Ivina kuća u Mušićima na Divčibarama; Foto: Filip Jelić
Domaći projekti, Izdvojeno

Nema majstora? Arhitekta sam izgradio konzolnu kuću na Divčibarama

On ne samo da projektuje već i šaluje, armira, izliva beton, zida, izvodi limarske i elektro radove, a odnedavno i zavaruje. Pogledajte impresivan rezultat Filipovog rada!

Ova Airbnb kućica u prirodi, okružena borovom šumom u regionu naše poznate vazdušne banje, autorsko je delo arhitekte Filipa Jelića, rođenog Beograđanina koji je pre više od deceniju i po rešio da pogodnosti života u prestonici zameni domom tek nešto više od 100 kilometara udaljenim od gradske vreve.

Sve je počelo 2006. godine, kada je krenuo sa izgradnjom prve kuće u blizini Divčibara, gde sa suprugom dolazi da živi šest godina kasnije. U međuvremenu, Jelići su dobili tri ćerkice koje su im dale motiv za dalju izgradnju – plan da naprave ukupno sedam kuća za izdavanje u neposrednom okruženju.

Pročitajte još na Gradnja.rs:

Polovina kuće se oslanja na zemlju u ukopanom delu; Foto: Filip Jelić

Sve objekte je projektovao i najvećim delom sam i izvodio, te je vremenom ovladao svim zanatima.

Kako Jelić objašnjava za naš portal, ideja i potreba za ovim objektom javila se spontano, jer su pre početka izgradnje Ivine kuće, nazvane po njihovoj srednjoj ćerki, imali još dve kuće za izdavanje koje su bile jako popularne i popunjene preko cele godine.

“Kroz moju projektantsku praksu često mi nisu bile odrešene ruke da u projekte ubacujem sve potrebne elemente, tako da sam u mojim kućama mogao ispoljiti i isprobati sve rizične detalje koji podrazumevaju modernu arhitekturu. Moderna arhitektura za mene jedino dolazi u obzir jer je to za mene jedini ispravan pristup za moderno vreme” – navodi arhitekta.

Sam svoj projektant i izvođač

Jelić dodaje da je sve objekte sam projektovao i najvećim delom sam i izvodio, te je vremenom, kako ističe, ovladao svim zanatima.

“Zemljani radovi, šalovanje, armiranje, izlivanje betona, zidanje, tesanje, limarski radovi, stolarija, električar, a u poslednje vreme i zavarilac, na šta sam specijalno ponosan jer mi je to bila velika potreba kako bi u izgradnji izbegao nepotrebna čekanja.” – navodi Jelić.

Kasnije u izgradnji angažuje po potrebi pomoćnika fizikalca kada su u pitanju velike količine za ugradnju.

Mofologiju terena arhitekta je ostavio netaknutom; Foto: Filip Jelić

Forma prkosi morfologiji terena koju sam ostavio netaknutu, a objekat zabio u teren.

Projektu Ivine kuće u selu Mušići pristupio je formalistički, te ističe da forma podosta diktirala funkciju i konstrukciju, za razliku od prethodne dve kuće gde je pristup bio strogo utilitaristički.

“Ona prkosi morfologiji terena koju sam ostavio netaknutu, a objekat zabio u teren. Ako bih to izrazio kroz reč, koncepcija bi bila skakaonica ili erekcija” – navodi uz osmeh naš sagovornik.

Armiranje kao u mostogradnji

Posledica ovakve forme bila je otežana izgradnja – šalovanje ploče iznad zemlje i do 4,5 m i ekstremno armiranje kao u mostogradnji, a to je ujedno bio i najveći izazov u realizaciji ovog projekta.

“Polovina kuće se oslanja na zemlju u ukopanom delu, a polovina visi preko stuba i nastavlja konzolno još 3 metra. Celokupni objekat se nosi preko grede 4 m dužine i preseka 40 x 50, koja je imala 750 kg armature koja se oslanja na stub ispod” – objašnjava Jelić i dodaje:

„Objekat je ukopan delimično sa tradicionalnim rešavanjem hidroizolacije korišćenjem kondora, ali pošto nisam imao funkcionalne potrebe da ulazim dublje, napravljen je lažni zadnji trougaoni deo objekta ozidan na kaskadnim temeljima i obrađen drvenom fasadom tako da pravi privid da je objekat u potpunosti svojom funkcijom potonuo u zemlju“.

Lažni zadnji trougaoni deo objekta ozidan je na kaskadnim temeljima i obrađen drvenom fasadom; Foto: Filip Jelić

Fasada objekta izvedena je od nutovane borove osušene daske 2,2 cm postavljene na štafne.

Dostupna za iznajmljivanje preko Airbnb-ja, Ivina kuća izgrađena je u masivnom sistemu – armirani beton i puna opeka, zidovi od 25 cm, vertikalni i horizontalni serklaži i drvena krovna konstrukcija.

„Fasada je od nutovane borove osušene daske 2,2 cm postavljene na štafne. Između štafni je stiropor 8 cm zaštićen lepkom i mrežicom. Daska je kasnije ofarbana providnom farbom na vodenoj bazi sa voskom“ – navodi arhitekta.

Kuća se nalazi u selu Mušići u opštini Kosjerić; Foto: Filip Jelić

Četiri izlaza za pristup sa svih strana

Napomine da je kuća prilagođena modernom čoveku, te da poseduje sve što je potrebno za kraći ili duži boravak, a projektovana je za dvoje ljudi ili manju porodicu.

„Sadrži dnevnu zonu sa kuhinjom i dnevnom sobom sa kaminom, spavaću sobu i kupatilo, a posebno bih istakao da kuća ima 4 izlaza tako da je komunikacija sa terenom pristupačna sa svih strana“ – navodi sagovornik Gradnje.

Detalj iz dnevne sobe; Foto: Filip Jelić
Detalj iz dnevne sobe; Foto: Filip Jelić
Detalj iz kuhinje; Foto: Filip Jelić
Detalj iz kuhinje; Foto: Filip Jelić

Pošto je kuća smeštena na litici, bilo je neophodno napraviti stepenište do kuće, a takođe i stepenište koje vodi do ispod terase.

U enterijeru su zastupljeni opeka i drvo sa elementima metala, a nameštaj je minimalan što ostavlja dosta slobodnog prostora.

„Pošto je kuća smeštena na litici, bilo je neophodno napraviti stepenište do kuće, a takođe i stepenište koje vodi do ispod terase, gde su smeštena drva za kamin. Dvorište nije definisano jasnim granicama, što i jeste bila naša namera sinergije kuće i prirode, terena“, kaže Jelić i na kraju dodaje:

„Reakcije gostiju su krajnje pozitivne, najviše im se sviđa prozračnost kuće i orijentisanost na sve strane sveta, gde se ima uvid u ceo ciklus sunca, a samim tim svetlost se menja tokom dana praveći drugačiju atmosferu. Takođe, tu su i privatnost koju kuća ima, ali i prirodni materijali“.

Foto-galerija

Foto: Filip Jelić
Foto: Filip Jelić
Foto: Filip Jelić
Foto: Filip Jelić
Ivina kuća na Divčibarama; Foto: Filip Jelić
Ivina kuća na Divčibarama; Foto: Filip Jelić
Foto: Filip Jelić
Foto: Filip Jelić
Foto: Filip Jelić
Foto: Filip Jelić
Foto: Filip Jelić
Foto: Filip Jelić
Foto: Filip Jelić
Foto: Filip Jelić
Foto: Filip Jelić
Foto: Filip Jelić
Foto: Filip Jelić
Foto: Filip Jelić
Projektu Ivine kuće arhitekta Jelić pristupio je formalistički; Foto: Filip Jelić
Projektu Ivine kuće arhitekta Jelić pristupio je formalistički; Foto: Filip Jelić
Foto: Filip Jelić
Foto: Filip Jelić
Foto: Filip Jelić
Foto: Filip Jelić
Detalj iz dnevne sobe; Foto: Filip Jelić
Detalj iz dnevne sobe; Foto: Filip Jelić
Foto: Filip Jelić
Foto: Filip Jelić
Detalj iz kuhinje; Foto: Filip Jelić
Detalj iz kuhinje; Foto: Filip Jelić
Foto: Filip Jelić
Foto: Filip Jelić
Foto: Filip Jelić
Foto: Filip Jelić
Foto: Filip Jelić
Foto: Filip Jelić

Faktografija
naziv objekta:

Ivina kuća

mesto:

Mušići, Opština Kosjerić

autor arhitekture:

Filip Jelić

godina projektovanja:

2022.

godina izgradnje:

2023.

površina objekta:

66 m²

spratnost::

jedna etaža

:

Filip Jelić

Izabrali smo za vas...

Postani deo Gradnja zajednice

Najnovije vesti s našeg portala svakog petka u vašem sandučetu.

Srodni tekstovi

17 komentara

  1. Koleginica

    Ovo se zove uklapanje u pejzaž bez ikakvog velikog remećenja lepote okoline . Bravo

    1. Slav

      Ovo se ne uklapa vec strci kao skakaonica na bazenu, koja se ne slaze sa bazenom. Skok u ambis, betonska kutija deluje sumorno.

  2. Gv

    E to je kompletan stručnjak. Jedan od retkih na ovim prostorima

  3. arh

    biće ovo kuća 2024. godine vidim ja
    možda malo bolje fotografije enterijera

  4. MikaO

    Sam projektovao, sam pravio, sam se ubio. Kuca je pogresna na mnogo nacina, ne razume prirodu, ali dolazice seljacine u AB. Divcibare novi Zlatibor.

  5. Ana

    Bravo! Ideja vec vidjena, svakako prelepo i odlicna realizacija, svaka cast za svestranog arhitektu!

  6. bg

    trebao je angazovati drugog arhitektu , ovo je stil sedamdesetih

    1. trut

      i to je pogrešno?

  7. Goran

    Da li je dobio upotrbnu dozvolu za objekat ?

  8. miki

    sjajno, svaka čast

  9. Rade

    Prelepo. Svaka čast za kolegu. Kakav pogled s terase…

  10. Maja

    Bilo bi lepo i važno da kažete i kažete odakle se snabdevaju energijom. Još važnije odakle voda jer znamo da opština Kosjerić ima problema sa vodovodom. I naravno ništa manje važno, kako su rešili otpadne vode?

    1. Marko

      Kosjerić ima dosta problema ali voda nikako nije jedan od njih. Vodom se snabdeva sa Povlena, tačnije izvorišta reke Skrapež i ova voda je verovatno jedna od najboljih za piće ako se porede gradovi u Srbiji.
      Bez obzira na to, ova kuća je na više od 10km od Kosjerića. Vodom se snabdeva sa privatnog planinskog izvora. Što se tiče struje, kuća ima priključak na EPS mrežu.
      Za otpadne vode nisam siguran ali mislim da postoje septičke jame zatvorenog tipa.
      Grejanje je inverter klimom i kaminom na drva.

  11. Ranko Radović

    Kako su rešeni struja, voda, grejanje i kanalizacija?

  12. Slav

    Objekat je dobro i kompaktno izgradjen ali na pogresnom mestu i krajoliku. Ovo se nikako ne uklapa u prirodni pejzaz kraja u kome je, tu netrebaju pravi i ostri uglovi i ravne povrsine, vec zaobljene povsrine koje bi pratile oblik terena i prirode okolo.
    Deluje pasivno i vec vidjeno preko, nema originalnosti i neprati vizuru okolisa.

  13. Djordje

    Pa to mu je posao, ali nepotreban stub ispod terase i jeftino drvo u unutrasnjosti kuce.

  14. Pamtite imena onih na izvrsnim funkcijama

    Sterilni depresivni skandinavski „dizajn“.Samo prava linija.Neko to voli, ali meni je dosadno i prosto.Pogledajte kreativnost fasada i kolicine detalja koje su se nekad gradile.Danasnje arhitekte to ne mogu ni da zamisle, a ne da projektuju i realizuju.Nema ni zanatlija koje bi to uradile.Ovo je nesto veci kontejner na kosini.Dosadno, neoriginalno.

Ostavite odgovor

Obavezna polja *