Reinterpretacija stare polimske kuće za prvu nagradu na konkursu u Beranama
Ovaj rad je poseban jer je uspešno postigao jedinstvo geometrijski pravilnog objekta i amorfnog uređenja terena uklopljenog u neujednačenu okolinu lokacije.
Opština Berane u Crnoj Gori objavila je rezultate nacionalnog konkursa za idejno arhitektonsko rešenje objekta Dnevnog centra za smeštaj lica sa invaliditetom u Beranama, raspisanog u oktobru 2023. godine.
U predviđenom roku pristiglo je osam konkursnih radova, a prvu nagradu u iznosu od 8.500 evra petočlani žiri dodelio je rešenju arhitektonskog tima koji su sačinjavali Srđan Tadić, Aleksandar Marsenić i Bojan Vlahović.
Druga nagrada, u iznosu od 5.500 evra, pripala je radu arhitektonske firme NRA Atelier d.o.o. iz Podgorice, dok je treća nagrada, koja sa sobom nosi 3.500 evra, pripala radu koji autorski potpisuju arhitekte Dušan Vlahović i Jelena Međedović.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
Humano okruženje i toplina doma
Kako se navodi u izveštaju žirija, prvonagrađeno idejno rešenje stavlja arhitekturu na prvo mesto – „i u kontekstu grada i u kontekstu korisnika, jer koncept tretiranja parcele kao kuće naglašava potrebu, ideju i nameru da se obezbedi humano okruženje i toplina doma (kuće)“ – navodi žiri i dodaje:
„Skoro poetično postavljen koncept koji je snažan, a rešenje istovremeno svedeno i dominantno, tradicionalno i savremeno, doprinose dobrom načinu promišljanja arhitekture na mikro i makro nivou. Projektom je ispunjen potencijal zadatka da se na istaknutoj poziciji lokacije kreira reprezentativna struktura„.
Autor je vešto iskoristio nepravilnu lokaciju da smesti objekat u centar i da su mu svi sadržaji na parceli podjednako pristupačni.
Žiri je ocenio i da je jednostavan oblik objekta sigurno smešten u zadati prostor sa konceptom da se ukupna parcela tretira kao funkcionalna celina sa osmišljenom vezom zatvorenog i otvorenog prostora-dvorišta.
„Ovaj rad je poseban zato jer je uspešno postigao jedinstvo geometrijski pravilnog objekta i amorfnog uređenja terena uklopljenog u neujednačeno i nepravilno razvijenu užu okolinu lokacije. Autor je vešto iskoristio nepravilnu lokaciju da smesti objekat u centar i da su mu svi sadržaji na parceli podjednako pristupačni“ – kaže se u saopštenju i nastavlja:
„Objekat predstavlja u vizuelnom smislu interesantnu reinterpretaciju stare ‘polimske kuće’ sa osmišljenom ‘okućnicom’ u potpunom međusobnom sažimanju u smislu funkcionalnosti, oplemenjujući jedini slobodan prostor u užem okruženju, a istovremeno taj izvorni oblik prilagodio današnjici sa dosta svetla i prirodne prozračnosti kako u fasadnim ravnima tako i u krovnim površinama. Zbog jednostavnosti oblika postignuta je i konstruktivna racionalnost“.
Posebne kuće za najosetljivije grupe
Po pitanju funkcionalnog smisla, u saopštenju se navodi da je organizacija prostora dobro projektovana, uz logičan raspored svih glavnih zona i komunikacija, kao i dobro dimenzionisanje i funkcionalnu organizaciju pojedinačnih prostorija.
„Fleksibilnost korišćenja unutrašnjih prostora prizemlja i sprata i ideja fomiranja posebnih kuća za najosetljivije grupe predstavljaju kvalitet više, dok je park pažljivo i detaljno projektovan kao naročito specifičan segment objekta i od izuzetne važnosti za korisnike. Ovakav pristup doprineo je opravdanosti funkcionalnog i arhitektonskog rešenja objekta“ – ocenio je žiri kojim je predsedavala prof. dr Svetlana Perović, dekanka Arhitektonskog fakulteta UCG.