Kuća na Senjaku (Dejan Miljković); Foto: Relja Ivanić
Domaći projekti, Izdvojeno

Ova monumentalna kuća na Senjaku maksimalno koristi površinu parcele

Betonska opna i u okviru nje pozicionirani kubus od opeke čine ovaj objekat ne samo skulpturalnim već i avangardnim za našu prestonicu.

U najužem jezgru Beograda, u Čolak Antinoj ulici na Senjaku, izveden je stambeni objekat na placu širine nešto manje od 12 metara.

Ova monumentalna kuća od 400 bruto kvadrata arhitektonsko je delo Dejana Miljkovića, redovnog profesora na Departmanu za arhitekturu na beogradskom Arhitektonskom fakultetu, a izgrađena je 2023. godine.

Projektovana je tako da objedinjuje funkciju porodičnog stanovanja na više nivoa, s obzirom na malu površinu parcele i potrebom za njenom maksimalnom iskorišćenošću u odnosu na urbanističke parametre i položaj građevinskih linija.

Pročitajte još na Gradnja.rs:

Objekat zauzima površinu od 400 kvadratnih metara; Foto: Relja Ivanić

Objekat je definisan svojom namenom, proporcijama i volumenom u gotovo skulpturalnoj formi u odnosu na okruženje.

Kako za Gradnju objašnjava arhitekta Miljković, objekat je definisan svojom namenom, proporcijama i volumenom u gotovo skulpturalnoj formi u odnosu na okruženje, koje karakterišu oronule senjačke stambene kuće sa bezbroj naknadnih intervencija.

Pozicija, prostorni, oblikovni i funkcionalni aspekt objekta u velikoj meri su predodredili postojeći susedni objekti (sa pomoćnim objektima vrlo lošeg boniteta), koji se nalaze neposredno ili na samoj granici predmetne parcele.

“Iz tog razloga, objekat je funkcionalno orijentisan sa svim sadržajima ka unutrašnjem otvorenom dvorištu, koje prolazi kroz objekat protežući se duž cele parcele” – navodi za naš portal autor projekta.

Situacija

Objekat, pre svega, karakteriše betonska opna i kubus od opeke pozicioniran u okviru betonske opne.

Monumentalnost forme posebno se ističe kroz oblikovanje objekta koji, pre svega, karakteriše betonska opna i kubus od opeke pozicioniran u okviru betonske opne.

“Ta dva glavna prostorna arhitektonska elementa svojim međusobnim odnosom definišu otvoreni, ali intimni prostor unutar parcele, koji je u direktnoj vezi sa slobodnim i transparentnim prostorom prizemlja u kome su smešteni svi dnevni sadržaji, formirajući na taj način jedinstvenu funkcionalnu celinu” – objašnjava sagovornik Gradnje.

Delić enterijera; Foto: Relja Ivanić

Betonski zid liven na licu mesta

Sama struktura iste je širine kao i plac, odnosno 11,94 metra, dok je betonski zid deo objekta, te se kuća tretira kao dvostrano uzidan objekat prema urbanističkim parametrima/uslovima.

Na kraju, dodajmo još i podatak da je betonski zid liven na licu mesta, dok je na fasadi korišćena opeka „Kolumba K55“ firme Petersen iz Danske.

Visok stepen inženjerije

Nema sumnje da je ovo jedan od onih objekata koji ne samo da plene svojom arhitekturom već i stepenom inženjerske sposobnosti da se ovako nešto osmisli i realizuje za šta je, naravno, zaslužan i širok tim sa kojim je arhitekta Miljković sarađivao.

Grafički prilozi

Situacija
Situacija
Osnova podruma
Osnova podruma
Osnova prizemlja
Osnova prizemlja
Osnova sprata
Osnova sprata
Osnova povučenog sprata
Osnova povučenog sprata
Presek 1-1
Presek 1-1
Jugoistočni presek – izgled
Jugoistočni presek – izgled
Severoistočni presek – izgled
Severoistočni presek – izgled

Foto-galerija

Kuća na Senjaku po po projektu Dejana Miljkovića; Foto: Relja Ivanić
Kuća na Senjaku po po projektu Dejana Miljkovića; Foto: Relja Ivanić
Foto: Relja Ivanić
Foto: Relja Ivanić
Foto: Relja Ivanić
Foto: Relja Ivanić
Foto: Relja Ivanić
Foto: Relja Ivanić
Foto: Relja Ivanić
Foto: Relja Ivanić
Foto: Relja Ivanić
Foto: Relja Ivanić
Foto: Relja Ivanić
Foto: Relja Ivanić
Foto: Relja Ivanić
Foto: Relja Ivanić
Foto: Relja Ivanić
Foto: Relja Ivanić
Foto: Relja Ivanić
Foto: Relja Ivanić
Foto: Relja Ivanić
Foto: Relja Ivanić
Foto: Relja Ivanić
Foto: Relja Ivanić
Foto: Relja Ivanić
Foto: Relja Ivanić
Foto: Relja Ivanić
Foto: Relja Ivanić

Faktografija
naziv projekta:

Stambeni objekat u Ulici Čolak Antina 18

lokacija:

Senjak, Beograd

autor:

Dejan Miljković

statika:

prof. Dejan Vasović

saradnici na projektu:

arh. Petar Sazdanović, arh. Vida Nedeljković, arh. Luka Rajšić i arh. Jelena Milinković

godina projektovanja:

2020.

godina izgradnje:

2023.

bruto površina:

400 m²

 

spratnost:

Po+P+1+Ps

fotografija:

Relja Ivanić

Izabrali smo za vas...

Postani deo Gradnja zajednice

Najnovije vesti s našeg portala svakog petka u vašem sandučetu.

Srodni tekstovi

21 komentara

  1. Veverko

    Bar su vlasnici kulturni pa znaju šta je drvo.

  2. IbnTup

    Kao da je zdelano v SSSR?

  3. Rade

    Fantasticna kuca. Cestitke arhitekti!

  4. Ana

    Fantastična je sama po sebi i za korisnike. Jedino je upitno kako bočni zidovi utiču na šire okruženje i koliko komšijama zaklanjaju neke vizure i svetlo… iako objekat nije do građevinskih linija parcele, zidovi jesu, što je za komšije isto što i objekat.

  5. Yrraf

    U datoj situaciji projekant je stvarno izvukao maksimum, ali meni nikako ne ide u glavu mentalni sklop vlasnika. Ulažeš toliki novac u nešto što je u najmanju ruku luksuzni stambeni prostor i onda odlučiš da uštediš na parceli. To je kao da voziš Ferari na ćelavim gumama. Koliko god stručna javnost kukala na propise, urbanizam i investitore zbog gustine novih blokova, počinjem da uviđam da tržište tj. korisnici objekata izgleda manje mare za sopstveni komfor, zelenilo, pogled, prostor za igru i rekreaciju, nego arhitekte. Naprosto pogledaš šta ljudi plaćaju kao luksuzno stanovanje i ništa ti nije jasno. Razumem da porodica iz srednje klase nema mnogo izbora i spremna je na kompromis ali da se ekstremno skup stambeni prostor prodaje ovako dobro sa ovakvim gustinama izgrađenosti meni je potpuno nepojmljivo. Mada i srednja klasa i dalje ima izbor da plati stari stan na NBG, Šumicama, Banjici ili Ceraku pa da živi život dostojan čoveka okružen parkom umesto da sa prozora gleda u betonski zid. Jedina razlika između bogatih i siromašnih kupaca novog stambenog prostora u Beogradu danas je da prvi sa prozora gledaju u svoj betonski zid a drugi u tuđi, kvalitet stanovanja je nažauu oba slučaja vrlo vrlo upitan.

    1. Posmatrač

      Sve tačno opisano i napisano .

    2. Tatjana Rakic

      Bravo!Drago mi je da jos uvek ima normalnih i pametnih ljudi.

  6. Milena

    Sterilno.Hladno.

  7. Pecko

    I zatvorio komšijama i sunce i vazduh

    1. Rade neimar d.o.o.

      I tužba od komšija za zid od betona

    2. Lla

      Sebi je uskratio svetlost

  8. vulevupate

    Kuća godine 1/1

  9. miki

    fenomenalan projekat, jeste malo klaustro ali svaka čast, fantastično urađeno

  10. Marko

    Još jedan dokaz nepoštovanja svojih komšija. Podići zid visine 10 metara i na taj način uskratiti susednim parceliama svetlost i vazduh, je srknavljenje arhitekture, i svih osnovnih načela arhitekture, tj. da je arhitektura u finkciji čoveka, a ne obrnuto. Inače bez bočnih zidova, kuća je super.

    1. Marko

      Marko, Pecko i Ana, verovatno te komsije nisu bajne, jer ako ste procitali tekst morali ste obratiti paznju na, citiram: „Pozicija, prostorni, oblikovni i funkcionalni aspekt objekta u velikoj meri su predodredili postojeći susedni objekti (sa pomoćnim objektima vrlo lošeg boniteta), koji se nalaze neposredno ili na samoj granici predmetne parcele“. Tako da, verovatno je covek sebe zastitio od raznih udzerica, strvolja i ko zna kakvih gluposti u neposrednoj blizini.

      Podrzavam sve sto je uradjeno, a uradjeno je najuopstenije receno profesionalno i precizno. Imaju i ti vlasnici neka prava. I na kraju krajeva ne verujem da bi neko bacao novac bez preke potrebe da izgradi zidove i bedeme – verovatno je jedino na taj nacin mogao sebi da priusti lepotu zivljenja.

      E sad dal se nekom dopada ili ne, druga dimenzija polemike, moje misljenje je da je dobra arhitektura u pitanju.

      Pozdrav

      1. Dedovic

        Ljudima koji žive u udžericama je takođe potrebno sunce i vazduh. Naravno, ne znamo konkretan slučaj, mozda se tu planira neka gradnja petospratnice, ali vaše polazište je krajnje elitističko i nehumano. Naravno, postoje urbanistički okviri, treba i tu tražiti odgovore. Moramo da budemo dobri prema svojim komšijama… ;). PS Meni je ovo kuća godine kod nas… ali ne bih voleo da sam sa druge strane zida.

  11. arhitekta

    Ogroman je to volumen
    Pitanje je kako to izgleda uzivo

  12. Milica

    Fantasticna kuca

  13. Aleksandra

    Minimalizam.Prelepo

Ostavite odgovor

Obavezna polja *