CasaNova: Prizmatični toranj koji se na dnu sužava kao levak
Smanjenjem volumena na dnu i dodavanjem volumena na vrhu zgrada od 22.000 kvadrata izgleda kao da balansira na postolju poput skulpture.
U jeku ekonomske krize, 2013. godine, holandska praksa Barcode Architects uzela je učešće u izgradnji tornja na parceli u Wijnhaven 69 u Roterdamu, gde danas stoji rezidencijalna zgrada nazvana The Muse (srp. Muza).
S početnim planom za parcelu u Wijnhaven 69, arhitekte su uspele da ubede investitora da kupi i parcelu na adresi Wijnhaven 65, što je dovelo do toga da dve stambene kule budu dizajnirane u sinergiji jedna s drugom.
Kao rezultat svega, CasaNova i The Muse dele mnoge zajedničke prostore, kao što su zajednička bašta na krovu i kuhinja, hotelske sobe za goste, coworking prostori, sale za sastanke, prostor za fitnes i prostorija za slanje paketa.
Pročitajte još na Gradnja.rs:
- Ikeina salatara obložena ogledalima nova atrakcija na horizontu Roterdama
- Amsterdamska Dolina – Zgrada sa više lica dovedena do savršenstva
Ulazni lobi duž cele dubine bloka
CasaNova, deo klastera visokih zgrada u Wijnhavenu, upečatljiv je primer nove generacije kula u Roterdamu, objašnjavaju za naš portal holandske arhitekte.
“Njen prepoznatljivi trouglasti volumen daje novi podsticaj ovoj lučkoj oblasti, koja se iz anonimne poslovne četvrti pretvara u živahan deo centra grada” – navode iz studija.
Ulazni lobi 110 metara visoke CasaNove proteže se duž cele dubine bloka, od Wijnhavena do Wijnstraata.
“Ovaj novi prelaz stvara kretanje i aktivnost u obe ulice i omogućava stanovnicima pun ulaz sa obe strane grada kroz jedinstveno predvorje”, kažu autori arhitekture.
Odlučeno je da se smanji volumen na dnu i doda volumen na vrhu, tako da objekat izgleda kao da balansira na postolju poput skulpture.
Karakterističan oblik CasaNove je kreativni odgovor na urbanistički plan firme KCAP, koji predviđa da se za svaki kvadratni metar zemlje mogu vratiti 22 kubna metra zgrade.
“Odlučeno je da se smanji volumen na dnu i doda volumen na vrhu, tako da objekat izgleda kao da balansira na postolju, poput skulpture” – objašnjavaju arhitekte .
Tanka zapremina stvara optimalnu vidljivost i dnevnu svetlost u okolnim zgradama, kao i prostor za krovnu baštu od 1.600 m² gde se stanovnici CasaNove i zgrade The Muse mogu susretati.
“Postavljanjem krovne bašte na nivo pet, a ne na krov kule, bašta je takođe povezana sa nivoom zemlje” – objašnjavaju iz firme Barcode Architects.
Izdašni balkoni od po 15 kvadrata
Neobičan oblik zgrade daje stanovima spektakularan pogled na grad od 300 stepeni, nudeći posebno iskustvo života u velikom lučkom gradu.
“Na uglovima trougla nalaze se izdašni balkoni od po 15 m2, dizajnirani kao spoljna prostorija životnog prostora, svi izloženi jutarnjem i večernjem suncu”, kažu autori.
Dodaju da trouglasti oblik zgrade sa vrhom okrenutim prema jugu omogućava optimalno izlaganje sunčevoj svetlosti.
Ručno rezane ploče od crvenkasto-braon prirodnog kamena daju kuli zanatski i topao karakter.
Ideja “vajanja” kule ogleda se i u dizajnu fasade. Ručno rezane ploče od crvenkasto-braon prirodnog kamena daju kuli zanatski i topao karakter.
„Kako se svetlost menja, snažan reljef u kamenu neprestano daje zgradi novi izgled“ – objašnjavaju holandske arhitekte.
Prema vrhu tornja, paneli postaju sve širi, sa glatko uglačanim spljoštenjem. Dizajn fasade se blago transformiše do vrha zgrade.
Snažan fokus na zajedničkim prostorima
Arhitekte navode da je postojala je velika diskusija o subverzivnom ponašanju i usamljenosti u neboderima, kao i o pitanju ko su i ko mogu biti korisnici nebodera.
“Kao odgovor, stavili smo snažan fokus na zajedničke prostore i prostore za susrete stanara osim u atrijumu ili u liftu”, kažu autori.
Programski, dva susedna objekta dele isto postolje i pružaju komfor koji podrazumeva život u gradu.
“Dve stotine stanovnika dve kule deli krovnu terasu sa zajedničkom baštom i kuhinjom, hotelske sobe za goste, coworking prostore, sale za sastanke, fitnes centar i prostoriju za slanje paketa.
Sa parkinga ulazite u objekat kroz privlačni atrijum sa pogledom na krovnu terasu i upoznajete svoje komšije pre nego što uđete u lift.
Slučajni susreti i neformalni razgovori koji dolaze s ovim prostorima su od suštinskog značaja za osećaj zajednice, sigurnosti i društvene kohezije u tornju.
“Važna projektna intervencija je bila da se napravi rez između parkinga i rezidencija” – objašnjavaju iz Barcode Architects.
Za mnoge stanovnike, parking predstavlja dnevni ulaz – sa parkinga ulazite u CasaNova kroz privlačni atrijum sa pogledom na krovnu terasu i upoznajete svoje komšije pre nego što uđete u lift.
“CasaNova, zajedno sa The Muse, primer je umreženog grada, grada u kome su zgrade i zajednice pametno povezane. Više ne dvodimenzionalno, već trodimenzionalno”, ističu na kraju holandske arhitekte.
Grafički prilozi
Foto-galerija
Faktografija
CasaNova
Barcode Architects (Dirk Peters i Caro van de Venne)
Wijnhaven 65, Roterdam, Holandija
2017–2023.
realizovano
22.000 m²
116 stanova, poslovni prostor, zajednička krovna bašta, zajednički parking, coworking prostori, hotelske sobe za goste stanara, fitnes sala
Studio Hans Wilschut