Predstavljamo vam sva nagrađena rešenja za novu sportsku halu u Subotici
Upoznajemo vas sa idejnim rešenjima Biroa Via i Studija OBE, te radom grupe autora koji se izdvaja krovnom rešetkom od lepljenog lameliranog drveta.
Raspisan krajem oktobra 2023. godine, konkurs za izradu idejnog rešenja nove sportske hale u Subotici završen je prošle sedmice.
Podsetimo, prva nagrada pripala je radu novosadskih arhitekata Ivana Ostojića i Zorana Škiljića, koji smo vam već predstavili, te se ovom prilikom osvrćemo na tri preostala nagrađena idejna rešenja.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
Druga nagrada – Biro Via
U konkurenciji od 12 idejnih rešenja, koliko ih je pristiglo na konkurs u predviđenom roku, druga nagrada pripala je radu grupe autora koju čine arhitekte Goran Vojvodić, Aleksa Bogdanović, Milica Vranić, Vasilije Vojvodić, Nikola Markanović, Maša Žegarac i Anastasja Spalević iz beogradskog Biroa Via.
U obrazloženju žirija ističe se da je drugonagrađeno rešenje objekat jasne kubične forme na izdignutom terenu sa škarpama, čime autori naglašavaju značaj novoprojektovane sportske hale.
„Jedan od akcenata predloženog rešenja je glavni ulaz sa spoljnim stepenicama koje su integrisane u poziciju tribina na naspramnom otvorenom sportskom terenu, čime se omogućava izmeštanje sadržaja u spoljašnji prostor“ – navodi žiri.
Postavljanjem transparentne fasade objekta sa strane glavne saobraćajnice, autori omogućavaju prolaznicima sagledavanje sadržaja objekta.
U odluci se navodi i da promišljeni odabir konstruktivnog sistema nudi mogućnost formiranja podzemne garaže kako bi se u parteru oslobodila površina za nove kompatibilne sadržaje.
„Postavljanjem transparentne fasade objekta sa strane glavne saobraćajnice, autori omogućavaju prolaznicima sagledavanje sadržaja objekta“ – objašnjava žiri.
Kao još jednu odliku drugonagrađenog rada, žiri navodi multifunkcionalnost i fleksibilnost korišćenja prostora, uz prikaz alternativnih varijanti upotrebe hale u zavisnosti od tipa sportskih događaja sa postignutim kapacitetima sedišta.
Jednakovredna treća nagrada – Studio OBE
Beogradski studio koji predvode Jasna Kavran i Ksenija Pantović predlaže rešenje koje kombinuje program zahtevan projektnim zadatkom sa nizom komercijalnih sadržaja i sadržajima kompatibilnog karaktera, kako bi se „korisnicima i prolaznicima obezbedio atraktivan objekat sa kvalitetnim kontekstom za promociju različitih sportskih sadržaja“.
Prema oceni žirija, objekat sportskog centra u konkursnom radu Studija OBE, koji autorski potpisuju i Maja Savić i Isidora Toropov, projektovan je kao jednostavan monovolumen koji, postavljen na zeleni postament, postaje artificijelno brdo, i generiše novi pejzaž.
Svojim oblikovnim izrazom i organskim oblikovanjem, objekat bi se u tom smislu izdvojio kao jedinstveni akcenat u vojvođanskoj niziji.
„Svojim oblikovnim izrazom i organskim oblikovanjem, objekat bi se u tom smislu izdvojio kao jedinstveni akcenat u vojvođanskoj niziji, naglašavajući poziciju i značajnu ulogu sportskog centra kao budućeg prostornog repera grada Subotice“ – kaže se u obrazloženju.
U ovakvom pristupu, ističe se dalje, ulogu igra i predviđen tretman otvorenih javnih površina kojim bi se omogućili dodatni načini korišćenja prostora.
Jednakovredna treća nagrada – grupa autora
Rame uz rame sa radom Studija Obe, našlo se i konkursno rešenje koje kao autori potpisuju master inženjeri arhitekture Luka Bunčić, Ivan Šuić i Stefan Strajin, te Dušan Romić, dipl. inž. građ, a koje je takođe ovenčano trećom nagradom, naravno jednake vrednosti.
„Posmatrajući sportske aktivnosti kao spektakl, autori ovog rada nude otvoren, aktivan i adaptibilan prostorni sistem objekta koji prema njihovim rečima proizvodi novu društvenu realnost. U odnosu na uobičajeno postavljanje ulaza sa svih strana objekta, ovo rešenje predviđa jednu dominantnu pristupnu stranu za gledaoce, čime se vrši kategorizacija korisnika i odvajanje različitih funkcija“ – navodi se u odluci.
Zahvaljujući korišćenju prirodnih materijala konstruktivni sistem postaje oblikovni element enterijera sportske hale.
Takođe, ističe žiri, ovakva prostorna organizacija nudi kvalitetniju mogućnost održavanja manifestacija drugačijeg tipa, čije je težište događanja izmešteno iz središta hale. Rešenje je podržano kvalitetnim tretmanom javnog prostora koji okružuje objekat naglašavajući njegov značaj, dodaje se.
Rad ovog inženjerskog tima se takođe izdvojilo primenom krovne rešetke od lepljenog lameliranog drveta, gde zahvaljujući korišćenju prirodnih materijala konstruktivni sistem postaje oblikovni element enterijera sportske hale, zaključio je žiri.
UŽAASSSS..
Možes li Djuro da obrazložis svoj komentar?
Ako je Aqva parkić na Paliću građen 5 godina i potrošeno 16 miliona eura, Hala sportova će se graditi bar 12 godina i stajati bar 120 miliona eura!!
1. Nagrada – cist plagijat
2. Nagrada – trzni centar
3. Nagrada – limena proizvodna hala
Pravi presek stanja arhitekture u Srbiji.