VG5