Foster predstavio dizajn paviljona Saudijske Arabije za Expo 2025 u Osaki
Tradicionalna saudijska sela bila su inspiracija renomiranom britanskom birou da osmisli paviljon sa nultom emisijom ugljenika.
Britanska arhitektonska praksa Foster + Partners predstavila je nedavno prve vizuale koji prikazuju dizajn paviljona Saudijske Arabije za svetsku izložbu Expo 2025, koja će se 13. aprila do 13. oktobra 2025. godine održati u japanskom gradu Osaki.
Smešten na obali veštačkog ostrva Yumeshima, saudijski paviljon kreira prostorno iskustvo koje odražava istraživanje pustinje, kao i gradova ove kraljevine, a takođe pruža okruženje za uspostavljanje impresivnog audio-vizuelnog angažovanja.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- EXPO 2025: Predstavljen dizajn izložbenog kompleksa i četiri nacionalna paviljona
- Pogledajte kako teče izgradnja Fudžimotovog arhitektonskog čuda za Expo 2025
Stimulacija svih čula
„Paviljon vodi posetioce kroz putovanje puno otkrića i slučajnih susreta, sloj po sloj, oslikavajući živopisnu sliku kulture Saudijske Arabije. Naš dizajn se poigrava skalom, svetlošću, zvukom i teksturom kako bi stimulisao sva čula, dok prikazuje neka od najinovativnijih i najuzbudljivijih dostignuća u zemlji“, rekao je za Designboom Luk Foks, šef studija u Foster + Partners.
Dizajn paviljona Saudijske Arabije umnogome podseća na organske oblike tradicionalnih saudijskih sela. Arhitekte su pažljivo dizajnirale forme, koristeći se računarskim simulacijama dinamike fluida kako bi dozvolili hladnim vetrovima sa zapada da prodru na ulice tokom leta.
U hladnijim mesecima, od aprila do oktobra, uređeno predvorje deluje kao barijera za zaštitu paviljona od oštrijih severnih vetrova.
Saudijsko dvorište se tokom noći pretvara u mesto za organizovanje raznovrsnih događaja i predstava.
Posetioci će ulaziti u paviljon kroz zeleno predvorje, zasađeno reprezentativnom florom Saudijske Arabije, te će nastaviti da šetaju uskim ulicama koje vode do Saudijskog dvorišta (Saudi Courtyard) koje je i srce cele strukture.
Ovo dvorište omogućava trenutke mira i neometanog razmišljanja tokom dana, a tokom noći pretvara se u mesto za organizovanje raznovrsnih događaja i predstava.
Rasveta koja štedi energiju
Paviljon će biti izveden od materijala sa niskim sadržajem ugljenika, a planira se i rasveta koja je dizajnirana tako da štedi energiju, kao i recikliranje kišnice i fotonaponske tehnologije. Projekat ima za cilj postizanje najvišeg nivoa japanskog sistema ocenjivanja zelenih zgrada i na putu je da postigne cilj nulte emisije ugljenika.
„Stvaranje zaostavštine za paviljon, za period nakon završetka Expo 2025, bila je centralna tačka procesa dizajna. Obloga konstrukcije je napravljena od laganog saudijskog kamena, a struktura je dizajnirana tako da se efikasno dekonstruiše i ponovo sastavi, ili potpuno rekonfiguriše kako bi ispunila različite zahteve na budućoj lokaciji“, rekao je Toni Miki, partner u arhitektonsoj praksi Ser Normana Fostera.