Svetonikolski park kod Hotela Bristol dobija podzemnu garažu na dve etaže
Prostoru se vraća njegov originalni ambijent, a pored spomenika Luki Ćeloviću, planirana je i izgradnja manje fontane.
Beograd na vodi se i dalje širi… ovaj put na parkove. Naime, već neko vreme zapušteni Svetonikolski park kod Hotela Bristol u Beogradu uskoro bi trebalo da bude u potpunosti obnovljen, a ispod njega će biti sagrađena velika javna garaža na dve etaže koja će imati gotovo 420 parking mesta.
U finansiranje ovog projekta Belgrade Waterfront ušao se sa ciljem da se ovaj deo grada dodatno ozeleni ali i da ostvare nova mesta za automobile koja nedostaju na ovoj lokaciji.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
200 novih odraslih stabala
U nekadašnjoj bašti čuvenog srpskog zadužbinara i dobrotvora Luke Ćelovića, koja je kasnije pretvorena u Svetonikolski park, danas je preostalo svega 40 do 50 stabala drveća, a nakon rekonstrukcije u njemu će biti posađeno više od 200 odraslih stabala autohtonih vrsta drveća sa našeg podneblja, kao što su javor, platan ili hrast.
U parku će biti zadržani svi zdravi i očuvani primerci, mahom platani, dok će im se pridružiti odrasla, do 15 metara visoka stabla, koja će se uklopiti u ambijentalnu celinu parka.
Na „krovu“ garaže biće obezbeđen prostor za neometan rast postojećeg i novog zelenila, dok je usred zelenila osmišljena i manja fontana.
Javna garaža, kojom će upravljati JKP „Parking servis“ Beograd, biće prilagođena dizajnu parka, tako da će imati dva ulaza, odnosno izlaza za vozila i punjače za električne automobile. U neposrednoj blizini kružnog toka kod trenutne Beogradske autobuske stanice (BAS) nalaziće se podzemni prolaz za pešake sa liftom.
Na „krovu“ garaže biće obezbeđen optimalan prostor za neometan rast postojećeg i novog zelenila, dok je usred zelenila osmišljena i manja fontana.
„Krst sa Malog pijaca“ odlazi na restauraciju
Kako bi se na simboličan način odužio Luki Ćeloviću (1854–1929), nekadašnjem predsedniku Beogradske zadruge, nacionalnom radniku i zadužbinaru, u obnovljenom Svetonikolskom parku biće mu podignut spomenik.
S druge strane, „Krst sa Malog pijaca“, jedan od najstarijih spomenika u Beogradu koji datira još iz 1862. godine, biće privremeno izmešten i restauriran, a zatim vraćen na isto mesto u parku na kojem je već bio. Međutim, sada će do zaštitnog znaka parka biti napravljen poseban prilaz kakav spomenik ovog značaja i zaslužuje.
Takođe, u okviru čitave nove zelene oaze postojaće različite zone za relaksaciju, nekoliko pešačkih i jedna glavna, krivudava staza koja će svojim „tokom“ usporavati kretanje posetilaca i omogućavati njihov duži boravak u prirodnom okruženju.
pored tako jakih saobraćajnica
to će biti park u kome će boraviti niko
a ima i previše popločanja
jbg, treba neko da se „ugradi“
u sve te granitne i betonske ploče
naravno, cela ideja je podzemni parking
odnosno naplata parkiranja
a o ovoj katastrofa zgradi pored Bristola
o njoj ne bih ni da pričam
urbanizam nula bodova