Tiranska piramida: Novi život brutalističke znamenitosti Albanije
Nekadašnji Muzej Envera Hodže, a tokom rata na Kosovu i baza NATO-a, transformisan je u centar za vanškolsko obrazovanje tinejdžera.
Čuveni arhitektonski studio MVRDV izveo je projekat renoviranja brutalističke znamenitosti u Tirani, koja je prvobitno služila kao muzej posvećen diktatoru Enveru Hodži, dok je kasnije bila zapuštena i stajala kao duh arhitekture prošlog vremena, išarana grafitima. Nakon ne baš slavne prošlosti, Tiranska piramida je konačno doživela pohvalnu transformaciju, privlačeći trenutno, osim meštana, i brojne turiste.
Arhitekte iz MVRDV, globalne firme osnovane 1993. godine u Roterdamu, osmislile su redizajn strukture kroz formu otvorene skulpture u novom parku, koja je dom ansambla šarenih kutija raštrkanih u i oko prvobitne strukture, a u kojoj su sada smešteni kafići, studiji, radionice, startap kancelarije, prostori za organizovanje festivala i učionice u kojima će albanska omladina moći besplatno da pohađa tehnološke edukacije.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- Kako je Edi Rama arhitektonski promenio Albaniju
- Mount Tirana: Građevinska planina menja panoramu albanske prestonice
Većina Albanaca bila protiv rušenja
Prvobitno otvorena 1988. godine kao muzej, Piramida je vodila je mnogobrojne živote dok u nju nije stupio MVRDV. Od pada komunističkog režima, zgrada je korišćena kao radio-stanica, noćni klub, mesto održavanja konferencija, centar za emitovanje, dok je tokom 1999. godine tokom rata na Kosovu bila baza NATO-a.
Stalna promena namena, uz nekompetentne prethodne planove renoviranja, ostavila je za sobom niz izmena koje su unutrašnjost učinile pretrpanom i mračnom.
Poslednjih godina, polemika o tome šta je najbolje da se učini sa strukturom, pokazala se kao veoma kontroverzna.
Za mnoge stanovnike „zemlje orlova“ obnovljeni objekat simbolizuje pobedu nad režimom.
Studija koja je objavljena 2015. godine pokazala je da se većina Albanaca protivi rušenju objekta, te je njihova želja i ispunjena kada je 2017. godine Vlada objavila planove za transformaciju betonskog monolita.
Ovo obećanje je realizovano uz pomoć Albansko-američke fondacije za razvoj (AADF) i Opštine Tirana, a odlučeno je da se zgrada pretvori u prostor za obrazovanje mladih Albanaca.
Stoga za mnoge stanovnike „zemlje orlova“ obnovljeni objekat simbolizuje pobedu nad režimom, piše Designboom.
Stepenice koje se uzdižu uz nagnute strane Piramide sada omogućavaju ljudima svih uzrasta da se popnu na vrh zgrade.
Zanimljivo je da je u svom periodu propadanja struktura dugo služila kao mesto okupljanja mladih iz Tirane, koji bi se neretko penjali uz kose grede i klizali niz njih, uz neminovan rizik od povreda.
Danas se, međutim, stepenice uzdižu uz nagnute strane, omogućavajući ljudima svih uzrasta da se popnu na vrh zgrade.
Na zapadnoj strani objekta liftom je omogućen pristup do vrha svima koji nisu u mogućnosti da se popnu stepenicama, dok je čak jedna greda ostavljena da se njome i dalje može klizati do podnožja objekta.
Vraćanje zgrade narodu
Svakako jedna od najintrigantnijih intervencija MVRDV je upravo dodavanje stepenica kosim fasadama objekta, čime je omogućeno da narod Albanije bukvalno šeta po „eksponatu“ bivšeg diktatora.
A osim što sada Albanci mogu da uživaju i u panoramskom pogledu na grad, struktura koju su nezvanično zvali Mumija prepoznata je i od strane turista kao skriveni dragulj.
Sa prvim samitom Berlinskog procesa van granica EU, organizovanim 16. oktobra 2023. godine, i zvaničnom inauguracijom zgrade kao besplatne obrazovne ustanove za albanske tinejdžere, istog dana Tiranska piramida se zvanično vratila narodu.
Šarene kutije za festivalsku atmosferu
Rad dizajnerskog tima MVRDV-a obuhvata i zaokružuje postojeću strukturu, gde je ona korišćena kao osnova na koju su dodati javno dostupni prostori i boksovi za edukaciju i organizovanje događaja.
Tako je gomila obojenih kutija „razbacana“ u i oko strukture i parka. Ovi šareni dodaci se probijaju i do vrha, te čitava lokacija ima festivalsku atmosferu.
U otprilike polovini prostora smeštena je neprofitna obrazovna ustanova TUMO Tirana, koja obezbeđuje besplatno vanškolsko obrazovanje za decu od 12 do 18 godina u novim tehnikama poput softvera, robotike, animacija, muzike i filma.
U drugoj polovini obojenih kutija su prostori dostupni javnosti, te se mogu iznajmiti kako bi postali kafići, restorani, startap kancelarije i laboratorije, ali i još mnogo toga.
Razvoj koncepta
Foto-galerija
Faktografija
Pyramid of Tirana
Tirana, Albanija
2023.
11.835 m²
Interesantna ideja, unutra izgleda interesantno, ali spolja nisu trebali te kutije stavljati, previše su otišli daleko od ideje arhitekte