Crna vila na jugu: Minimalistički duh utkan u maksimalne volumene
Iako upada u oči svojom grandioznošću i bojom velike ekspresivne snage, specifikum ovog objekta jeste vizura koju kuća usisava iz svake svoje prostorije.
Studio Arhitektura Buđevac, koji nam je u oktobru 2017. godine predstavio korbizijansku jednoporodičnu kuću Bela vila u Nišu, ovog puta se našao na sasvim drugom kraju spektra, projektovavši na jugu zemlje objekat čiju upečatljivu arhitekturu karakteriše dominantna crna boja na fasadi.
Black Villa, kako glasi zvaničan naziv ove megakuće, smeštena je na parceli od preko 4.000 kvadrata i zauzima površinu od oko 1.100 kvadrata. Saznajte kako je oblikovana i koji izazovi su pratili njeno projektovanje i izvođenje.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
Dinamična igra poverenja između klijenta i autora
Kako za naš portal na početku kažu iz prakse Arhitektura Buđevac, priča se uvek lakše piše ako na početku imate naslov.
„Ovde je investitor precizno znao šta želi i samo je rekao – Black Villa. I svi ostali programski zahtevi su bili precizno određeni, često i rigidno. Sa druge strane, klijent nije vukao linije pre nas, ali je tražio da mu se detaljno objasni i obrazloži svaka ideja, koncept, svaki detalj…“, navode autori i dodaju:
„Bili smo opterećeni povišenim zahtevima i očekivanjima, ali i počastvovani povišenom slobodom. Projektovanje je dinamična igra poverenja između klijenta i nas kao autora. Ako nije tako proces je poput rvanja sa mečkom“.
Izduženi gabarit je prelomljen pod precizno određenim uglom u pravu da bi kuća u sebe potpuno primila vedutu grada.
Autori naglašavaju da crna boja u ovom slučaju ima sekundarni estetski kvalitet, iako ima najveću ekspresivnu snagu, te smatraju da specifikum ovog objekta jeste vizura koju kuća „usisava iz svake svoje prostorije“. Otud je, kažu, ona linearna.
„Izduženi gabarit je prelomljen pod precizno određenim uglom u pravu da bi kuća u sebe potpuno primila vedutu grada. Ovakva vizura predstavlja prinčevsku privilegiju i luksuz. Veličina je uvek zgodna“ – zaključuju iz niškog projektantskog tima.
Nizanje prostorije poput perli
Black Villa je projektovana tako da bude potpuno ekstrovertna ka dominantnoj vizuri, a introvertna sa pristupne strane.
„Krećući se kroz sve prostorije kuće vidite pejzaž grada ispod sebe. Zapravo, prvi korak u izgradnji ovako atraktivne vile učinio je investitor izborom atraktivnog zemljišta sa ogromnim potencijalom“ – kažu autori.
Prostorije su nanizane poput perli – od kuhinje i Casa Cubane preko dnevnog boravka, teretane i zatvorenog bazena.
„Linijski postavljen infinity bazen koji prati dominantnu liniju kuće, obložen crnom mozaičkom keramikom, predstavljao je inženjerski izazov jer je kuća na terenu u velikom nagibu“ – dodaju autori.
Što se tiče materijalizacije, objekat je izgrađen kao klasičan armirani betonski skelet. Fasada je pak obložena kompozitnim crnim panelima u sistemu ventilirane fasade.
Minimalistički duh u oblikovanju zahteva povišenu pažnju oko projektovanja detalja i stalni kontakt sa izvođačem.
Casa Cubana je podvojena od dnevnog boravka transparentnim vinskim zidom. Salonska garaža u staklu saglediva je iz dnevnog boravka iz koga ka spratu vode monumentalne enterijerske stepenice.
„Centralnu poziciju na spratu zauzima master bedroom sa kupatilom i garderobom organizovan sa svojom apartmanskom izdvojenošću, a potom se nižu dečje i gostinska soba. Sve sobe imaju svoja kupatila“, navode arhitekte.
U podrumu su smeštene ostave, perionica i mašinska prostorija sa bazenskom tehnikom. Enterijer je fluidan sa sagledivošću svih prostora u prizemlju osim kuhinje.
Visinska razlika od 9 metara
Iz Buđevac Arhitekture ističu da je konfiguracija tla bitno uticala na čitavu kompoziciju i pejzažnu arhitekturu.
„Trebalo je savladati visinsku razliku od 9 metara, a da ta pokrenutost terena podigne arhitektonski rezultat, a ne da ga sputa i ograniči. Pešački, a posebno kolski prilazi bili su pravi izazov“ – kažu naši sagovornici.
Napominju da objekat deluje kao da potpuno mirno i prirodno leži na zelenoj padini, dok je dominantni motiv pejzažnog uređenja precizno isečena „infinity“ linija vode bazena na slici grada u daljini.
„Kompozicija vrta je određena platoima kaskadiranim da organski izranjaju iz prirodnog pada terena. Sva rešenja osim randomizovanih ploča od kamena u travi i kružne niše ukopane u teren izrađena su od strane tima Arhitektura Buđevac“ – ističu niške arhitekte.
Povišena pažnja oko detalja
S obzirom na to da realizacija high-end projekata u našoj sredini retko prolazi bez poteškoća, zanimalo nas je da li je bilo i drugih izazova tokom projektovanja i izvođenja jedne ovakve megavile.
Autori odgovaraju da minimalistički duh u oblikovanju zahteva povišenu pažnju oko projektovanja detalja i stalni kontakt sa izvođačem.
Međutim, ova crna vila na jugu naše zemlje je nakon pet godina izgradnje uspešno završena.
Foto-galerija
Faktografija
Black Villa
Južna Srbija
Arhitektura Buđevac
Saša Buđevac, Andreja Buđevac, Miljana Ignjatović, Dušan Kocić, Aleksandar Kocić
2018.
2018–2023.
4.083 m²
1.413 m2 (bruto), 1.165 m2 (neto)
Po+P+1
Mozda je lepo za slikanje, ali ja u Crnoj Vili ne bih volela da zivim. Previse mi je morbidno i hladno. A sto se „vizure“ i „pogleda na grad “ tice, to se ubNisu za cas promeni! Shodno potrebama “ investitora“ !
Koliko tona je teška?
Tona, čega?
Izgleda kao zatvor u Pancevu.
Ne bih zivela u njoj.
kad živiš u ovoj kući, pređeš 10.000 koraka dnevno
šteta što nema neka fotografija enterijera
ovako samo nagađamo koliko je napucan
Moderno, atraktivno, uklopljeno u konfiguraciju terena. Pogled je fantastican.
Vila izgleda kao memorijalni centar.
Lisica i Gavran ,
Kiselo grožđe a ?