Hotel Gračanica: Pomirenje savremene arhitekture i tradicionalnih zanata
Objekat važi za „najekološkiji hotel na Kosovu“, a ponosi se i svojom multietničnošću, budući da u njemu rade i Srbi i Albanci, a predvodi ih ko-menadžer romske nacionalnosti.
Otvoren u aprilu 2013. godine, Hotel Gračanica smešten je u mirnom okruženju preko puta znamenitog arheološkog nalazišta Ulpijana, te na oko pet stotina metara od manastira Gračanica, hrama SPC podignutog početkom 14. veka i 2006. godine stavljenog na Uneskovu listu Svetske baštine.
Hotel kraj Prištine multietnički je projekat trojice prijatelja – Andreasa Vormsera, Atlana Gidžića i Hisena Gašnjanija, a dizajnirao ga je arhitekta Bujar Nrecaj, Švajcarac poreklom sa Kosova, kombinujući savremenu arhitekturu sa tradicionalnim elementima kako bi kreirao jedinstvenu atmosferu.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
Jedinstvena staza do svake sobe
Zgrada sa 15 soba i otvorenim bazenom u dvorištu organizovana je u dva krila, a njeno minimalističko arhitektonsko oblikovanje odlikuju jednostavne linije i korišćenje tradicionalnih zanatskih tehnika.
„Osim toga, ono po čemu se ovaj hotel izdvaja od drugih hotela, to je put kojim gosti idu od ulaza u hotel prema svojim sobama. Stvorili smo ambijent dobrodošlice koji je inovativan i pruža gostima jedinstvene staze do njihovih soba“, objašnjavaju iz bnarchitects, švajcarske arhitektonske firme na čijem je čelu Bujar Nrecaj.
Neke goste na putu do njihovih soba očekuje kratka šetnja napolju i uživanje u lepotama okolnog pejzaža.
Tako neki gosti moraju hodati kroz dvorišta, drugi kroz različite specijalne zone, a neke na putu do soba očekuje kratka šetnja napolju i uživanje u lepotama okolnog pejzaža.
„Kao takva, svaka šetnja prema sobama je prijatna, topla i jedinstvena; osećanja koja doprinose sveukupnom doživljaju svakog gosta“, navodi se na sajtu švajcarskog studija.
Arhitektura obuhvata rad sa drvetom, kamenom i tekstilom, dok su svi podovi, i unutrašnji i spoljašnji, pokriveni teracom.
Arhitekte ističu da sve izgrađene unutrašnje i spoljašnje površine imaju jedinstvo u materijalizaciji koja odaje utisak kao da se unutrašnji prostori stapaju spolja sa prirodom, dok se u spoljašnjim prostorima gosti osećaju zaštićeno kao da su unutar objekta.
U saradnji sa lokalnim zanatlijama i uz pomoć njihovih tehnika, autori su stvorili objekat moderne arhitekture, oslanjajući se pritom i na neke stare tradicionalne materijale i iskoristivši ih u novom, modernom obliku.
„Arhitektura obuhvata rad sa drvetom, kamenom i tekstilom, dok su svi podovi, i unutrašnji i spoljašnji, pokriveni teracom“ – kažu iz studija sa kancelarijama u Cirihu i Vinterturu.
Ekologija i multietničnost
Na kraju, pomenimo i da Hotel Gračanica važi za „najekološkiji hotel na Kosovu“, posedujući sopstveno postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda, a ponosi se i svojom multietničnošću, budući da u njemu rade i Srbi i Albanci, a predvodi ih ko-menadžer romske nacionalnosti.
Grafički prilog
Foto-galerija
Faktografija
Hotel Gračanica
Gračanica, Priština
bnarchitects; Bujar Nrecaj, Enis Spanca
Wormser & Partner, Švajcarska
1.800 m²
2012.
Atdhe Mulla
Hajde da vam verujem sve što se tiče multietničnosti ali čisto sumnjam i ne daj Bože da stvarni vlasnici saznaju da im je glavni manadžer Rom jer se oni na KiM tretiraju gore od Srba. Zašto ovo pišem. U Rajnskoj Banji kod Banjske sa velikim bazenima i takođe vrlo bitnog manastira Banjska je od strane kosovske policije okupiran, radnici isterani na ulicu i predali na korišćenje kosovskoj policiji i to taman kada su zbog izuzetne lepote, termalnih lekovitih voda počeli da dolaze inostrani gosti.
Žalosno je što su jedine multietnične sredine na KiM opštine sa srpskom većinom. Svi ostali gradovi i opštine su etnički očišćene ili su srbi spakovani u geto kao u Orahovcu ili Cernici.