Foto: Sara Magni
Arhitektura

Karlo Rati je kustos Venecijanskog bijenala arhitekture 2025. godine

„Da bi se suočila sa gorućim svetom, arhitektura mora da iskoristi svu inteligenciju oko nas“, rekao je po imenovanju italijanski arhitekta i inženjer.

Upravni odbor La Biennale di Venezia proglasio je Karla Ratija, italijanskog arhitektu i inženjera rođenog 1971. godine, za kustosa predstojeće međunarodne izložbe – Bijenale arhitekture 2025.

Kulturni događaj svetskog značaja, sa fokusom na prezentaciji nacija učesnica i njihovih posebnosti, 19. izdanje Venecijanskog arhitektonskog bijenala trebalo bi da se održi u periodu od 24. maja do 23. novembra 2025. godine.

Pročitajte još na Gradnja.rs:

Stvarna inteligencija je svuda oko nas

U izjavi povodom imenovanja Karlo Rati je rekao:

„Mi arhitekte volimo da mislimo da smo pametni, ali stvarna inteligencija se nalazi svuda. Tu su bestelesna genijalnost evolucije, rastuća moć kompjutera i kolektivna mudrost mase. Da bi se suočila sa gorućim svetom, arhitektura mora da iskoristi svu inteligenciju oko nas. Počastvovan sam i ponizan što ću imati priliku da vodim Bijenale arhitekture 2025“.

Arhitekta, inženjer, pronalazač, pedagog i aktivista, Karlo Rati radi na profesorskim pozicijama na univerzitetima Massachusetts Institute of Technology (MIT) i Politecnico di Milano.

Takođe, direktor je i MIT-jeve Senseable City laboratorije i jedan je od osnivača arhitektonske prakse CRA – Carlo Ratti Associati, koja za sada ima kancelarije u Torinu, Njujorku i Londonu.

Karlo Rati rođen je 1971. godine u Torinu; Foto: Ramak Fazel

Priznat kao jedan od vodećih naučnika u oblasti urbanog planiranja, Rati je koautor više od 750 publikacija.

Rati je svoje obrazovanje stekao na Politehničkom fakultetu u Torinu, zatim na École Nationale des Ponts et Chaussées u Parizu, da bi dalje studije, uključujući master studije i doktorat, završio na Univerzitetu u Kembridžu. Svoju doktorsku tezu je završio kao Fulbrajtov stupendista na MIT-u.

Priznat kao jedan od vodećih naučnika u oblasti urbanog planiranja, Rati je koautor više od 750 publikacija, uključujući nedavno objavljeni Atlas of the Senseable City za Univerzitet Yale, stvoren u saradnji sa Antoanom Pikonom.

Rati je i čest prezenter na TED konferencijama i redovno objavljuje eseje za nekoliko cenjenih međunarodnih medija kao što su The New York Times, Financial Times, The Guardian, Project Syndicate, Le Monde, Süddeutsche Zeitung, Corriere della Sera, La Repubblica i El Pais.

Osim toga, Rati je trenutno i na poziciji kopredsedavajućeg u Global Future Council on Cities and Urbanization, međunarodnog stručnog veća u okviru Svetskog ekonomskog foruma.

Bijenale arhitekture 2025. biće održano o d24. maja do 23. novembra 2025. godine. Foto: Andrea Avezzu, courtesy La Biennale di Venezia

Izlagao u Njujorku, Barseloni, Rimu…

Karlo Rati se već oprobao i u kustoskim projektima, koji su se održavali u različitim zemljama, kao i na prestižnim platformama. Bio je direktor programa na Strelki – Institutu za medije, arhitekturu i dizajn u Moskvi, kao i kustos BMW Guggenheim paviljona u Berlinu, te kustos paviljona Future Food District na Expou 2015. u Milanu.

Osim toga, Rati je bio i glavni kustos osmog Bi-City Biennale of Urbanism/Architecture u Šenženu 2019. godine, ko-kustos drugog Porto Design bijenala 2021. godine, kao i kreativni posrednik kompanije Urban Vision na Evropskom nomadskom bijenalu Manifesta 14, održanom u Prištini 2022. godine.

Ratijevi arhitektonski radovi su bili izloženi na prestižnim mestima poput muzeja MoMA u Njujorku, kao i na Venecijanskom bijenalu, u Muzeju dizajna u Barseloni, Muzeju nauke u Londonu i u MAXXI-ju u Rimu.

Značajno je pomenuti i da su se tri njegova projektaDigital Water Pavilion, Copenhagen Wheel i Scribit – našla među „najboljim izumima godine“ po izboru časopisa Time, podseća Designboom.

Još projekata Karla Ratija na portalu Gradnja:

Postani deo Gradnja zajednice

Najnovije vesti s našeg portala svakog petka u vašem sandučetu.

Srodni tekstovi

Ostavite odgovor

Obavezna polja *