Horizontala u Krušedolu: Kuća za odmor na padinama Fruške gore
Ovaj objekat rezultat je predanosti u stvaranju inovativnog doma koji ispunjava potrebe današnjeg života van grada integrišući funkcionalnost, estetiku i održivost.
Horizontalna arhitektura, izuzetno masivne i ravne linije, te kontrast kolora, teksture i materijalizacije glavne su karakteristike objekta po imenu Countryside House, završenog ove godine u Krušedolu, seoskom naselju smeštenom na južnim padinama Fruške gore.
Autorski pečat ovom projektu dale su arhitekte Mladen Miladinović i Miloš Mirković iz novosadskog MOBA ARH Studija koji su na parceli od pola jutra oblikovali kuću od 330 kvadrata sa pratećim objektom i bazenom u dvorištu koji pleni svojim dimenzijama.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
Skladna arhitektura sa ravnim i smirenim linijama
Zahtev klijenta bio je da se napravi kuća za odmor van gradske sredine, koja zajedno sa pratećim objektima i sadržajem čini posed namenjen odmoru u mirnom i prirodnom okruženju i bekstvu od urbane sredine.
„Kreirana je kuća koja svojim gabaritima ne izlazi u vertikalnom pravcu, te se širi horizontalno i svojim dimenzijama dominira na parceli. Skladna arhitektura sa ravnim i smirenim linijama“ – kažu iz arhitekte iz studija MOBA ARH-a.
Kombinacija tradicionalnog i modernog formira savremenu formu koja „govori modernim jezikom“.
Countryside House u Krušedolu sastoji se od glavne kuće, površine od 330 m², te pratećeg objekta od 210 kvadratnih metara.
Autori ističu da je glavna kuća kombinacija arhetipa i masivnog kubusa izuzetno ravnih linija, koji čini kombinaciju tradicionalnog i modernog formirajući jednu savremenu formu koja „govori modernim jezikom“.
„Takođe, materijalizacija i kolorit su u kontrastu koji dodatno naglašava koncept oblikovanja.“ – objašnjavaju novosadske arhitekte za naš portal.
Tradicionalni materijali za savremenu kuću
Po pitanju konteksta, kuća prati liniju jednospratnih kuća iz okoline i ničim ne izlazi iz kontinuirane horizontalne linije uličnog fronta, sakrivena iza skladne ograde tradicionalne materijalizacije – opeke u kombinaciji sa belim i ravnim površinama.
Objekat je izgrađen od tradicionalnih materijala: cigla, blok uz kombinaciju sa modernim standardima po pitanju energetske efikasnosti, čime je postignuta termoizolacija najvišeg standarda, ističu autori.
Krovni pokrivač materijalizovan je primenom crepa nove generacije, fasadne opeke itd, dok je fasada spoj belih masivnih i glatkih površina u kombinaciji sa kontrastnim crnim elementima opeke, koji daju duboku teksturu i dodatno naglašavaju oblikovanje kuće.
Pozicija bazena u odnosu na kretanje sunca je morala biti idealna kako bi tokom celog dana taj deo dvorišta bio osunčan.
U procesu projektovanja izazov je bio pomiriti funkcionalne zahteve sa konceptom forme, a da se pritom ne gubi ni u jednom od navedenih segmenata.
„Pozicija bazena u odnosu na kretanje sunca je morala biti idealna kako bi tokom celog dana taj deo dvorišta bio osunčan, napraviti dobar odnos zelenih površina i popločanih zona, a da pritom zahteva minimalno održavanje jer se radi o kući za odmor“ – kažu arhitekte.
Sadržaji podeljeni u tri zone
Po pitanju sadržaja, iz studija ističu da glavna kuća zadovoljava najviše standarde, a podeljena je u tri zone.
Prva zona sadrži veliki dnevni boravak sa trpezarijom i kuhinjom, druga noćnu zonu sa tri spavaće sobe, kupatilom, WC-om i saunom, dok je treća zona velika garaža za dva automobila.
Dvorišni deo sadrži bazen sa platoom za sunčanje, zelene površine, platoe od dekinga, pergolu i parking za veći broj vozila.
U pomoćnom objektu, dužine 32 metra, smeštene su dve garaže, tehničke prostorije, gostinski apartman i kupatilo, kao i višenamenski prostor sa kuhinjom, trpezarijom i lounge zonom, namenjen druženjima i slavljima.
Dvorišni deo pak sadrži bazen sa platoom za sunčanje, zelene površine, platoe od dekinga, pergolu i parking za veći broj vozila, dodaju novosadske arhitekte.
Relaksirajući ambijent za odmor i druženje
Enterijer čini spoj tradicionalnih materijala, drveta i kamena, i savremenih elemenata – keramike i velikih staklenih površina.
„Smenjuju se glatke i čiste površine sa teksturama kamena i drveta. Ambijent prati temu kuće i okoline stvarajući relaksirajući ambijent kuće za odmor i druženje“, navode iz studija MOBA ARH.
Održivi vrt, moderna pejzažna arhitektura i funkcionalni eksterijer čine dvorište integralnim delom doma.
Kada je reč o dvorištu, autori navode da je ono projektovano kao idealan spoj zelenih površina, popločanih pristupnih zona komunikacije i platformi od dekinga koje daju udobnost i praktićnost pri održavanju.
„Dizajn svetla pažljivo je podešen na scensku i smirenu atmosferu, dok održivi vrt, pejzažna arhitektura i funkcionalni eksterijer čine dvorište integralnim delom doma“, kažu arhitekte Miladinović i Mirković i na kraju zaključuju:
„Objekat je rezultat predanosti u stvaranju inovativnog doma, koji ispunjava potrebe današnjeg života van grada integrišući funkcionalnost, estetiku i održivost“.
Foto-galerija
Faktografija
Countryside House
Krušedol, Opština Irig
privatni
arhitekte Mladen Miladinović i Miloš Mirković – MOBA ARH Studio
2022.
2022/2023.
parcela 3.500 m², glavna kuća 330 m², prateći objekat 210 m²
P
Miloš Martinović